StoryEditor

U Otvorenom se svađali čija je nadležnost otvaranje ustave

Piše D  /  28.07.2020., 07:07h

U večerašnjoj emisiji Otvoreno vodila se žestoka rasprava oko nove elementarne nepogode koja je pogodila Zagreb, a to je poplava u petak navečer, te nova u nedjelju navečer. Emisiju je obilježilo prepucavanje Marina Galijota, direktora zagrebačke Vodoopskrbe i odvodnje i Zorana Čavlovića iz Hrvatskih voda. Naime, obojica su prebacivala odgovornost čija je dužnost bila otvoriti zatvorenu ustavu kanala Kuniščak, koju su na kraju stanovnici Trnja otvorili sami i to tako što su provalili u ustavu i digli branu.

Galijot tvrdi da je obilazak te ustave dužnost Hrvatskih voda, dok je Čavlović tvrdio suprotno. 

Među gostima bio je Domagoj Vorberger, stanovnik Trnja koji je bio među stanovnicima koji su bili prisiljeni provaliti u ustavu i koji je ispričao kako je to sve skupa izgledalo. Potom je s Čavlovićem ušao u raspravu oko ustave, kada je Čavlović rekao da su mogli poginuti kad su provalili i dodao da nema sustava koji je mogao progutati toliku količinu vode, prenose 24sata.

Na pitanje kako je moguće da ljudi moraju provaljivati u ustave Hrvatskih voda, Čavlović je rekao kako za to nema potrebe zato što te ustave nisu za odvodnju fekalnih voda u Savu.

- Na ovom mjestu je mješoviti sustav kanalizacije i njime upravljaju jedinice lokalne samouprave, rekao je i dodao kako je DHMZ dao svoju prognozu u petak i dao crveni alarma za središnju Hrvatsku i zagrebačku regiju. Hrvatske vode su dale svoju prognozu i poslale je na 180 adresa, na sve sudionike obrane od poplava.

- Ustava o kojoj govori gospodin Vorberger je bila zatvorena upravo zbog prognoze da ne bi Sava „ušla” i poplavila, te je pojasnio kako je funkcija ustava da spriječe vodu ulazak vode koja može ući u ovaj sustav.

Rekao je kako se radi o mješovitom sustavu kanalizacije gdje voda ne ide u Savu već prema uređaju za pročišćavanje otpadnih voda grada Zagreba.

Čavlović je naglasio kako je ova oborina koja je pala u 3 sata, bila veća je veća od srednje mjesečne oborine koja je pala u zadnjih 50 godina, a po nekim analizama to je 100 godišnji povratni period.

- Bila je najava i ne postoji sustav kanalizacije koji takvu količinu vode može „progutati”, rekao je i dodao kako je ova sva voda trebala ići na uređaj za pročišćavanje voda.

Galijot je na pitanje što se događa nakon naglog rasta oborinskih voda koje odlaze u kanalizaciju i zašto one moraju ići na uređaj za pročišćavanje voda, a ne direktno u Savu kako ljudima ne bi poplavile kuće te zašto je Ilica poplavljena, odgovorio.

- Desilo se to da je u 4 sata došlo na području Zagreba do oborina od gotovo 80 litara po metru kvadratnom. Računajući slivnu površinu koja seže od vrha Medvednice pa sve do Save na jugu, radi se o ogromnoj površini koja je prihvatila oborinsku vodu i u konačnici  ta je voda završila u javnom sustavu odvodnje mješovitog tipa koji se nalazi sjeverno od Save i to je naša odgovornost, naglasio je Galijot.

Dnevnik.ba

24. travanj 2024 15:15