StoryEditor
Bez suglasnosti

Veliki otpor unutar EU o otvaranju pristupnih pregovora s BiH. Što se ne može reći za Ukrajinu i Moldaviju

Piše Fena  /  07.11.2023., 19:12h

Šefovi ureda europskih komesara nisu uspjeli da se usuglase i preporuče otvaranje pristupnih pregovora u njihovom izvještaju o napretku za Bosnu i Hercegovinu, saznaje Radio Slobodna Europa (RSE) iz pouzdanih izvora u Europskoj komisiji (EK).

Moguća preporuka o otvaranju pregovora o članstvu je bila načelna ideja nekih komesara kada je počela izrada izvještaja.

Međutim, kako se saznaje iz pouzdanih izvora sa sastanka, postojao je "veliki otpor" da se preporuči otvaranje ovog procesa za BiH.

Sastanak je završen bez suglasnosti, a izvještaj za BiH je sada "zaglavljen" i oko toga će odlučivati u srijedu, 8. studenog, koledž Europske komisije, koji čine svi komesari te institucije.

Oni se sastaju da bi usvojili paket proširenja, nakon čega se dokument objavljuje. Uobičajeno je da se suglasnost daje na nivou šefova ureda i odobrenje paketa u Koledžu je formalna procedura.

Međutim, na sastanku u srijedu će se oko BiH nastaviti rasprava, jer dokument nije odobren.

Naime, dva dana su šefovi ureda raspravljali o paketu proširenja koji obuhvata i odvojene izvještaje za svaku zemlju koja želi prijem u Europsku uniju (EU).

Dok je preporuka za otvaranje pristupnih pregovora skoro izvjesna za Ukrajinu i Moldaviju, kao i preporuka za kandidatski status za Gruziju, smatrano je prvobitno da bi pozitivna odluka po BiH bila i poruka Brisela cijelom regionu Zapadnog Balkana.

Međutim kako se saznaje, veliki broj komesara smatra da sadržaj izvještaja o napretku za BiH "ne opravdava preporuku za otvaranje pristupnih pregovora".

Ako se ne uvrsti preporuka o otvaranju pregovora između Brisela i Sarajeva, ovogodišnji paket proširenja će biti pozitivan samo za zemlje istočnog partnerstva.

BiH je u prosincu 2022. dobila status kandidata, nakon što su neke zemlje članice na inicijativu Slovenije pokrenule ovo pitanje u svjetlu dodjele ovog statusa Ukrajini. U tom procesu BiH treba da ispuni osam uvjeta.

BiH nije imala ni pozitivnu ocjenu EK kada je izrađeno mišljenje o spremnosti zemlje da postane zemlja kandidat. Tada je EK identificirala 14 kriterija koje zemlja treba da ispuni da bi joj se odobrio kandidatski status. U odluci dodjele kandidatskog statusa, ovi kriteriji ostali su važeći za otvaranje pristupnih pregovora s BiH.

Predsjednica EK-a Ursula von der Leyen u Sarajevu je 1. studenog poručila da BiH treba da djeluje jedinstveno i nastavi rad na ispunjavanju 14 prioriteta, kako bi ušla u EU.

Dnevnik.ba

26. travanj 2024 02:57