
Ukrajina je odbacila te optužbe. Danas je ruska kompanija izvijestila da ipak neće smanjivati isporuke jer je dobila novac za plin koji je isporučivala u studenome. Moldavagaz je u roku doznačio avansnu uplatu u iznosu 21.4 milijuna dolara, napisao je na Telegramu šef moldavijske kompanije Vadim Čeban.
Gazprom je potvrdio da je primio novac za plin koji bi trebao biti isporučen klijentima u Moldaviji, a trenutno se, prema priopćenju ruske kompanije, nalazi u Ukrajini. Ruski dnevni list Kommersant odvojeno je u ponedjeljak izvijestio da Gazprom planira zadržati opremu za transport plina na kompresorskim stanicama Portovaja i Slavjanskaja na obali Finskog zaljeva.
Iz Gazproma nema komentara o izvješću
Gazprom neće premještati opremu na drugu lokaciju, piše Kommersant. Kompanija nije željela komentirati izvješće.
Stanice su upumpavale ruski plin u Sjeverni tok 1 koji je preko Baltika stizao u Njemačku, ali isporuke su prekinute krajem rujna zbog teškog oštećenja plinovoda u eksploziji. Europske zemlje pripisuju eksploziju sabotaži i provele su istragu, ali nisu objavile rezultate.
Rusija je isključena iz istraga. Gazprom je vlasnik 51 posto udjela u plinovodu, a ostatak dijele njemačke energetske grupe Wintershall i E.ON, francuski Engie i nizozemski Gasunie. Oštećen je i plinovod Sjeverni tok 2, koji nije ni pušten u rad zbog ruske invazije na Ukrajinu.
Dnevnik.ba