- Dvije godine mandata su brzo protekle, a na samom početku sam obećao dva prioriteta: demografija i jačanje gospodarstva. Mislim da se vide pomaci. Odmah na početku smo donijeli odluku o besplatnom prijevozu učenika osnovnih i srednjih škola, županija je omogućila besplatne udžbenike, a mi smo iz Grada osigurali besplatan pribor, tako da roditelji ne moraju ništa kupovati – rekao je u razgovoru za Fenu gradonačelnik Markotić.
Također, donesena je i odluku o smanjenju cijena vrtića pa su tako ljubuški vrtić najjeftiniji u Hercegovini.
- Vrtić je besplatan za svako treće, četvrto i iduće dijete. Također, financiramo i četiri privatna vrtića gdje su također niže cijene – naglasio je gradonačelnik.
Grad Ljubuški sufinancira i kupnju prve stambene nekretninu za mlade s 4.000 KM po obitelji te stipendira više od 600 studenata s ukupno 350.000 KM.
- Svi studenti prve godine dobiju stipendiju, kao i svi studenti viših godina koji uredno ispunjavaju svoje studentske obaveze. Tu se isprepleću mjere grada i županije, ali po feedbacku našeg stanovništva mislim da idemo u pravom smjeru – kazao je ljubuški gradonačelnik.
Pomoć gospodarstvu
Što se tiče drugog prioriteta, Markotić je istaknuo kako gradska uprava maksimalno stoji na raspolaganju gospodarstvenicima.
- Na Gradskom vijeću donijeli smo odluku o povratu novca za investitore, na način da smo to vezali za zaposlenost. Tvrtke koje dođu u Ljubuški, naprave pogon i zaposle ljude, njima se vraća novac koji su dali za zemljište. Osiguravamo im komunalije, asfalt, vodu, kanalizaciju do same parcele kako bi smanjili troškove koji one imaju – dodao je Markotić.
U tijeku je realizacija dviju velikih investicija koje će značajno poboljšati industrijsku sliku Ljubuškog.
- Jedna je investicija mesne industrije „Braća Pivac” koja privodi kraju izgradnju svog pogona na 8.000 metara četvornih. Ljubuški će za tu tvrtku biti centar za BiH i zemlje CEFTA-e. Očekujemo na početku 50-60 radnih mjesta, a kasnije i više. Također imamo potpisan ugovor s FEAL-om i uskoro bi se u Ljubuškom trebao početi graditi pogon te velike kompanije - rekao je gradonačelnik.
Infrastruktura i ekologija
Gradska uprava veliku pozornost poklanja i izgradnji infrastrukture na području grada, pa se tako gradi ljubuška zaobilaznica, kanalizacija u gornjem gradu, vodovod u Studencima za 250 domaćinstava u vrijednosti od 550.000 KM te još niz manjih projekata.
U tijeku je rekonstrukcija i obnova tvrđave hercega Stjepana, zatim posjetiteljskog centra na rimskom nalazištu Gračine, uređuju se gradska galerija i park kod Babovca.
- Zadnjih desetak godina Ljubuški napreduje, mijenja se vizura grada, od uređenja ulica do nove izgradnje. Jedini u županiji imamo pročistač otpadnih voda, konstantno se radi na izgradnji novih prometnica, javne rasvjeta po mjesnim zajednicama, uređuju se novi parkovi i sigurno je da imamo velik broj aktivnosti - kazao je od najmlađih gradonačelnika u BiH.
Po njegovim riječima, cilj je da Ljubuški postane jedan od čistijih i zelenijih gradova u Bosni i Hercegovini.
- Mi u Ljubuškom težimo očuvanju okoliša, jedna smo od prvih sredina koji smo potpisali deklaraciju o zabrani mini hidrocentrala. Vjerujem da smo sve ovo posudili od idućih generacija i red je na nama da očuvamo okoliš. Od 2012. na prostoru grada nemamo odlagalište otpada i na sve moguće načine gledamo očuvati okoliš. Radimo sada jedan veliki projekt na sanaciji divljih deponija, a radi se i na edukaciji od vrtića do srednjih škola o štetnosti bacanja otpada – naglasio je Markotić.
Dnevnik.ba