Navodeći kako su suživot i međunacionalna tolerancija osobnost Novoga Sada i okolnih mjesta gradonačelnik Milan Đurić je u priopćenju istaknuo da taj vandalski čin ne predstavlja pravu sliku grada, "već čin pojedinaca koji je za svaku osudu".
"Oštro osuđujem ispisivanje poruke mržnje u Kisaču i dao sam hitan nalog za uklanjanje tih poruka koje raspiruju nacionalnu nesnošljivost", naveo je Đurić u priopćenju. Novosadski odbor oporbene Demokratske stranke (DS) i Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV) osudili su u odvojenim priopćenjima ponovno ispisivanje grafita "Ubij Slovaka" u Kisaču.
"Etnički motivirane prijetnje moraju doživjeti osudu"
DS dodaje da je prijeteći grafit "produkt stanja u društvu, odnosno tenzija koje generira vlast Srpske napredne stranke", čije je, po navodima DS-a, "pogonsko gorivo nacionalizam".
Čelnik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV) i ministar za ljudska i manjinska prava Tomislav Žigmanov objavio je na Twitteru da "etničke motivirane prijetnje uvijek moraju pratiti osude civilnog društva, javnih vlasti i postupanja instituta istrage i kažnjavanja u državi" upozorivši na prijetnju širenja mržnje u društvu.
Regionalni mediji podsjećaju kako je posljednjih mjeseci bilo više sličnih incidenata u susjednim mjestima Temerin, Dugo Selo, Sirig i drugim naseljima u kojima žive Mađari, Rusini i Slovaci. Regionalni medij N1 zabilježio je da su Kisač, u kojem živi 5000 ljudi od kojih su 80 posto građani slovačke nacionalnosti, posjetili aktivisti pokreta Bravo.
Prema popisu iz 2011. u Srbiji živi preko 50.000 Slovaka
"U selu prevladava osjećaj, više zbunjenosti nego straha, jer se ovakve stvari nikada u Kisaču nisu događale", rekla je za portal N1 Marija Srdić, aktivistica građanskog pokreta Bravo. "Jučer su to bili Židovi, Romi, migranti, pripadnici LGBTQ+ zajednice, danas su Slovaci, a sutra će to biti bilo tko od nas", poručili su iz pokreta Bravo.
Prema njihovim saznanjima, prijeteći grafit pisali su mladići iz mjesta Odžaci povezani s navijačkom skupinom Partizana, koji imaju svoje nove članove u Kisaču. U srpskom društvu posljednjih mjeseci povećane su tenzije zbog rješavanja pitanja odnosa s Kosovom te su učestali prosvjedi i aktivnosti desničarskih organizacija s nacionalističkim predznakom.
Prema popisu stanovništva iz 2011. u Srbiji živi 52.750 pripadnika slovačke manjine, a od toga broja njih 95 posto živi u Vojvodini, u okolici Novoga Sada.
Dnevnik.ba