StoryEditor
hrvatski premijer

Plenković sudjelovao na otvaranju GP i mosta Svilaj: "Poštivati ono što je potpisano u Daytonu"

Piše Fena  /  30.09.2021., 15:21h
Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković poručio je da želi jačati odnose s Bosnom i Hercegovinom te da Hrvatska ‘neće dizati žicu prema BiH’.

To je kazao danas u Svilaju, gdje je zajedno sa predsjedavajućim Vijeća ministara BiH Zoranom Tegeltijom i predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen svečano otvorio granični prelaz i međudržavni most Svilaj na rijeci Savi.

Plenković je kazao da se danas nalaze na rijeci Savi, koja je najduža prirodna granica između BiH i Hrvatske.

- Otvaramo još jedan most koji nas spaja i dolazak predsjednice Europske komisije naglašava simboliku spajanja. Također simbolizira i vrijednosti koje nas povezuju, a to je zajedništvo, odgovornost, povjerenje, uvažavanje, poštovanje i želja da komuniciramo bez ometanja da se ljudi, dobra i usluge kreću bez ograničenja, što su ujedno i europske vrijednosti – kazao je.

Plenković tvrdi da Europa danas predstavlja i mostove, ceste, brodove, optičke kablove, radna mjesta, obrte, tvrtke te napredovanja u svakom pogledu.

Dodao je da je projekt realiziran zajedničkom suradnjom i uz financijsku potporu europskih institucija.

- To je samo jedan od mostova, jer iduće godine će biti završen most kod Bosanske Gradiške. Jačanjem infrastrukturnog povezivanja, povezujemo našu ekonomiju i ulaganje – kazao je.

Istaknuo je da je projekt izgradnje mosta vrijedan 22,3 milijuna eura i da se nalazi na međunarodnom koridoru V- C.

- U BiH od Svilaja do Bijače treba izgraditi još 200 km tog koridora. Hrvatska će ove godine završiti dio od Osijeka do mađarske granice, nakon čega ćemo imati punu dimenziju i vrijednost ovog mosta – pojasnio je Plenković.

Istaknuo je da će idućeg tjedna biti održan sastanak državnih čelnika EU i zapadnog Balkana te da će to biti prigoda da se na ‘stol stave’ aspekti daljnjeg paketa pomoći zemljama regije.

- Ali to je i prigoda da pošaljemo snažnu poruku da je proces proširenja živ i da traje, da to za BiH znači daljnje reforme, ali i prigoda za izgradnju međusobnog pomirenja, što je moguće samo ako su tri konstitutivna naroda ravnopravna. To znači poštivanje onoga što je potpisano u Daytonu – kazao je.

Izrazio je podršku svih političkih stranaka da se iznađe rješenje za dogovor o izmjenama Izbornog zakona, koji neće dovoditi Hrvate u situaciju da nemaju svog predstavnika u institucijama BiH.

Dnevnik.ba

28. travanj 2024 10:28