Tijekom sinoćnjeg obraćanja predsjednik Srbije poručio je Bakojani da treba da je bude sramota, navodeći da je za tri dana promijenila mišljenje o pristupu Kosova Vijeću Europe, piše Danas.
"Eh jada i čemera (…) Sramota. A onda se sjetila da nije važna ZSO ni eksproprijacija ni ništa, manastir Dečani, ni to što Srbima uksraćuju pravo na korištenje srpskog jezika, što su izloženi brutalnoj neproporcionalnoj sili. Neki ljudi imaju kičmu u međunarodnoj areni, a neki nemaju ništa", poručio joj je Vućić.
Nekoliko dana ranije po isto pitanju Bakojani je naljutila i šefa srbijanske diplomacije.
"Dora Bakojani nije bilo tko, ona je iz obitelji Micotakisa, ona je sestra premijera", rekao je ministar vanjskih poslova Srbije Ivica Dačić za Bakojani.
Dačić smatra da "nije u redu" što je prijedlog političkog komiteta Parlamentarne skupštine Vijeća Europe za prijem Kosova u članstvo tog tijela podnijela glavni izvjestitelj, Grkinja Dora Bakojani, "zato što je Srbija prema Grčkoj bila veoma korektna".
Na nedavno održavnom sastanku komiteta u Parizu usvojen je izvještaj Bakojani u kojem je stajala preporuka da Kosovo bude primljeno u Vijeće Europe. Bakojani je od Prištine tražila da ispuni tri uvjeta, od kojih je ispunjen samo jedan – vraćanje imovine manastiru Visoki Dečani.
Slijedi razmatranje zahtjeva Kosova da postane član Vijeću Europe u plenumu Vijeća Europe, a zasjedanje se očekuje 18. travnja. Konačnu odluku donijet će Komitet ministara Vijeća Europe.
Iako Srbija prijeti da će, ukoliko Kosovo postane članica SE, ovu organizaciju napustiti, Bakojani je navodila da će "zaštita srpske i drugih manjina biti bolja ukoliko Kosovo postane članica Vijeća Europe".
Od prištinskih dužnosnika je dobila obećanje da će Zajednica općina sa srpskom većinom, ili prosto ZSO, biti formirana nakon što Kosovo postane članica Vijeća Europe.
Bakojani se ranije nalazila na mjestu ministrice vanjskih poslova Grčke, a ranije i gradonačelnice Atine. I na prvoj i na drugoj poziciji bila je prva žena na tim funkcijama u Grčkoj. Kosovska predsjednica Vjosa Osmani, premijer Albin Kurti i predsednik Skupštine Gljauk Konjufca Bakojani su uputili pismo.
Nakon što je isključena iz stranke Nova demokravija, čija je i bivša predsjednica, osnovala je novu stranku – Demokratsku alijansu. Novu demokraciju je vodila od 1984. do 1993, a iz nje je isključena jer je podržala vladine antikrizne mjere.
Dnevnik.ba