U tom periodu, njemu je Bosna i Hercegovina postala drugi dom, dodao je naglašavajući da je proputovao po ovoj državi upoznavši je ‘uzduž i poprijeko‘ i za to vrijeme upoznao mnoge ljude te imao priliku da vidi realizaciju pokrenutih projekata poput izgradnje Koridora Vc, do drugih značajnih programa čija realizacija je završena ili je u tijeku.
- Imali smo iskorake na europskom putu, prije svega odluku iz 2022. godine o kandidatskom statusu BiH i u ožujku ove godine, ‘zeleno svijetlo‘ za otvaranju pristupnih pregovora. Najvažnije u svemu tome je što ste sada u istom vagonu kao i vaši susjedi – Srbija, Crna Gora, Albanija i Sjeverna Makedonija. Sjajno je da Bosna i Hercegovina sustiže ostale i nešto što su ljudi ove zemlje očekivali jako dugo naročito s ovim najskorijim iskorakom o otvaranju pregovora – kazao je novinarima Sattler.
Prije dvije godine, Bosna i Hercegovina je postala punopravna članica Europskog mehanizma Civilne zaštite, što je jedan od događaja koji je ostao pomalo u sjeni navedenih velikih iskoraka mada je također itekako bitan. U tom kontekstu je Sattler spomenuo i ovogodišnje smanjenje, za 30 posto, troškova rominga sa zemljama Europske unije te očekivano dodatno smanjenje iduće godine za 20 posto da bi troškovi bili nula posto 2027. godine, što će direktno osjetiti građani BiH. Spomenuo je i mogućnost da BiH postane dijelom jedinstvenom platnog prometa u okviru Europske unije, što će građanima značiti prilikom plaćanja bankovnih troškova ili naknada, primjerice, u procesu slanja novca iz inozemstva, kao što će benefite ovih iskoraka imati i pravna lica.
- Međutim, ja sam realan i svjestan kojih problema još ima u ovoj zemlji, a po prirodi ambiciozan u smislu da uvijek želim da bude urađeno i više i bolje; realno gledajući, od ožujka i pozitivne odluke o otvaranju pristupnih pregovora s Bosnom i Hercegovinom, nije bilo istinskih pomaka u realizaciji europskih reformi, nisu usvojeni zakoni potrebni za realizaciju narednih koraka; ostalo je neriješeno i par pitanja koja se tiču usuglašavanja Plana rasta, tako da koristim ovu priliku da pozovem još jednom domaće vlasti da u cilju ispunjavanja uvjeta za održavanje prve međuvladine konferencije urade ono što je potrebno – kazao je europski dužnosnik koji će nakon Bosne i Hercegovine službovati u Crnoj Gori, dodajući da Europska unija zaista ozbiljno misli o procesu proširenja.
Nakon sastanka članova parlamentarnog kolegija sa Sattlerom, član tog tijela Marinko Čavara je izjavio da očekuje usvajanje usuglašenog Plana rasta do kraja ove godine kako bi Bosna i Hercegovina dobila pristup određenoj sumi pretpristupnog novca Europske unije.
Dnevnik.ba