StoryEditor

Mine u BiH i dalje predstavljaju ozbiljnu prijetnju za više od pola milijuna stanovništva

Piše D  /  11.08.2017., 10:08h

Pored evociranja sjećanja na posjete princeze Diane, član Povjerenstva za deminiranje u BiH Blažen Kovač prezentirao je pogled BiH na inicijativu “Landmine Free 2025 ” navodeći da je Vijeće ministara BiH 2008. godine usvojilo Strategiju protuminskog djelovanja za razdoblje 2009-2019. godina, s vizijom da BiH bude oslobođena od mina do 2019. godine. – Procijenjeno je da za to godišnje treba osigurati oko 80 milijuna KM.

Nažalost i pored svih napora, u prvih pet godina implementacije Strategije nije izdvojeno dovoljno sredstava, godišnje je izdvajano oko 40 milijuna KM ili 50 posto od planiranog, čime je posljedično umanjena i sama realizacija dinamike humanitarnog deminiranja – rekao je Kovač, te najavio donatorsku konferenciju 17. i 18. listopada u Sarajevu.

Iz Centra za uklanjanje mina u BiH pozivali su domaće i međunarodne subjekte da završe započeto i da ulaganjem zajedničkih napora omoguće da BiH bude zemlja bez mina do 2025. godine. Analize podataka kojima raspolaže ovaj Centar pokazuju da je najveći broj stradanja registriran u ranu jesen i kasno proljeće, kada su aktualni poljoprivredni radovi kao i prikupljanje ogrjevnog drveta.

Pored toga, jedan od najvećih uzroka stradanja stanovništva je skupljanje sekundarnih sirovina koje imaju određenu ekonomsku vrijednost, navodi se u priopćenju iz Centra za uklanjanje mina u BiH, prenosi Fena.

Dnevnik.ba

18. travanj 2024 18:50