StoryEditor
istočno sarajevo

Ima još puno toga što treba "ispeglati", na sljedećem sastanku sve će biti "utegnuto"

Piše fena  /  16.10.2023., 19:47h

Sastanak predstavnika stranaka koje predstavljaju Bošnjački, Hrvatski i Srpski konstitutivni narod i čine koaliciju na državnom nivou u Bosni i Hercegovini održan je u Istočnom Sarajevu u dobroj atmosferi, ustvrdila su na tiskovnoj konferenciji dvojica sudionika, predsjednici Socijaldemokratske partije BiH Nermin Nikšić i Hrvatske demokratske zajednice BiH Dragan Čović.

Čović je, kaže, veoma zadovoljan načinom komunikacije i nivoom usuglašavanja „mada ima još puno toga što treba ispeglati“. Generalno je njegov utisak da su sudionici današnjim dogovorom ‘snažno otvorili vrata EU‘ i što je veoma bitno, svi kazali da nitko od njih ne smije kočiti bilo koji gospodarski projekt na čitavom prostoru BiH.

Finalizirano je, po Čovićevim riječima, da neke stvari treba ubrzano raditi na nivou Vijeća ministara kako bi oba doma Parlamentarne skupštine BiH zasjedala također u relativno kratkom vremenu i usvojili neke od potrebnih zakonskih akata prije dolaska predstavnika Europske unije.

- Čini mi se da ćemo o svim drugim zakonima imati ubrzaniju dinamiku dogovaranja  na narednom sastanku za petnaestak dana, kada će domaćini biti predstavnici stranaka ‘Trojke‘ - kazao je Čović.

Lider Socijaldemokratske partije BiH Nermin Nikšić podsjeća da je ranije uspostavljena praksa razgovora o stvarima i o kojima se ovi partneri ne slažu, ali treba da probaju približiti stavove i tražiti rješenja.

- Vrlo lako bi se moglo desiti da dva zakona - o Sudu BiH i o sprečavanju pranja novca,  dobiju podršku do kraja mjeseca u državnom parlamentu prije posjete dužnosnika iz Europske komisije Ursule von der Leyen, što bi značilo da su sudionici sastanka spremni, radi europskog puta BiH, malo i potisnuti svoje političke odluke i nešto s čime se vjerojatno u načelu ponekad i ne slažemo. Jako je važno da nastavimo u ovoj atmosferi. Dogovorili smo intenziviranje suradnje, sastanke, do usvajanja ovih zakona – kazao je Nikšić.

Ujedno je najavio još jedan sastanak ovih političkih partnera prije sjednice državnog parlamenta. Domaćin tog susreta će biti predstavnici ‘Trojke‘, kada će, po njegovim riječima, biti ‘utegnuto‘ sve o čemu je danas razgovarano, kako bi Parlament usvojio zakone.

Od predstavnika Europske unije bh. strana očekuje da i oni održe svoj dio dogovora „iako smo svjesni da i među njima onih koji nisu za otvaranje pregovaračkog statusa BiH i onih koji to intenzivno lobiraju“, kazao je lider SDP-a.

On se ipak nada da će BiH u dogledno vrijeme dobiti status koji će joj omogućiti otvaranje pregovora s Europskom unijom.

Lider Saveza nezavisnih socijaldemokrata Milorad Dodik rekao je da su na ovom sastanku na dnevnom redu bila inače aktualna pitanja u zadnje vrijeme – zakon o sudu BiH i zakon o sprečavanju pranja novca, koje bi trebalo finalizirati kako bi ih Parlamentarna skupština BiH usvojila do kraja mjeseca.

Kad je riječ o Izbornom zakonu, dogovoreno je da se to pitanje „dalje kreće prema radnoj grupi koja bi trebalo da utvrdi elemente“.

- Što se tiče deklaracije odnosno rezolucije o suverenitetu Bosne i Hercegovine, koju smo mi predložili, partneri iz Federacije Bosne i Hercegovine nisu bili spremni da to podrže osim HDZ-a. Što se tiče Ustavnog sud BiH, vidljivo je da nema nikakvih pokretanja u tom pogledu; mi smo imali neke prijedloge i nije nam problem da to javno kažemo - mi iz Republike Srpske smatramo da treba krenuti ka izradi zakona o Ustavnom sudu kako bi bila zamijenjena participacija, odnosno sudjelovanje stranih sudaca tako što bi izbor dvojice sudaca bio iz Republike Srpske, četiri iz Federacije BiH, a umjesto trojice strnih sudaca, bile bi suci državljani BiH i birala bi ih Parlamentarna skupština BiH. Ostaje da prvenstveno partneri iz Federacije izuče prijedlog, da vide kako i vjerujem da to nije nova opstrukcija na prijedlog koji smo dali, pa vjerujem da će biti prihvaćen i uvažen te da se možemo brzo kretati ka tome – kazao je Dodik.

Kad je riječ o zakonu o sukobu interesa, u očekivanju je finalna verzija o kojoj treba razgovarati.

Po Dodikovim daljnjim navodima, na sastanku je bilo riječi i o projektima što su već duže u zastoju. On podsjeća da iz Republike Srpske smatraju da treba deblokirati projekte istočne i južne gasne interkonekcije, Buk Bijela i aerodrom Trebinje.

- Mislim da smo razgovarali o nekim kretanjima koja to mogu osigurati kako bismo mogli ići dalje; oni treba da daju finalno svoje određenje i tek onda možemo pričati kako bi to išlo dalje.

Kapitalno u svemu je pokušati da o onome što jeste 14 prioriteta, uvažavajući tajming vezan za izvještaj Europske komisije za zemlje koje treba da se kreću ka Europskoj uniji, uz činjenicu da Bosna i Hercegovina ima status kandidata i da u ovo vrijeme može da se odlučuje hoće li dobiti pregovore ili ne, mi smo postavili i da imamo signale iz EU da treba bar još ponešto usvojiti kako bi to bio dobar signal za njih. I odabrali smo dva pitanja – pitanje suda BiH, gdje bošnjačka strana ima problem da sjedište Apelacijskog odjeljenja bude u Banja Luci pa ostat će da se to usuglasi. Zakon o sprečavanja pranja novca trebalo bi da bude ne samo dio ispunjavanja agende od 14 prioriteta nego i dio sprječavanja mogućnosti da Bosna i Hercegovina bude stavljena na crnu listu u vezi s pranjem novca – rekao je Dodik.

Njegov je utisak da su u vezi s navedena dva pitanja, stvari na neki način relaksirane i otvorene današnjim sastankom.

Sudionici iz SNSD-a odnosno iz Republike Srpske su smatrali da treba biti zaustavljeno svako odlučivanje na nivou BiH dok ne bude riješeno pitanje Ustavnog suda.

- Mislim da je veoma razumno da postupimo tako što ćemo ova dva zakona izdvojiti kako bismo dali Europskoj uniji uvjerenje da će ona reagirati pozitivno i dati status pregovarača Bosni i Hercegovini  u njenom daljnjem kretanju ka Europskoj uniji – zaključio je Dodik.

Dnevnik.ba

05. svibanj 2024 11:45