Islam je najbrže rastuća svjetska religija
Islam je najbrža rastuća svjetska religija, i to ne samo u muslimanskim većinskim narodima: očekuje se da će 10 posto Europljanja biti muslimanske vjeroispovjesti do 2050. godine, prema navodnom istraživanju Pew Research Centra, piše CNN.
Studija procjenuje da će se od 2010. do 2050. godine, broj muslimana povećati širom svijeta za 73 posto, slijede kršćani za koje se predviđa rast od 35 posto u istom vremenskom razdoblju, i hinduisti na 34 posto.
To znači da islam, trenutno druga najveća religija na svijetu, će nadmašit kršćanstvo kao najveću svjetsku religiju do kraja stoljeća, procjenuje studija.
Zašto? Muslimanke imaju prosječno više djece, 3.1 dijece po majci uspređeno sa 2.3 za sve druge vjerske skupine u kombinacaiji kaže Pew. Isto tako, pripadnici muslimanske vjere su u prosjeku sedam godina mlađi od nemuslimana.
Pew je istaknuo činjenicu kako su muslimani poprilično doživljeni diljem svijeta, uključujući i američke stavove o islamu danas u odnosu na 2002. godinu od strane političkih stranaka. Studija otkriva ljude koji su ankterirani i naklonjeni republikancima su imali negativniji stav prema muslimanima u SAD-u od 2002. godine, godinu dana nakon naada 9/11, dok suprotno vrijedi za one koji su priklonjeni demokratima.
Stanje muslimana u SAD-u je u fokusu zajedno s predsjednikom DOnaldom Trumpom i njegovom zabranom putovanja šest muslimanskih zemalja koja su privremeno blokirala dvojica federalnih sudaca. Oni su citirali izjave Trumpa o muslimanima tijekom njegove predsjedniče kampanje kao dio njihovih odluka.
Prošle godine, Trump je rekao za CNN: "Misllim da nas islam mrzi."
Nova zabrana je najavljena ranije ovog mjeseca i trebala je stupiti na snagu u četvrtak. Njome bi bilo zabranjeno ljudima iz Irana, Libije, Somalije, Sudana, Sirije, i Jemena da uđu u SAD na 90 dana i svim izbjeglicama na 120 dana.
Dnevnik.ba