U razgovoru s POLITICO-m i dva francuska novinara nakon što je proveo oko šest sati u razgovorima s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom tijekom posjeta, Macron je naglasio svoju omiljenu teoriju o "strateškoj autonomiji" za Europu, vjerojatno predvođenu Francuskom, da postane "treća supersila".
Rekao je da je "veliki rizik" s kojim se Europa suočava da "bude uhvaćena u krize koje nisu naše", što je sprečava u izgradnji svoje strateške autonomije.
Xi Jinping i Komunistička partija Kine s entuzijazmom su podržali Macronov koncept strateške autonomije i kineski se zvaničnici neprestano pozivaju na njega u svojim odnosima s europskim zemljama. Stranački čelnici i teoretičari u Pekingu uvjereni su da je Zapad u padu, a Kina u usponu i da će slabljenje transatlantskih odnosa pomoći ubrzati taj trend.
- Paradoks bi bio da, nadvladani panikom, vjerujemo da smo samo sljedbenici Amerike. Pitanje na koje Europljani trebaju odgovoriti jeste to da li je u našem interesu ubrzati krizu na Tajvanu? Ne. Još gore bi bilo misliti da mi Europljani moramo postati sljedbenici te teme i ugledati se na agendu SAD-a i kinesku pretjeranu reakciju - rekao je Macron u intervjuu.
Samo nekoliko sati nakon što je njegov zrakoplov napustio Guangzhou i krenuo nazad u Pariz, Kina je pokrenula velike vojne vježbe oko samoupravnog otoka Tajvana, koji smatra svojom teritorijem, ali su SAD obećale da će ga naoružati i braniti.