

Ante Letica
Letica: "Ako se Ukrajinci pravilno ne povuku iz Kurska, čeka ih masakr"
- Iako Ukrajinci još uvijek od SAD-a dobivaju neke obavještajne podatke, sada im je mnogo teže držati bojišnicu, istaknuo je u "Studiju 4" HRT-a bivši obavještajac Ante Letica. Osvrnuo se i na situaciju u Kursku te ustvrdio kako samo pravilno povlačenje može spasiti Ukrajince od masakra.
Bivši obavještajac Ante Letica istaknuo je kako Ukrajina još prima neke obavještajne podatke od Washingtona, ali i da to nije dovoljno za držanje bojišnice.
- Izgleda da jedan dio podataka Ukrajinci još uvijek dobivaju. Obavještajni podaci koje daje SAD ne odnose se samo na podršku na bojišnici, nego i na službe koje štite gradove i infrastrukturu. Sigurno da postrojbe koje su na crti, da im je puno teže jer nemaju tu potporu. Oni sada koriste neke druge resurse koji vjerojatno nisu dovoljni da se suprotstave Rusiji, rekao je.
Komentirao je i situaciju u Kurskoj oblasti, gdje je, prema procjenama stručnjaka, oko 6000 vojnika izravno u Kursku i dodatnih 4000 u ulozi podrške u obližnjoj regiji Sumi. Kako je naglasio Letica, za uvid u situaciju potrebno je pratiti više izvora, a ne samo izvješća glavnog stožera oružanih snaga Ukrajine, čiji je šef Oleksandr Sirski demantirao navode o opasnosti od okruženja ukrajinskih snaga.
- Treba pratiti više izvora. Neki izvori iz SAD-a i Velike Britanije tvrde da su Ukrajinci u vrlo teškoj situaciji, ne samo zato što ih se napada s čela i s boka, nego Rusi ruše i mostove. Ako se oni ne povuku na pravi, vojnički način, masakrirat će ih ne samo rusko pješaštvo, nego i topništvo, upozorio je.
Do početka 2025. situacija u Kursku se pogoršala, a ruske protuofenzive vratile su znatan dio teritorija.
Institut za proučavanje rata (ISW) izvijestio je u veljači 2025. da je Rusija vratila oko 57% ukrajinskog isturenog dijela, smanjujući područje pod ukrajinskom kontrolom na otprilike 655 četvornih kilometara s početnih 1300 četvornih kilometara.
To smanjenje vjerojatno odgovara smanjenju broja vojnika, budući da se Ukrajina suočavala s odljevom i pritiscima preraspodjele. Visoki zapadni vojni dužnosnik procijenio je da se najmanje 10.000 ukrajinskih vojnika još bori u Kursku, uključujući elitne jedinice poput 95. zračno-jurišne brigade.
Zašto Ukrajinci gube elitne postrojbe?
Letica je upozorio i na problem tzv. dvojnog zapovijedanja, zbog kojeg Ukrajinci već treći, četvrti put zaredom gube i do 40% ljudstva svojih elitnih brigada, što ih izbacuje iz stroja.
- To se događa već treći, četvrti put. Kod Ukrajinaca politika želi zapovijedati snagama na bojištu. Ako terenski zapovjednici kažu da se treba povući, tu politika nema što govoriti. To dvojno zapovijedanje, miješanje u vojsku zbog političkih bodova, može biti strašno štetno, naglasio je.
- Takve postrojbe teško je nadoknaditi, posebno uslijed ovakvog prodora Rusa, zaključio je.
Govoreći o obavještajnim podacima koje Ukrajini može isporučiti Europska unija, naglasio je da postoji mogućnost za napredak, ali da je za to potrebno vrijeme.
- Što se tiče pomoći Europske unije, oni mogu pružiti jedan dio, ali potrebno je određeno vrijeme da se uspostave kanali komunikacije, a vrijeme Ukrajina nema, ustvrdio je.
Donald Trump je, kako kaže, uspio strašnim pritiskom dovesti Ukrajince za stol.
- To još nije zabilježeno u povijesti diplomacije. Nažalost, Zelenski nema izbora nego prihvatiti tu igru, dodao je Letica.
Dnevnik.ba