U Centru za kulturu u Mostaru održan je okrugli stol na temu ”Medijsko izvještavanje o ženama s naglaskom na izvještavanja o nasilju nad ženama”N. TURIć - Dnevnik.ba
StoryEditor
Okrugli stol

Žene nisu dovoljno zastupljene u politici, vlasti, javnim upravama i ekonomiji

Nikolina TurićPiše Nikolina Turić  /  31.05.2022., 16:27h

U Centru za kulturu u Mostaru održan je okrugli stol na temu „Medijsko izvještavanje o ženama s naglaskom na izvještavanja o nasilju nad ženama“. Na okruglom stolu sudjelovali su predstavnici nevladinih organizacija i mediji. Aktivnosti se realiziraju u okviru projekta „Reporting Diversity Network 2.0“, kojeg financira Europska unija.

Predsjednica Udruge Novi put Grada Mostara Abida Pehlić kazala je kako su žene nedovoljno predstavljene u medijima. 

„Većinom su predstavljene u medijima kroz priloge koji se odnose na nasilje ili vijesti koje se tiču kulture, umjetnosti i showbusinessa. Žene su nažalost još uvijek nedovoljno zastupljene u temama kao što su politika, vlast, javna uprava i ekonomija“, kazala je Pehlić.  

image

Abida Pehlić

N. TURIć - Dnevnik.ba
Pehlić dodaje kako BiH medijima preporučuje da pokušaju naći relevantnu sugovornicu koja je bitna za određenu temu i u određenom trenutku.  

„Žene u Bosni i Hercegovini čine većinu stanovništva, te samim time ima jako puno žena koje se nalaze na raznim i odgovornim funkcijama. Također daju jedan jako veliki doprinos razvoju našeg društva, ali nažalost s druge strane su nevidljive u medijima“, rekla je Pehlić.  

Pehlić ističe kako smo u prošlosti imali situacija da su žene bile na vodećim pozicijama, ali da su intervjuirani njihovi zamjenici ili pomoćnici.  

„Razlog je što žene još uvijek nisu dovoljno zainteresirane da budu predstavljene u vijestima, a pogotovo u online medijima. Prema našim istraživanjima i razgovorima sa ženama koje su uključene u razne sfere našeg društva, žene zaziru od medijskog izvještavanja jer su u strahu da ne budu predmet seksističkih komentara zbog toga što su žene“, kazala je Pehlić.  

Ciljevi projekta „Reporting Diversity Network 2.0“ su unaprjeđenje predstavljanja žena medijima u Bosni i Hercegovini, potom jačanja kapaciteta medijskih organizacija za kreiranje medijskih sadržaja koji jasno osporavaju rodne stereotipe i unaprjeđuju ciljeve rodne ravnopravnosti.  

Ovim projektom pruža se mogućnost predstavnicima nevladinih organizacija da jačaju suradnju s medijskim organizacijama u svrhu postizanja pozitivnih promjena u politici medijskog izvještavanja o ženama, ali i rodno zasnovanom nasilju.  

Poticanje predstavnike medijskih organizacija da uvrštavaju žene u kreiranje medijskih sadržaja kao sugovornice, stručnjakinje u određenim oblastima te da promoviraju doprinos žena u svim oblastima u društvu.  

Novinar Faruk Kajtaz kazao je kako je ključ rješenja u edukaciji novinara, urednika, ali i same čitalačke publike.  

„To je osnovni način da izađemo iz ovog vremena i pritiska društvenih mreža koje su postala naša stvarnost. One jednim dijelom kreiraju javnost, ali ne toliko u Bosni i Hercegovini koliko u svijetu“, rekao je Kajtaz.  

image

Faruk Kajtaz

N. TURIć - Dnevnik.ba
Kajtaz dodaje kako su kod nas društveni mediji postali alati s kojima se može upravljati javnost i razmišljanja kod ljudi te samim time ih usmjeravati na društvene procese.  

„Da biste postali netko tko na pravi način čita, gleda i sluša morate biti educirani, jer ako niste brzo postajete predmet manipulacije“, kazao je Kajtaz.  

Ističe da se u javnom prostoru često pojavljuju manipulatori koje često nazivamo botovima.  

„To su često grupe manipulatora, ljudi koji rade za određene institucije koje mogu biti javne ili tajne. Možete biti žrtva ljudi koji jednostavno žele biti poznati kroz vrste medijskih egzibicija. Kao takve trebate ih prepoznati kako biste znali na koji način reagirati, te samim time morate biti educirani“, rekao je. 

Kajtaz zaključuje kako živimo u digitalnom društvu koje se neće mijenjati, te poručuje da ne bismo bili žrtve prevare moramo znati s kim imamo posla. 

image

U Centru za kulturu u Mostaru održan je okrugli stol na temu "Medijsko izvještavanje o ženama s naglaskom na izvještavanja o nasilju nad ženama"

N. TURIć - Dnevnik.ba
 

Dnevnik.ba 

20. travanj 2024 20:51