MOSTAR, 14. studenoga (FENA) – U Napretkovom domu u Mostaru u ponedjeljak navečer predstavljeno je petoknjižje autorice Zdenke Marić Čorkalo.(Foto FENA/Mario Obrdalj)MARIO OBRDALJ -
StoryEditor
kultura

U Mostaru predstavljeno petoknjižje doktorice i književnice Zdenke Marić Čorkalo

Piše fena  /  14.11.2022., 21:35h

U Napretkovom domu u Mostaru u ponedjeljak je predstavljeno petoknjižje autorice Zdenke Marić Čorkalo.

- Ovih pet knjiga je napisano od 2019. godine, a zbog koronavirusa nismo mogli održati predstavljanje u Mostaru. Svake godine napišem knjigu, a obično su tematske prirode. Nalazimo se u mjesecu studenom, mjesecu silnog stradavanja hrvatskog naroda (Vukovar i Škabrnja), a kako sam ja prošla preko 1.300 dana u osam ratnih bolnica Hrvatske i Bosne blisko mi je ta tema, a o njoj i pišem – rekla je autorica Zdenka Marić Čorkalo.

- Cilj mi je da se upamte neke priče, radi se o tome da ostavimo nešto zapisano. Ovo je jedna životna tema, u mnogima rat još nije završio radi nepravde – ističe Marić Čorkalo.

Riječ je o knjigama „Veslo” (2019.), „Betty iz Rijeke” (2020.), „Druga orahova ljuska” (2021.), „Susreti” (2022.) i „Tragom zlata” (2022.).

- U knjizi „Susreti“ govori se o zatočenicima u logorima i zatvorima 1991. i 1971. godine te je to knjiga koju sam napisala po iskazima. „Betty iz Rijeke“ opisuje jednu moju gazdaricu iz Rijeke koja je bila plemenita žena i ova knjiga je posveta njoj. Knjiga „Druga orahova ljuska“ je priča o jednoj obitelji rasutoj diljem svijeta na raznim kontinentima koji se nisu mogli vratiti u domovinu, „Tragom zlata“ opisuje jednu splitsku priču i jednu ljudsku dramu, dok knjiga „Veslo“ prenosi događaje i emocije pojedinaca, skupina, obitelji, ratnih patnika, kao svjedočanstvo i simbol – ukratko je autorica predstavila svoje petoknjižje.

Organizator predstavljanja je Hrvatsko kulturno društvo (HKD) Napredak sa sjedištem u Mostaru, a predsjednik Napretka fra Andrija Nikić rekao kako je ovo večeras jedan od načina zahvale ovoj velikoj hrvatskoj književnici.

- Među nama se nalazi doktorica koja je za vrijeme pobjedničkog Domovinskog rata, kao liječnica, bila u osam bolnica diljem Hrvatske i BiH. Nitko joj nije rekao hvala i ja sam rekao da ćemo joj mi večeras ovdje u Mostaru predstavljanjem njezinih knjiga reći hvala – rekao je Nikić.

Autorici je ovom prigodom uručen testimonium o članstvu u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti Mostar i zahvalnica kao vidljivi dokaz zahvalnosti za njezin uspješni rad među ranjenim i bolesnim hrvatskim hraniteljima.

- I na ovaj način želimo reći „Zdenka, hvala ti!“ – poručio je fra Andrija Nikić.

Dnevnik.ba

21. travanj 2024 16:25