

Iz Možemo tvrde da Kekin ima pravo na doprinose: "Ali mora se zapitati je li to moralno"
Mile Kekin pravo da mu država plaća doprinose ima sve dok je na snazi trenutni Zakon o pravima samostalnih umjetnika koji je ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek najavila izmijeniti.
Podsjetimo, u vrijeme SDP-ove vlade 2015. je ukinuta financijska revizija umjetnika kojima država plaća mirovinsko i zdravstveno što znači da jednom kada se uđe u sustav doprinosa postoji samo umjetničku reviziju svakih pet godina. Državni tajnik ministarstva kulture i medija Krešimir Partl kazao je u HRT-ovoj emisiji 'U mreži Prvog' objasnio je zašto država umjetnicima plaća doprinose.
"Samostalni umjetnici imaju projektne poslove. Oni nisu zaposleni od 8-16, ne primaju plaću svakog petog u mjesecu, nego svojim radom zarađuju svoju plaću i kada imaju angažman i kada ga nemaju. Ovaj sustav je zamišljen da im se kroz taj način pomogne kako bi ostvarili prava na mirovinu", rekao je i dodao da takav sustav imaju mnoge uređene europske države.
Naglasio je da mu je drago da ima umjetnika koji mogu dobro zaraditi, ali od njih 1388 malo je umjetnika koji zarađuju preko cenzusa pa tako ta mjera uvelike pomaže umjetnicima. Saborska zastupnica Možemo, Urša Raukar Gamulin kazala je kako Mile Kekin nije najslabija karika stranke. "On je 30 godina na rock sceni, on je svojim talentom i kreativnošću napravio uspjeh koji mu nitko nije poklonio niti mu ga je kupio. On svojim talentom hrani ljude koji su s njim na sceni", naglasila je.
Istaknula je da kada se govori o gornjem cenzusu od 21 tisuću eura bruto zarade glede prava na status da im država plaća doprinose, onda je to socijalna pomoć. "Samostalne umjetnike bi trebalo poštovati jer oni za razliku od drugih nemaju sva prava koja zaposleni imaju, imaju pravo na bolovanje tek nakon 43 dana bolesti. Oni plaćaju poreze i oni doprinose državi ne samo kulturnim stvaralaštvom, već i identitetu države", kazala je Raukar.
Smatra kako je Mile Kekin postao žrtveno janje te kako on ima pravo na doprinose stoga što oni nisu samo socijalno pravo već i priznanje za nečiji rad. Predsjednik upravnog odbora Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika Hrvoje Kovačević kazao je da koliko god Mile Kekin zaradio godišnje, on je u proračun donio nekoliko puta više plaćajući porez nego što je dobio od doprinosa.
"Umjetnost i kultura su identitet jednog naroda", kazao je. Inače, Hrvatska zajednica samostalnih umjetnika nema uvid u zarade svojih članova. "Dok je postojala financijska revizija princip je bio da vam nadležna uprava da potvrdu kolika vam je zarada i to ste priložili stručnoj službi. Povjerenstvo za prijem novih članova se nije bavilo time", objasnio je.
'Ima pravo, ali je li moralno'
Partl je ponovio kako je bitno da se ne stvori hajka na umjetnike. "Ovo je sustav gdje se pomaže najboljima. Slično je i u sportu gdje puno više novca u igri, ali nitko za to ne pita. Kekin ima zakonsko pravo na doprinose države, ali on se mora zapitati je li to moralno", rekao je. Naglasio je kako je intencija za budućnost da Hrvatska zajednica samostalnih umjetnika brine o svim samostalnim umjetnicima, a ne samo o onima kojima se plaćaju doprinosi.
Raukar smatra kako se Zakon mora mijenjati u suradnji sa zajednicom umjetnika, strukom, a ne samo od strane Ministarstva kulture. "Što se tiče cenzusa u Hrvatskoj određeno je da umjetnici moraju biti siromašni. Ne znam zašto je to tako. Honorari slobodnih umjetnika nisu sigurna stvar, oni ovise o kvaliteti umjetnika", kazala je.
Dodala je da će ono što se dogodilo oko privođenja Mile Kekina pred brojnim kamerama sigurno utjecati na njegov posao. Kovačević je pak naglasio kako minimalnog cenzusa ne bi trebalo biti. Partl je istaknuo kako Ministarstvo kulture nije pokrenulo hajku na Milu Kekina. "Cijela priča o doprinosima je krenula u medijima", zaključio je.
Dnevnik.ba