Federalna ministrica kulture i sporta Sanja Vlaisavljević izrazila je zadovoljstvo odazivom na manifestaciju na kojoj se danas predstavilo Hrvatsko amatersko kulturno umjetničko društvo "Rodoč" iz Mostara.
- Bosna i Hercegovina je kao jedan veliki cvijet koji ima mnoštvo latica. Svaka latica na cvijetu ima svoje mjesto. Naše kulturne raznolikosti treba da krase cvijet koji se zove Bosna i Hercegovina, kazala je Vlaisavljević, dodavši da su to stvari koje treba promovirati, pokazati građanima Bosne i Hercegovine i slati lijepe priče.
Govoreći o značaju čuvanja tradicije, ministrica Vlaisavljević je istaknula da tradiciju treba njegovati, jer je ona dio identiteta svakog naroda Bosne i Hercegovine.
Ona je istakla da Bosna i Hercegovina ima svoje narode i njihovu tradiciju treba i njegovati i oživljavati i pokazivati je svima.
Umjetnički voditelj umjetničkog društva "Rodoč" iz Mostara Vedran Vidović kazao je da "Rodoč" njeguje izvorni folklor koji se njegovao u području naselja Rodoč, južnog dijela grada Mostara.
Također u svom programu imaju i noviju tradiciju kako narod danas živi, što narod danas pjeva, što prakticira.
- Sve to predstavlja našu duhovnu materijalnu i nematerijalnu kulturnu baštinu kao naroda u BiH. Jednom je jedan čovjek rekao „što je sjećanje pojedincu to je tradicija narodu“ - kazao je Vidović.
Program „Dana europskog naslijeđa 2023“, koje Federalno ministarstvo kulture i sporta obilježava pod motom "Živa baština", počeo je 18. listopada, a završna manifestacije će biti organizirana u Mostaru, 12. prosinca.
Manifestaciju "Dani europskog naslijeđa" je utemeljilo Vijeće Europe s članicama i ima za cilj usmjeravati pozornost javnosti na očuvanje, brigu i zaštitu kulturno-povijesnog naslijeđa širom Europe, a kroz afirmaciju i predstavljanje vlastitog kulturnog naslijeđa kao važnog dijela zajedničke europske baštine.
Od država članica očekuje se da na popularan i način dostupan svakom čovjeku, promoviraju nužnost zaštite kulturnih dobara koja su bogatstvo i prigoda za razvoj svake zajednice.
Dnevnik.ba