StoryEditor

Pupovac: Srbi su korišteni kao motivacija za potpis u referendumu

Piše D  /  04.06.2018., 07:06h

Referendumsku inicijativu Narod odlučuje smatra obračunom sa stečenim pravima svih nacionalnih manjina. Prema njegovoj ocjeni, oba pitanja sadrže elemente čiji je cilj s jedne strane smanjivanje obujma prava nacionalnih manjina na političku predstavljenost, a s druge strane segregaciju zastupnika nacionalnih manjina u odnosu na druge zastupnike. Stoga, ističe, to nije obračun samo sa SDSS-om već sa stečenim pravima svih nacionalnih manjina.

Istina, naše praćenje kampanje te inicijative pokazuje da su Srbi, SDSS i ja osobno često korišteni kao završni argument i motivacijski element u zagovaranju/uvjeravanju ljudi da potpišu za pravedniji izborni sustav, izjavio je, među ostalim, Pupovac.

Pupovac je za Večernji list rekao i kako smatra da je predsjednica države Kolinda Grabar-Kitarović požurila s ocjenom volje naroda jer još nisu prebrojeni i provjereni potpisi za referendum te da je njezin osnovni posao briga o Ustavu i ustavnoj stabilnosti političkog sustava.

Predsjednica Grabar-Kitarović izjavila je u subotu da se u pogledu referenduma koje pokreću građanske inicijative, ne miješa u referendume, ali je njezin čvrst stav da se mora poštivati volja naroda.

Pupovac je na svojoj Facebook stranici napisao da je izjava Predsjednice RH o referendumuskoj inicijativi za izmjenu Ustava u pitanju izbornog zakonodavstva, a time i smanjivanju političkih prava manjina, zbunjujuća i veoma zabrinjavajuća.

Ona u njoj najprije kaže da se neće miješati u tematiku referenduma, a onda se miješa. I to na mjestu koje je jednako relevantno za sve koje narod bira - od zastupnika do PRH. Pri tom se miješa tako da se može shvatiti kako sve druge koji su izabrani smatra političkim elitama a sebe voljom naroda. Takav način miješanja u trenutku kad cijeli proces u vezi s potpisima i referendumskim ciljevima nije doveden do kraja i kad je nepoznat i broj valjanih potpisa i obrazloženje samih referendumskih pitanja, mogao bi biti shvaćen kao preuzimanje ovlasti koje institucija predsjednice nema već ih imaju druge institucije, nadležno ministarstvo, Sabor i Ustavni sud. 

Na kraju, cijela bi se izjava mogla shvatiti kao podilaženje najnižim strastima, uključujući i one koje se zasnivaju na antimanjinskih stavovima i raspoloženju, a kakvih ponovo ima u dijelu javnosti i na kakvim se u značajnoj mjeri zasnivala referendumska kampanja za izmjenu izbornog zakonodavstva. 

Svaki predstavnik naroda koji zaboravlja da između njega ili nje postoji Ustav i zakon otvara vrata nekontroliranom i opasnom procesu. 

Nadam se da predsjednica ne ide u tom pravcu, napisao je Milorad Pupovac.

Ni Furio Radin nije oduševljen predsjedničinom izjavom. Kad garantica Ustava govori o tome da se treba protresti život u Hrvatskoj onda počnete razmišljati je li to garancija Ustava. Ona bi ga trebala štititi, izjavio je, piše HRT.

Dnevnik.ba

29. travanj 2024 16:28