StoryEditor

HRS prizivom Ustavnom sudu traži ukidanje zabrane kretanja u HNŽ-u

Piše D  /  16.04.2020., 11:04h

Od početka krize s koronavirusom govorimo kako se aktualna vlast ne ponaša u skladu sa zakonom i kako se dopustila provedba svojevrsnog državnog udara i uvođenje policijske države. Umjesto da se uvedu stroge kontrole pridržavanja mjera higijensko-epidemiološke zaštite, vladajuće strukture protuustavno i protuzakonito, preko Stožera CZ, odlučuju se za provedbu policijskih represivnih mjera. Kap koja je prelila čašu bila je zapovijed o zabrani kretanja žiteljima s prebivalištem u HNŽ-u i ZHŽ-u, dok osobe s prebivalištem u drugim županijama mogu neometano prometovati u spomenutim županijama.

Netom nakon izdavanja ove zapovijedi, najavili smo kako ćemo iskoristiti sve pravne lijekove kako bi se ove protuustavne restrikcije ukinule i kako bi dokazali da se vlast ne samo ponaša neodgovorno, nego i protuustavno. U koordinaciji s pravnim stručnjacima diskutirali smo koji pravni lijek bi bio najučinkovitiji i najbrže realiziran, odlučeno je da se uradi priziv Ustavnom sudu, kako bi se spomenute zapovijedi stavile van snage i kako bi pokazali javnosti neodgovorno i protuzakonito ponašanje vlasti. U potpisu priziva su g. Ivan Džalto, pravni stručnjak koji je koordinirao cijelim procesom, i Slaven Raguž, predsjednik HRS-a.

U prizivu smo argumentirali kako niti jedan Stožer CZ nema ustavne niti zakonske osnove za donošenje bilo kakvih zapovjedi. Svi oni se pozivaju na Čl. 108 Zakona o zaštiti i spašavanju i Čl. 29 Pravilnika o načinu rada stožera koji govore o „raspolaganju snagama i sredstvima civilne zaštite“. Prema tome, radi se o pogrešnoj primjeni irelevantnih propisa. Stožeri su ad-hoc formirana operativna tijela, nisu izvršna vlast i ne mogu zapovijedati ukidanje školske nastave, raspolaganje robnim rezervama i, u ovom slučaju, naređivati MUP-u da onemogući prometovanje osobama s prebivalištem u ove dvije županije. Sve to, putem zapovijedi koje se objavljuju na Internet stranicama i portalima, a ne u službenim glasilima županija, kako zakon nalaže putem Pravilnika o izradi pravnih propisa.

HRS se od samih početaka, a osobito nakon što je prošlo prvih 15 dana prirodne nesreće uzrokovane zarazom koronavirusom, zalaže za strože mjere higijensko-epidemiološke zaštite i kazne za nepridržavanje mjera zaštite i izolacije. Zašto? Iz prostog razloga što ćemo veće negativne posljedice imati po gospodarstvo i društvo općenito zbog nestručnog upravljanja krizom, nego od samog virusa.

Samo uvođenjem novčanih kazni za nepridržavanje zaštitnih mjera i kazni pritvora/zatvora za nepridržavanje mjera izolacije, omogućilo bi se kakvo-takvo funkcioniranje gospodarstva.

Vlast mora gledati opću sliku društva, donositi mjere koje će umanjiti posljedice za gospodarstvo, kulturu i društvo općenito, a ne samo ograničiti se na zdravstveni aspekt i to kopirajući u potpunosti mjere koje se provode u Republici Hrvatskoj, koja je sasvim drugačije uređena. Život mora postojati unatoč koronavirusu, kao što će postojati i nakon koronavirusa.

Da smo u pravu, ponajbolje govori činjenica kako su novozaraženi u HNŽ ili zaraženi od strane ljudi koji dolaze izvan granica županije, ili zaraženi zbog nekvalitetnih i neadekvatnih zaštitnih higijensko epidemiloških mjera u zdravstvenim institucijama.

Nadamo se kako će, zbog dinamike procesa, Ustavni sud uvažiti „načelo izuzetnosti“ te primiti u razmatranje naš priziv, a u ishod ne sumnjamo. Jasno je svakome kako vlasti u HNŽ-u, a i u ZHŽ-u krše ljudska prava te nestručno i neodgovorno upravljaju koronavirus krizom, navodi se u priopćenju.

Dnevnik.ba

29. travanj 2024 00:47