StoryEditor

Kako je Ćelić kupio vilu na šest katova?

Piše D  /  31.10.2019., 07:10h

Josip Ćelić, donedavni zamjenik glavnog ravnatelja policije, podmirio je prošle godine dug za svoju šesterokatnu luksuznu vilu s bazenom kraj Omiša. Dug od 1,25 milijuna kuna platio je odjednom u gotovini.

Kako je Ćelić uopće došao do vile?

Kupovina ispod tržišne cijene

Priča o njoj dugogodišnja je sudska trakavica koja je epilog dobila u lipnju ove godine na Županijskom sudu u Splitu: Borisa Kalu, čovjeka koji je Ćeliću prodao vilu, proglasili su krivim za zloporabu u poslovanju na štetu trgovačkog društva Flava Linea. Naime, šesterokatnica u Lokvi Rogoznici godinama je bila vlasništvo te tvrtke. Kupio ju je Kale, zastupajući firmu, još 2001. godine za 800.000 eura.

A onda ju je 2007. godine prodao Josipu Ćeliću za samo 200.000 eura!

Kako su pisali mediji, optužnica je teretila Kalu da je vilu prodao Ćeliću kako bi napakostio svom poslovnom partneru iz Flava Linee, austrijskom poduzetniku Josefu Sternu. Stern je prijavio da je Ćelić kupio vilu bez njegova znanja i suglasnosti. Kako je tvrdio, doznao je da je vila prodana tek kad mu se javio inženjer angažiran za radove koji je u vili zatekao Ćelića. Stern se, osim novinarima i sudu, požalio i austrijskom konzulatu u Splitu, piše 24sata.hr.

Vila opterećena poreznim dugom

Iako je tržišna cijena vile, prema procjeni sudskog vještaka, tad bila minimalno 500.000 eura, Kale je ovlastio Ćelića da uknjiži vlasništvo bez plaćanja osiguranja, a Ćelić je još morao podmiriti porezni dug tvrtke od 1,34 milijuna kuna. Veći dio tog duga je platio gotovinom tek u rujnu prošle godine.

Sud je naposljetku odlučio da je Kale prodajom vile za 200.000 eura oštetio tvrtku Flava Linea za 300.000 eura. U presudi se navodi, pisao je Dalmatinski portal, da je Kale kriv što je kao osnivač s 49 posto udjela i ujedno stvarni član uprave Flava Linee prodao kuću Josipu Ćeliću iako je bio svjestan da vrijedi barem 517 tisuća eura ili 3,7 milijuna kuna, kako je utvrđeno vještačenjem u postupku. 

Kale je, navodilo se u presudi, bio dužan skrbiti o interesima firme i nije smio postupati s njenom imovinom kao da je njegova vlastita. U nakani da društvu Flava Linea, u kojem je Stern imao 51 posto osnivačkog udjela, nanese štetu u velikom iznosu, zaključio je kupoprodajni ugovor potpisan po članu uprave Tiboru Mariaku.

Kale se branio da nitko drugi osim Ćelića nije htio kupiti vilu opterećenu poreznim dugom. Usmjerio je napad prema Sternu, optuživši ga za propast firme, izvlačenje novca i neplaćanje obaveza.

Napeta atmosfera u sudnici

U sudnici su se izredali svi bivši partneri u Flava Linei, a sudac Vladimir Živaljić se zapitao bi li Kale po cijeni više nego duplo manjoj prodao neku svoju nekretninu.

- Nigdje nismo vidjeli oglas za prodaju. Stern o tome nije imao pojma, samo je Ćelić znao - rekao je sudac Živaljić i dodao da je atmosfera na suđenju bila napeta i puna nepovjerenja. Na kraju je konstatirao da je Kale bio glavni i odgovorni za prodaju vile. 

Izrekli su mu djelomičnu uvjetnu osudu. Dio kazne od šest mjeseci zatvora trebao bi izvršiti, a ostatak od godine i pol neće biti izvršen ako u roku od tri godine od pravomoćnosti ne počini novo kazneno djelo. Također, sud mu je naredio da plati 15.000 kuna troškova postupka. 

A što je s vilom? Ona je sad Ćelićeva jer je platio porezni dug novcem od, kako kaže, naslijeđene gotovine. Doduše, od najbogatijeg hrvatskog policajca očekivala se i isplata zateznih kamata koje su tekle od 2005. godine. Prema informacijama sa suđenja, one su narasle do dva milijuna i 173 tisuće kuna, ali Ćeliću je u međuvremenu utvrđena zastara na dug za te kamate.

Dnevnik.ba

19. travanj 2024 13:25