Nakon silnih amandmana i nametnutih zakona njegovih prethodnika, pa i njega samog, redom dočekanih s oduševljenjem, unatoč činjenici da su redom išli kontra Daytonskog sporazuma, posljednja Schmidtova odluka dočekana je uglavnom s ogorčenjem u političkom Sarajevu.
Schmidta se, pazite samo, naziva kolonijalnim upraviteljem jer si daje za pravo nametati odluke. Ima tu, jasno, i puno žešćih uvreda, no ovu kvalifikaciju ipak najviše vrijedi istaknuti.
Jako je zanimljiva ta teza uzme li se u obzir što su radili njegovi prethodnici prethodnih otprilike 25 godine, kada su intervenirali u Ustav i zakone ugrožavajući konstitutivni status Hrvata. Tada su visokim predstavnicima u Sarajevu klicali s odobravanjem.
Uistinu, pozicija visokog predstavnika u dobroj mjeri BiH svodi na protektorat ili koloniju, no ta činjenica nije se promijenila 2. listopada u večernjim satima.
Tako je oduvijek. Jedina razlika je u tome što je Schmidt, i to samo djelomično, suprotno njegovim prethodnicima, približio BiH duhu i slovu Daytona. Čeka ga još posla ako državu želi sačuvati.
Dnevnik.ba