Nekoliko članova Bundestaga očito želi podnijeti zahtjev Saveznom ustavnom sudu za zabranu AfD-a. Nekoliko njemačkih medija izvještava o ovom planu pozivajući se na interne spise, tj. parlamentarni zahtjev koji bi trebao biti podnijet. Prijedlog podržavaju pojedini zastupnici iz Socijaldemokratske stranke Njemačke (SPD), Unije CDU/CSU, stranke Zelenih i Ljevice.
Prijedlog ne podržavaju cijeli zastupnički klubovi ovih stranaka.
Kako javlja dnevnik Die Welt, prijedlog podržava najmanje po deset zastupnika iz svake od gore navedenih skupina. Za međustranački zahtjev je potrebno je pet posto Bundestaga, odnosno 37 zastupnika. Prema Weltu, zahtjev je pripreman mjesecima, a dovršen prošlog petka.
Povrede ljudskog dostojanstva
„Bundestag podnosi zahtjev Saveznom ustavnom sudu da proglasi AfD neustavnim u skladu s člankom 21. ustava i člankom 43. Zakona o saveznom ustavnom sudu”, citira Die Welt iz zahtjeva. Ustavni sud bi, shodno zahtjevu, AfD trebao isključiti iz sustava državnog financiranja političkih stranaka.
Zastupnici optužuju AfD da želi ukinuti slobodno-demokratski temeljni poredak SR Njemačke i da zauzima “aktivno borbeni, agresivni stav” prema tom poretku. AfD je optužen da je u nekoliko navrata prekršio jamstvo ljudskog dostojanstva iz članka 1. Temeljnog zakona. Prema Die Weltu, u prijedlogu se navode brojne izjave saveznih i pokrajinskih dužnosnika AfD-a koje se doživljavaju kao povrede ljudskog dostojanstva migranata, muslimana i seksualnih manjina.
Prijašnje sudske presude
Zahtjev se, između ostalog, poziva i na odluke koje su ove godine donijeli Viši upravni sudovi za Sjevernu Rajnu-Vestfaliju i Tiringiju. Sud u Münsterupotvrdio je odluku Saveznog ureda za zaštitu ustavnog poretka koji je AfD klasificirao kao organizaciju koja stoji pod sumnjom da djeluje s pozicija ekstremne desnice. To znači da isti ovaj ured, pri čemu se radi o domaćoj tajnoj službi, smije AfD pratiti i služiti se sredstvima tajne službe.
Viši upravni sud Tiringije u jednoj odluci iz veljače, koja se odnosila na zakon o oružju, donosi “značajan dokaz za pretpostavku da je regionalni ogranak AfD-a u Tiringiji protuustavan”.
Scholz skeptičan
Krajem svibnja kancelar Olaf Scholz (SPD) jasno je dao do znanja da zabrana stranke AfD za njega trenutno nije tema kojoj treba posvećivati pažnju. Zabrana stranke je, kako je rekao tada, “vrlo teška u jednoj demokraciji” i za koju postoje vrlo visoke prepreke.
Predstavnici političkih stranaka su to već jednom iskusili 2017. kada drugi postupak zabrane desničarskog ekstremističkog Nacionaldemokratske stranke Njemačke (NPD) pred Saveznim ustavnim sudom nije uspio. Početkom godine Ustavni sud je prekinuo državno stranačko financiranje stranke NPD, koja se u međuvremenu preimenovala u „Domovina” (“Die Heimat”). Presuda se temeljila na amandmanu na Ustav iz 2017., koja je donesen nakon presude NPD-u, i prema kojem se državno financiranje može uskratiti stranci čak i ako nije zabranjena. Međutim, preduvjet je da stranka ili njezini pristaše slijede protuustavne ciljeve.
Dnevnik.ba