StoryEditor

TENZIJE RASTU Američka vojska nadzire Hormuški tjesnac

Piše D  /  20.07.2019., 09:07h

- Imamo izviđački zrakoplov u međunarodnom zračnom prostoru koji prati stanje u Hormuškom tjesnacu, rekao je potpukovnik  Earl Brown, glasnogovornik američkog središnjeg zapovjedništva.

- Središnje zapovjedništvo američke mornarice u kontaktu je s američkim brodovima koji plove tim područjem kako bi ih osiguralo, rekao je Brown.

Drugi američki dužnosnik, govoreći pod uvjetom da ostane anoniman, rekao je da će SAD u Saudijsku Arabiju poslati oko 500 pripadnika oružanih snaga.

Iran je u petak zaplijenio britanski tanker Stena Impero i mornarica Čuvara revolucije privela ga je navečer u Bandar Abas a istraga je, prema iranskoj novinskoj agenciji Fars, započela u subotu.

Britanija je ranije u petak objavila kako hitno traži informacije o tankeru koji je bio na putu za luku u Saudijskoj Arabiji kada je iznenada promijenio smjer plovidbe nakon prolaska kroz tjesnac.

Vlasnik tankera tvrtka Stena Bulk objavila je da brod nije više pod kontrolom posade i da članove posade nisu uspjeli kontaktirati.

Iran je u subotu objavio da je zaplijenjeni britanski tanker sudjelovao u nesreći s iranskim ribarskim brodom te je ignorirao njihove pozive u pomoć, objavila je agencija Fars pozivajući se na službene izvore.

Sva 23 člana posade tankera su u luci  Bandar Abas i ostat će na brodu do kraja istrage, piše agencija.

Posadu čini 18 Indijaca i još pet iz Rusije, Filipina, Litve i drugih zemalja, rekao je voditelj lučke uprave u južnoj iranskoj pokrajini Hormozgan Alahmorad Afifipur za Fars.

Ranije je iranska službena novinska agencija IRNA, pozivajući se na vojni izvor, prenijela da je tanker isključio lokator, ignorirao upozorenja Čuvara revolucije i plovio pogrešnim smjerom.

Vlasnik tankera tvrtka Stena Bulk odgovorila je da je tanker "u cijelosti poštivao sve propise o plovidbi te međunarodne propise".

Odnosi između Washingtona i Teherana pogoršali su se prošle godine kad je američki predsjednik Donald Trump odbacio međunarodni sporazum o ograničavanju iranskog nuklearnog programa postignut 2015. i uveo sankcije protiv Irana koje su naštetile gospodarstvu te zemlje.

Iran je u lipnju u Zaljevu srušio američku bespilotnu letjelicu a 4. srpnja britanske pomorske snage zaplijenile su iranski anker Grace 1 pod sumnjom da je krijumčario naftu Siriji čime je kršio sankcije Europske unije.

Hormuškim tjesnacem prolazi trećina svjetske sirove nafte koja se prevozi morskim putem, a Iran je zbog napetosti sa Sjedinjenim Državama koje su mu obnovile sankcije već dao naslutiti da bi mogao zatvoriti taj strateški prolaz, prenosi Hina.

Dnevnik.ba

29. travanj 2024 16:43