StoryEditor

Radončić: Kantoni s bošnjačkom većinom neće nositi sav teret migrantske krize

Piše D  /  02.03.2020., 03:03h

- Naša javnost i europski partneri trebaju znati da je to previše za Bosnu i Hercegovinu, njene građane i njene sigurnosne, humanitarne i smještajne kapacitete. Još ranije sam upoznao sve veleposlanike europskih država u BiH da i cifru od oko 5.000 ilegalnih migranata iznimno teško preživljavamo. O prihvaćanju kvote od 10.000 migranata, što se, istina, dogodilo prije najnovije eskalacije, uopće nisam htio ni razgovarati.

O tome sam, prilikom potpisivanja Izjave, upoznao gospodina Izetbegovića i Komšića. Naši pojedini kantoni već su preumorni od toga da je teret međukontinentalnog preseljavanja naroda pao na njih. Da se ne govori da od prve migrantske krize iz 2015. godine, u Bosni i Hercegovini nije ništa sistemski urađeno da se izvuku pouke, inoviraju zakoni, podignu proračuni, zaposli mnogo veći broj graničnih policajaca i učini više da BiH preuzme puni suverenitet nad upravljanjem migrantskom krizom u njenom sigurnosnom i humanitarnom aspektu.

Neovisno o tomu što je neko prespavao ministarske mandate, EU ne smije žrtvovati našu i susjedne zemlje i pokušati da se u BIH napravi masovni prostor za suptilnu selekciju i propuštanje radno sposobnih migranata koji, kao radna snaga, trebaju pojedinim zemljama EU, od onih nekvalitetnih, bolesnih, s problematičnom prošlošću u kriminalnom ili radikalnom smislu, koje trgovci ljudima na kraju žele ostaviti nama. Iscijedit ćemo vodu iz kamena da izvučemo maksimalni broj domaćih policajaca iz inače nedostajuće cifre da pariramo krizi. Očekujemo i iniciramo i regionalnu suradnju, ali svi u EU i regiji trebaju shvatiti da moraju preuzeti svoj dio sigurnosne i humanitarne odgovornosti.

Jer, siromašna BiH to ne može sama. I, na kraju, neka niko, ni izvan BiH ni u njoj, ne gaji iluziju da ćemo dozvoliti da sve padne na teret kantona u kojima su Bošnjaci većina ili samo na jedan entitet. Naročito oni koji su potpuno nepotrebno blokirali Frontex, čija pomoć bi nam sada, kao i IOM-a, bila neprocjenjivo važna - napisao je Radončić na Instagramu, prenosi Dnevni avaz.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

NE MOŽEMO PRIHVATITI I PODNIJETI 10.000 ILEGALNIH MIGRANATA! Povodom medijskih navoda da se, zbog nekontroliranog ulaska ilegalnih migranata iz Republike Turske u EU, od naše zemlje očekuje da prihvati čak 10.000 migranata, naša javnost i evropski partneri trebaju znati da je to previše za Bosnu i Hercegovinu, njene građane i njene sigurnosne, humanitarne i smještajne kapacitete. Još ranije sam upoznao sve ambasadore evropskih država u BiH da i cifru od oko 5.000 ilegalnih migranata iznimno teško preživljavamo. O prihvatanju kvote od 10.000 migranata, što se, istina, dogodilo prije najnovije eskalacije, uopće nisam htio ni razgovarati. O tome sam, prilikom potpisivana Izjave, upoznao gospodina Izetbegovića i Komšića. Naši pojedini kantoni već su preumorni od toga da je teret međukontinentalnog preseljavanja naroda pao na njih. Da se ne govori da od prve migrantske krize iz 2015. godine, u Bosni i Hercegovini nije ništa sistemski urađeno da se izvuku pouke, inoviraju zakoni, podignu budžeti, zaposli mnogo veći broj graničnih policajaca i učini više da BiH preuzme puni suverenitet nad upravljanjem migrantskom krizom u njenom sigurnosnom i humanitarnom aspektu. Neovisno o tome što je neko prespavao ministarske mandate, EU ne smije žrtvovati našu i susjedne zemlje i pokušati da se u BiH napravi masovni prostor za suptilnu selekciju i propuštanje radno sposobnih migranata koji, kao radna snaga, trebaju pojedinim zemljama EU, od onih nekvalitetnih, bolesnih, s problematičnom prošlošću u kriminalnom ili radikalnom smislu, koje trgovci ljudima na kraju žele ostaviti nama. Iscijedit ćemo vodu iz kamena da izvučemo maksimalni broj domaćih policajaca iz inače nedostajuće cifre da pariramo krizi. Očekujemo i iniciramo i regionalnu saradnju, ali svi u EU i regionu trebaju shvatiti da moraju preuzeti svoj dio sigurnosne i humanitarne odgovornosti. Jer, siromašna BiH to ne može sama. I, na kraju, neka niko, ni izvan BiH ni u njoj, ne gaji iluziju da ćemo dozvoliti da sve padne na teret kantona u kojima su Bošnjaci većina ili samo na jedan entitet. Naročito oni koji su potpuno nepotrebno blokirali Frontex, čija pomoć bi nam sada, kao i IOM-a, bila neprocjenljivo važna.

A post shared by Fahrudin Radončić (@radoncicfahrudin) on

Dnevnik.ba

17. travanj 2024 10:41