StoryEditor
direktor EP

Andelija: Postoji mogućnost da bošnjački dio Federacije izgubi energetski suverenitet

Piše desk  /  30.11.2021., 17:14h
Nadležni su se na današnjoj sjednici Zastupničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine osvrnuli na stanje u sedam rudnika.

Parlamentarcima je predočena informacija u rudnicima čiji su rudari prošlog tjedna prosvjedovali ispred entitetske vlade u Sarajevu, prenosi Klix.

Entitetski premijer Fadil Novalić (SDA) je izjavio da energetska kriza, kako je rekao, već neko vrijeme prijeti na globalnom nivou te da za to ne postoji brzo i jednostavno rješenje.

Federalni ministar energetike, rudarstva i industrije Nermin Džindić (SBB) i direktor Elektroprivrede Bosne i Hercegovine (EP BiH) su parlamentarce informirali o stanju u sedam rudnika koji proizvode ugljen potreban za električnu energiju.

Džindić je naglasio da prosječna plaća u rudnicima iznosi 1.167 KM, a da prosječna plaća u koncernu EP BiH iznosi 1.145 KM. Napomenuo je da su prošle godine ukupna ulaganja u rudnike bila 50 milijuna KM, što je 10 milijuna KM manje u odnosu na godinu ranije.

Naglasio je da skoro svi rudnici negativno posluju, osim oni u Banovićima i Gračanici. Ponovio je da će ispunjavanje zahtjeva rudara, kako je naveo, mnogo koštati.

Resorni ministar Džindić je poručio da je "laž" da je novim pravilnikom o radu bilo namjeravano da se rudarima snizi plaća.

Podcrtao je da će se novac prihodovan od povećanja cijene ugljena za 20 posto u svim rudnicima koristiti isključivo za izmirivanje financijskih obveza rudnika.

Prema njegovim riječima, pitao je sindikat rudara zašto traže smjenu direktora EP BiH, od kojeg se očekuje da provede ono što je ranije dogovoreno, tj. ako je vlast prihvatila deset od 13 uvjeta rudara.

Andelija: Postoji mogućnost da izgubimo energetski suverenitet

Direktor EP BiH Admir Andelija je ocijenio da su "teški trenuci" pred elektroenergetskim sektorom. Podsjetio je da su rudnici postali dio poduzeća kojim upravlja još od 2009. te da su tada bili u "zapuštenom" stanju. Naveo je da je jedan od problema bio i prekomjeran broj radnika. 

Tvrdi da je do danas u rudnike investirano više od 300 milijuna KM.

Kako je kazao, ulaganja nisu davala konkretne učinke.

Smatra da je činjenica da se u rudnicima, kao i ostatku javnog sektora, visina plaće ne određuje na osnovu radnog učinka. Shodno tome, ocijenio je da je bilo najteže dogovoriti se s rudarima o pravilniku o učinku rada.

Andelija je naglasio da najviše viška radnika ima u administraciji, a da ih fali u samoj proizvodnji. Uvjerava da nije predviđeno da sindikati ne prihvaćaju nove pravilnike, već da se s njima konzultira. Tvrdi da su pravilnici rudarima bili predočeni.

Kao primjer koliko je stanje u rudnicima loše, istaknuo je to da je EP BiH dala rudniku Kreka pozajmnicu od dva milijuna KM za isplatu neto plaće. 

Upravo je Kreku naveo kao rudnik u kojem je stanje najteže. Upozorio je da se može desiti da i EP BiH više neće imati novca.

Ponovio je da će poskupljenje cijene ugljena i izmirivanje dugovanja za umirovljivanje rudara od 430 milijuna KM značiti poskupljenje struje za više od 30 posto.

Andelija je još jednom pozvao sindikat na razgovore, da "završe agoniju i da se obvežu na restrukturiranje rudnika za dobrobit države". U suprotnom, tvrdi da će se desiti da izgubimo energetski suverenitet.

Dnevnik.ba

27. travanj 2024 00:19