Wolfl je analizirala prosvjede "Granica postoji" koji su održavani na međuentitetskoj liniji, povećan broj napada na povratnike u entitet Republika Srpska, ali i prijetnje o uhićenju visokog predstavnika koje je izrekao Milorad Dodik, ali ih je povukao.
Novinarka navodi da dva savjetnika vezana za sigurnosni aparat Srbije rade za ministra sigurnosti Bosne i Hercegovine Nenada Nešića i da je uloga da se osigura ako u izvanrednom stanju institucije ne budu mogle zaštititi državu.
Također, ukazuje se i na to da su snage EUFOR-a slabe i da broj pripadnika ne bi bio u stanju da zaštiti stanovništvo. Ipak, autorica navodi i da se prosvjedima na entitetskoj liniji nije sudjelovao veliki broj Srba jer mnogi žele da žive mirno s ostalim ljudima u državi.
Posebno je zanimljiv dio koji se odnosi na posjet Thomasa Goffusa, pomoćnika glavnog tajnika NATO-a Jensa Stoltenberga. Naime, kako se navodi Goffus je bio šokiran sigurnosnom situacijom u Bosni i Hercegovini. Prema tvrdnjama, kazao je da nije mislio da je situacija tako ozbiljna te je pozvao na hitno povećanje broja vojnika EUFOR-a za barem 1.000 pripadnika.
Prema tvrdnjama iz ovog razloga bi se uskoro trebao održati i sastanak Vijeća NATO-a i Europskog političkog i sigurnosnog komiteta, ali da mnoge snage u EU pokušavaju umanjiti ozbiljnost situacije.
Na kraju se upozorava na mogućnost da Rusija na Vijeću sigurnosti blokira produženje mandata EUFOR-a, a da period do dolaska NATO trupa Milorad Dodik iskoristi za proglašavanje nezavisnosti koju bi priznala Ruska Federacija.
Dnevnik.ba