Plenković s obitelji se sastao s papom
hrvatski premijer

Plenković nakon sastanka s papom: "Jako dobro je informiran s položajem Hrvata u BiH, to je čovjek svijeta, s ogromnim iskustvom"

/

Premijer Andrej Plenković u posjetu je Vatikanu, gdje se s obitelji i izaslanstvom susreo s papom Lavom XIV.

Riječ je o njihovom drugom susretu, ali kako je kazao, "prvom pravom radnom razgovoru" tijekom kojega su razgovarali o globalnim izazovima te da su potvrdili izvrsne odnose Hrvatske i Svete Stolice. "Posebno sam podcrtao sjajne odnose s Hrvatskom biskupskom konferencijom", istaknuo je Plenković i dodao da je papu Lava pozvao u Hrvatsku. "Nisam inzistirao na terminu. Papa ima stotine poziva i nije mu lako žonglirati s obvezama. Hrvatska nije među hitnijim destinacijama, ali vjerujem da će se njegov posjet ostvariti", rekao je.

Istaknuo je da je papa u sjajnoj intelektualnoj formi te da su razgovarali i o položaju hrvatskog naroda u BiH. "Rekao bih da je jako dobro informiran, to je čovjek svijeta, s ogromnim iskustvom, koji ima razumne poglede. Jako sam pozitivnog dojma", podijelio je premijer te dodao da papa zna koliko je važno da BiH ide prema EU "pogotovo s obzirom na činjenicu da su Hrvati jedan od tri konstitutivna naroda", prenosi Net.hr.

Navodi da su, kako je i najavljeno, o papinoj viziji "koja je važna za Europu i za svijet u kontekstu vremena u kojem živimo kada se međunarodno pravo poštuje manje nego prije, kada smo u 80. obljetnici stvaranja UN-a, 77. godišnjici Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima i kada neke temeljne vrijednosti upravo visoki moralni autoritet poput pape može na odgovarajući način artikulirati u međunarodnoj zajednici".

'Iznimna mi je čast'

Osim toga, kako je otkrio premijer osvrnuli su se i na papin put u Tursku i Libanon ustvrdivši da su te destinacije iznimno važne u kontekstu dijaloga, stabilnosti i međuvjerskih odnosa, prenosi Net.hr. "Dotaknuli smo se i situacije u Ukrajini, ostvarenja pravednog i održivog mira te stvaranja preduvjeta za prekid vatre. Papa vrlo dobro razumije kompleksnost trenutka i važnost međunarodnog prava", kazao je Plenković nakon susreta.

"Iznimna mi je čast bila sastati se u Vatikanu sa Svetim Ocem papom Lavom XIV., koji je u srcima i molitvama hrvatskog naroda i katolika dijem svijeta. Potvrdili smo izvrsne odnose Hrvatske i Svete Stolice i nastavak redovitog dijaloga Vlada Republike Hrvatske i HBK o svim važnim pitanjima za Katoličku Crkvu. Razgovarali smo o globalnim izazovima koji od nas traže čvrsto zalaganje za mir, demokratske vrijednosti, solidarnost i poštovanje međunarodnog prava. Istaknuli smo važnost što skorijeg okončanja rata u Ukrajini i postizanja pravednog mira te se založili za stabilizaciju prilika na Bliskom istoku. Naglasio sam i potrebu pružanja podrške nama susjednoj Bosni i Hercegovini, u kojoj su Hrvati jedan od triju konstitutivnih naroda. Bilo bi nam iznimno drago da papa Lav XIV. posjeti Hrvatsku, što bi dodatno osnažilo višestoljetnu povezanost Katoličke Crkve i hrvatskoga naroda", objavio je premijer na Facebooku.

Podsjetimo, ovo je premijerov drugi dan u Vatikanu. U četvrtak se Plenković sastao s vatikanskim državnim tajnikom Pietrom Parolinom ustvrdivši da su bilateralni odnosi izvrsni. Pozvali su na pravedan mir u Ukrajini i ravnopravnost svih triju naroda u BiH, a premijer je potom održao predavanje na Papinskom sveučilištu Gregoriani, nakon čega je prvi dan posjeta zaključio posjetom franjevačkom Papinskom sveučilište Antonianumu.

Dnevnik.ba