StoryEditor

Ljudi onečistili i Marijansku brazdu

Piše D  /  29.07.2021., 14:58h

Marijanska brazda u sjevernom Pacifiku najdublji je dio svjetskih oceana, mjesto toliko nepristupačno da bi svatko pomislio da je nedirnuto i imuno na ljudske aktivnosti. Ali Marijanska brazda je onečišćena.

Marijanska brazda jedno je od najdubljih i najtamnijih mjesta na Zemlji, znanstvenicima manje poznata nego površina Mjeseca.

Na dnu, na dubini od 11 kilometara, temperatura vode je blizu ledišta, a tlak je toliki da bi čovjeka zdrobio kao kukca. Znanstvenici su je tek nedavno istražili.

Mislili smo da je riječ o izoliranom ‘kraljevstvu‘, sigurnom od ljudskog utjecaja. Nažalost, to ne može biti dalje od istine, napisao je vodeći autor studije o onečišćenju Marijanske brazde Alan Jamieson sa Sveučilišta u Newcastleu.

Marijanska brazda je za četvrtinu dublja nego što je Mount Everest visok. 
Onečišćivači su do tih dubina vjerojatno stigli u obliku plastičnog otpada i mrtvih životinja koje su potonule na dno, napisali su znanstvenici u časopisu Nature Ecology & Evolution. Oni su na dno Marijanske brazde spustili posebnu podmornicu opremljenu mamcima za hvatanje amfipoda, sićušnih stvorenja nalik račićima.

Amfipodi su među rijetkim bićima koja mogu preživjeti u tako negostoljubivom okruženju s ekstremnim tlakom. Znastvenici su ih testirali na prisutnost kemikalija. 
Rezultati su pokazali visoku razinu kontaminiranosti onečišćivačima, uključujući poliklorirani bifenil (PCB), koji je zabranjen prije gotovo 40 godina zbog kancerogenosti i štetnog utjecaja na hormone. Razina kontaminacije PCB-om pronađena kod amfipoda u Marijanskoj brazdi čak je 50 puta viša nego ona detektirana među račićima u rijeci Liaohe, jednoj od najonečišćenijih u Kini, navodi HRT.  

Vjeruje se da je 1,3 milijuna tona PCB-a, koji u ekosustavu ostaje desetljećima, proizvedeno između 30-ih i 70-ih godina prošlog stoljeća. Taj se klorid koristio u rashladnim tekućinama električnih aparata i indigo papiru, primjerice.

Znanstvenici su na amfipodima pronašli i tragove još jednog dugovječnog onečišćivača, polibromiranog difenil-etera. Svi uzorci su ih imali, svi, rekao je Jamieson. To što onečišćenje ne vidimo, ne znači da nije važno, upozorio je. Moramo zapamtiti da je planet Zemlja uglavnom duboko more. 

Dnevnik.ba 

26. travanj 2024 22:17