StoryEditor

Nastavlja se rasprodaja zemljišta Arapima u Istočnom Starom Gradu

Piše D  /  21.07.2018., 01:07h

Totalna rasprodaja teritorija postala je zaštitni znak općine Istočni Stari Grad i općinskog načelnika Boje Gašanovića. Na meti firme EMIRATES i arapskog šeika Mohameda Alkasemija, ovog puta našao se nekoć kultni objekat sarajlija "Osmice". Po već uigranoj praksi – od državnog, odnosno općinskog vlasništva, pa do krajnjeg – arapskog kupca, valjda zavaravanja tragova radi, nekretnina promijeni i po nekoliko vlasnika – sve fizičkih lica, piše RTRS.

Posljednji takav "kratkoročni" vlasnik u transakcijama "OSMICA" bio je izvjesni Dobrivoje Vidić. Uz devastirani objekt krajnji kupac "poželio" je i parcelu od 1.555 metara kvadratnih zemljišta službeno - neslužbeno i više - gotovo dva dunuma. Zahtjev za prijenos vlasništva datiran na 16. listopad prošle godine – stigao je na adrese nadležnih republičkih institucija. Predstavnici su jučer zatečeni na terenu kako "iscrtavaju" nove granice. Za razgovor nisu bili raspoloženi!

Koliko je u konačnom kupoprodajnom poigravanju sa srpskim zemljištem petro-dolara "Emirates" iskeširano za "Osmice", koliko je dobio prvi, a koliko posljednji prodavač, još uvijek je nepoznato. Načelnik općine Bojo Gašanović slične prethodne transakcije prvo je negirao.

Potom se "pepelom posipao", Vladu Srpske optuživao za maćehinski odnos prema lokalnoj zajednici i najavljivao nikad realizirane tužbe protiv RTRS-a. No, sve to nije mu "smetalo" da EMIRATES-u, u listopadu prošle godine potpiše saglasnost za upotrebu sporne lokacije.

Općina Istočni Stari Grad izvršila je uvid u Izmjene i dopune i proširenje regulacijskogg plana "Zlatište - Brus" te daje svoju suglasnost da se izvrši određivanje parcele za redovnu upotrebu poslovnog objekta na Zlatištu, investitora "Emirates - d.o.o." Sarajevo.

Mišljenje načelnika Boje Gašanovića ne dijele u Republičkom pravobraniteljstvu. Na terenu su se, kažu, i uvjerili da zahtjev Emirates-a, iz više razloga, nema zakonske osnove.

"Nisu ispunjeni zakonski uvjeti, prije svega, ono što je očigledno bilo kao jedan od osnovnih uvjeta, vidljiv na terenu, da nema objekta – znači ne možemo utvrđivati zemljište za redovnu upotrebu objekta, ako ga nema", kaže zamjenik republičkog pravobranitelja Slađana Kosmajac.

Konačna odluka je, međutim, na Republičkoj upravi za geodetske i imovinsko-pravne poslove. Hoće li slijediti općinskog načelnika ili republičkog pravobranitelja, bit će, kažu, poznato u zakonskom roku! A rok ne bi trebao biti dulji od 30 dana. Kkrajem prošle godine RUGIP je poništio dva rješenja o prodaji 56 dunuma zemljišta u katastarskoj općini Dovlići. Uslijedile su žalbe! I kupca i općinskog načelnika.

Sudski proces još traje! I to zemljište bilo je predmetom mnogo puta mijenjanih općinskih regulacijskih planova. I, očekivano, za načelnika Gašanovića ništa nije bilo sporno! Opozicija mu, u lokalnoj vlasti, tvrdi kako o "parčanju" općinske imovine, saznaje uglavnom od novinara! Ni sa prodajom lokaliteta "Osmice" nisu bili upoznati.

"Ovo je još jedan primjer da Arapi ne odustaju od svoje misije da postanu vlasnici sve većeg broja nepokretnosti uz samu međuentitetsku granicu, kao i misije vlasti općine ISG da se domogne kapitala na što lakši način", ističe odbornik SNSD-a u SO Istočni Stari Grad Dubravka Dragaš.

Nisu arapski dolari u zamjenu za srpsku zemlju svima u Istočnom Starom Gradu dobrodošli. Dok Dragaševa poziva RUGIP i Pravobraniteljstvo da zaštite Srpsku i njenu teritoriju, na suglasnost istih institucija čeka još jedan sličan zahtjev. Onaj sarajevskog poduzeća "Simfoni" koji bi kapital sumnjivog podrijetla rado "mijenjao" za srpsko zemljište odmah iznad parka zabave "Sanilend"!

Nije mnogo – kažu – 930 kvadratnih metara. No, komad po komad i Brus, Zlatište, prethodno Hreša, Bulozi, Borija, Dovlići postepeno iz srpskog grunta nestaju.

Dnevnik.ba

27. travanj 2024 02:25