StoryEditor

Sve manji izgledi za dogovor o promjeni imena Makedonije

Piše D  /  18.10.2018., 08:10h

Za usvajanje ustavnih amandmana potrebna je dvotrećinska većina od ukupno 120 izaslanika.

Međutim, iz opozicijske VMRO-DPMNE najavili su da napuštaju raspravu jer smatraju da ona postaje besmislena s obzirom na to da je i neuspjeli referendum pokazao da su građani protiv promjene imena te bivše jugoslovenske republike u Republika Sjeverna Makedonija, prenosi Tanjug.

Lider makedonske opozicione stranke VMRO-DPMNE Hristijan Mickoski jučer je američkom službeniku Wess Mitchellu poručio da opozicija ostaje pri stavu da je za njih sporazum s Grčkom neprihvatljiv.

Mitchellu je poručio i da za propast Prespanskog sporazuma nje odgovorna opozicija, već vlada Zorana Zaeva.

Vladajuća Socijaldemokratska partija Makedonije premijera Zaeva, oštro je pak reagirala na takav odgovor Mickoskoga.

U priopćenju SDSM se navodi da je Mickoski u očima demokratskog svijeta "sramota za Makedoniju", te kako je očigledno da Mickoski ima problem s članstvom Makedonije u EU i NATO.

Iz te vladajuće stranke su poručili da će raspisati izvanredne parlamentarne izbore, "ako (opozicija) nastavi blokirati budućnost Makedonije u narednih nekoliko dana".

Prva žrtva Prespanskog sporazuma je ministar vanjskih poslova Grčke Nikos Kotzias koji je u srijedu podnio ostavku zbog neslaganja s ministrom obrane oko provođenja sporazuma Atene i Skoplja o novom imenu za makedonsku državu.

Premijer Aleksis Cipras prihvatio je Kotziasovu ostavku i poručio da će on preuzeti dužnost šefa diplomacije kako bi osigurao uspješnu primjenu sporazuma iz Prespe.

Kotziasova ostavka uslijedila je nakon sastanka vlade i rasprave s ministrom obrane Panosom Kammenosom zbog sporazuma Atene i Skoplja. Kammenos je lider manje članice vladajuće koalicije koja se protivi sporazumu sa Skopljem i prijeti da će napustiti koaliciju ako sporazum dođe u parlament na ratifikaciju.

Dnevnik.ba

26. travanj 2024 04:46