StoryEditor
invazija na ukrajinu

New York Times: Kina je tražila od Rusije da odgodi invaziju do završetka Olimpijskih igara

Piše desk  /  02.03.2022., 22:21h
U izvješću zapadne obavještajne službe navodi se da su visoki dužnosnici Kine početkom veljače rekli visokim dužnosnicima Rusije da ne napadaju Ukrajinu prije završetka Zimskih olimpijskih igara u Pekingu, tvrde visoki dužnosnici Bidenove administracije i jedan visoki europski dužnosnik.

Izvješće, piše New York Times, pokazuje da su visoki kineski dužnosnici imali određenu razinu znanja o ruskim ratnim planovima ili namjerama prije nego što je invazija započela proteklog tjedna. Ruski predsjednik Vladimir Putin susreo se s kineskim predsjednikom XI Jinpingom u Pekingu 4. veljače prije ceremonije otvaranja Olimpijskih igara.

"Uspostavit ćemo novi svjetski poredak s pravom demokracijom"

Moskva i Peking izdali su u to vrijeme izjavu od 5000 riječi u kojoj su rekli da njihovo partnerstvo "nema granica", osudivši širenje NATO-a i ustvrdivši da će "uspostaviti novi svjetski poredak s pravom demokracijom".

Obavještajni podaci o razmjeni između kineskih i ruskih dužnosnika bili su povjerljivi. Prikupila ga je zapadna obavještajna služba i dužnosnici koji su ih pregledali smatrali su ih vjerodostojnima. Viši dužnosnici u SAD-u i savezničkim vladama to su prenijeli dok su raspravljali o tome kada bi Putin mogao napasti Ukrajinu. 

Međutim, piše NYT, različite su obavještajne službe imale različita tumačenja i nije jasno koliko široko su se te informacije dijelile. 

Jedan dužnosnik upoznat s obavještajnim službama rekao je da materijal ne ukazuje nužno da su se razgovori o invaziji vodili na razini Xija i Putina. Drugi dužnosnici upoznati s obavještajnim podacima odbili su dati dodatne detalje. 

Reakcija Kine: To su spekulacije, pokušava se skrenuti krivnja na Kinu

Na upit jesu li kineski dužnosnici pozvali ruske da odgode invaziju na Ukrajinu do završetka Olimpijskih igara, Liu Pengyu, glasnogovornik kineskog veleposlanstva u Washingtonu rekao je da su "te tvrdnje spekulacije bez ikakve osnove te da se njima namjerava skrenuti krivnju na Kinu".

Kina je ceremoniju zatvaranja Olimpijskih igara održala 20. veljače. Idućeg dana Putin je naredio da još ruskih vojnika uđe u područje istočne Ukrajine pod kontrolom pobunjenika nakon što je državna ruska televizija prenijela sastanak između njega i njegovog vijeća nacionalne sigurnosti te dugi govor u kojem je rekao da Ukrajina treba biti dio Rusije, a ne postojati kao država. 

U ranim jutarnjim satima 24. veljače, ruska vojska započela je invaziju punih razmjera na Ukrajinu, uključujući napade na ukrajinske gradove balističkim projektilima, topničkim granatama i tenkovskim jedinicama. 

"Teško je povjerovati da je invazija započela baš nakon kraja Olimpijskih igara

Američki i europski dužnosnici kažu da im je teško povjerovati da je puka slučajnost da je ruska invazija započela baš nakon završetka Olimpijskih igara.

Rusija je tijekom zime razmjestila vojne jedinice sa svoje granice s Kinom i drugim dijelovima na istoku zemlje na granicu s Ukrajinom i Bjelorusijom kako bi se pripremila na invaziju, piše NYT. 

Rusija i Kina godinama jačaju svoje gospodarske, diplomatske i vojne veze. Xi i Putin sreli su se 37 puta kao nacionalni čelnici prije razgovora u Pekingu uoči Olimpijskih igara. 

Ambiciozna zajednička izjava koju su dvije nacije dale tijekom tog sastanka uznemirila je američke i europske dužnosnike, posebice jer je to prvi put da je Kina izričito stala na stranu Rusije u pitanjima koja se tiču ​​NATO-a i europske sigurnosti, piše NYT. Europski čelnici osudili su Kinu i Rusiju posljednjih tjedana, uključujući govore na Münchenskoj sigurnosnoj konferenciji.

Neki američki dužnosnici su mjesecima pokušavali lobirati kod Kine u nastojanju da spriječe rat u Ukrajini. 

Visoki američki dužnosnici nekoliko dana nakon susreta Bidena i Xija 15. studenog prezentirali su obavještajne podatke o gomilanju ruskih trupa oko Ukrajine visokim kineskim dužnosnicima kako bi ih pokušali nagovoriti da uvjere Putina da odustane od svojih planova.

Amerikanci tvrde da su tražili od Kine da nagovori Putina da odustane od invazije

Amerikanci su, između ostalih, razgovarali s Qin Gangom, kineskim veleposlanikom u Washingtonu i Wang Yijem, ministrom vanjskih poslova Kine. Na nekoliko sastanaka, uključujući i onaj u Washingtonu između Amerikanaca i kineskog veleposlanika samo nekoliko sati prije ruske invazije, kineski dužnosnici su izrazili skepticizam da će Putin napasti Ukrajinu, navode Amerikanci, a prenosi NYT.

Nadalje, Amerikanci navode da su tijekom jedne diplomatske razmjene u prosincu primili obavještajne podatke koji pokazuju da je Peking te informacije podijelio s Moskvom, rekavši Rusima da SAD pokušava unijeti razdor te da Kina neće pokušati spriječiti ruske planove i akcije, navode Amerikanci.

Amerikanci su prošle jeseni počeli kampanju za razmjenu obavještajnih podataka s uglavnom savezničkim i partnerskim državama te za predstavljanje deklasificiranog materijala javnosti kako bi izvršili pritisak na Rusiju da prekine svaku planiranu invaziju.

Šef CIA-e, William J. Burns, letio je za Moskvu 2. studenog kako bi suočio Ruse s tim informacijama, a 17. studenog američki obavještajci podijelili su svoje informacije s NATO-om.

Dnevnik.ba

23. travanj 2024 16:01