StoryEditor

Moguća obnova proizvodnje, ali Aluminij nikad više neće biti isti

Piše D  /  13.07.2019., 09:07h

Povratku na posao u Aluminiju, ako se obnovi proizvodnja, može se nadati trećina uposlenika. Uz manje place. Ostali bi trebali na Zavod za zapošljavanje, uz otpremnine. Traži se potencijalni partner. Pojašnjenje je to federalne dopremijerke Jelke Milićević.

Čudno je kako zemlja koja električnu energiju izvozi ne može tvrtki koja zapošljava veliki broj ljudi i o kojoj ovise mnoge hrvatske obitelji osigurati povlaštenu cijenu energije za njenu proiz

Predstavnici Uprave te sindikata i zaposlenika Aluminija tijekom prošlog tjedna su u Mostaru održali niz sastanaka s vodećim političkim dužnosnicima Hrvata u BiH te usvojili zajedničke zaključke prema kojima bi se u kraćem vremenskom roku trebala postupno pokrenuti proizvodnja i spasiti posrnuli mostarski gigant, a očekuju i potporu hrvatske vlade, piše Bljesak.info.

Zaključak svih sudionika sastanka je da Aluminij d.d. neće ići u stečaj dok se ne razmotre sve mogućnosti pokretanja proizvodnje ili jednog njezinog dijela, a poručili su i kako je moguće ponovno pokretanje proizvodnje i spas Aluminija "zajedničkim djelovanjem svih iz Aluminija, hrvatskih i svih drugih političara svih razina vlasti u BiH a posebno Vlade Federacije BiH", ali i hrvatske vlade.

"Početkom sljedećeg tjedna imat ćemo ponovo sastanke s Upravom i Nadzornim odborom Aluminija i vidjet ćemo što i kako dalje, od koje točke krenuti i da li su urađene analize koje su dogovorene.

Nakon toga ćemo imati više informacija o našim daljim aktivnostima", poručio je predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenika "Aluminija" Romeo Biokšić.

"Bili smo kod Čovića, on nas je saslušao i iznio svoje prijedloge. Izašli smo sa zaključkom, a prvo je zbrinjavanje radnika, ali i postupno vraćanje proizvodnje u neke okvire. Isključujemo proceduru stečaja. Vjerujem da će se postupno radnici vratiti na posao, ali ne mogu reći u kojem broju", rekao je Biokšić.

Kazao je kako je mostarska tvornica jutros prazna te da je u njoj samo manji broj radnika koji je angažiran na čuvanju imovine. Podsjetimo, tijekom četvrtka radnici su održali prosvjede ispred zgrade HDZ-a BiH u Mostaru, a na trenutke je situacija bila napeta.

Policija je uhitila dvije osobe. Mostarski Aluminij je zbog velikih dugovanja koji su uglavnom rezultat preskupe cijene električne energije u srijedu isključen s naponske mreže te su zaustavljeni njegovi pogoni u elektrolizi, ljevaonici i anodama. Znatan dio pogona elektrolize uništen je.

Ministar energetike, rudarstva i industrije Federacije BiH Nermin Džindić ustvrdio je kako gašenje proizvodnje u Aluminiju ne znači nužno i konačnu propast te tvrtke te je najavio kako će se, unatoč dramatičnom razvoju događaja, nastaviti pregovori i kontakti s ciljem pronalaska strateškog partera koji bi uložio kapital kroz nužni preustroj tvrtke kako bi ona bila u stanju profitabilno poslovati.

vrtka zapošljava 900 ljudi, a uz to velik broj izvođača radova i kooperanata ovisi o njezinu radu. Polovica prometa luke Ploče prošle godine bila je povezana s mostarskim Aluminijem. Hrvatska vlada je suvlasnik 12 posto poduzeća, a najveći pojedinačni dioničar je Vlada Federacije BiH s udjelom od 44 posto. Mali dioničari suvlasnici su preostalih 44 posto.

Ukupna dugovanja Aluminija iznose oko 400 milijuna maraka, od čega se više od polovine odnosi na potrošenu električnu energiju.

Dnevnik.ba

19. travanj 2024 07:59