StoryEditor

DORH će istražiti neobične okolnosti smrti Milana Bandića

Piše D  /  11.03.2021., 07:03h

Istovremeno, DORH je Indexu odgovorio da kreću postupati po kaznenoj prijavi koju je danas DORH-u predao Stjepan Perko, stručnjak za zaštitu osobnih podataka, zbog okolnosti Bandićeve smrti.

U DORH-u su Indexu odgovorili da će predmet ustupiti nadležnom Općinskom državnom odvjetništvu u Zagrebu.

"Državno odvjetništvo Republike Hrvatske će, vezano za kaznenu prijavu koju navodite u svom upitu, a o kojoj je podnositelj kaznene prijave sam danas obavijestio javnost, postupiti sukladno zakonskim odredbama, kao i sa svakom drugom kaznenom prijavom: ustupiti ju nadležnom Općinskom državnom odvjetništvu u Zagrebu radi poduzimanja radnji iz njihove nadležnosti", stoji u odgovoru DORH-a za Index.

Razgovarali smo s odvjetnikom za kazneno pravo koji nam je objasnio što će točno DORH sad poduzeti, odnosno što točno znači njihov odgovor.

Što će sad DORH?

"DORH je dužan ispitati sve navode iz kaznene prijave, a ako utvrde da postoji osnovana sumnja da je počinjeno neko kazneno djelo u ovom slučaju, onda su dužni početi izvoditi izvide", kazao nam je odvjetnik.

Podsjetimo, Perko je kaznenu prijavu predao nakon što je Index jučer objavio kako policija u ovom trenutku nema zakonske osnove temeljem kojih bi provodila određene provjere oko okolnosti Bandićeve smrti.

Tada je dobro upućeni izvor rekao da bi policija to jedino mogla u slučaju da netko podigne kaznenu prijavu protiv osoba za koje se smatra da su bile s Bandićem u trenu kad je doživio srčani udar.

Upravo je to Perko danas i učinio podigavši kaznenu prijavu protiv Bandićeve bliske suradnice Natalije Price te njegovih prijatelja Gzima Redžepija i Sergija Ivanovića i još jedne nepoznate osobe zbog nerazjašnjenih okolnosti vezanih uz smrt zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića koji je umro od srčanog udara, no još uvijek nije jasno gdje i tko je s njim bio u tom trenutku.

Index je jučer objavio članak u kojem si istaknuli da su okolnosti smrti zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića i dalje nerazjašnjene.

Pitanja na koja i dalje nema odgovora

U noći u kojoj je umro prvo se pojavila informacija da je umro u svom stanu u Bužanovoj, onda se krenula širiti verzija po kojoj je umro kod prijatelja Sergija Ivanovića na Vrhovcu, da bi potom Index doznao da je Hitna došla po Bandića na adresu gdje živi njegova bliska suradnica Natalija Prica, koja je udaljena pet minuta hoda od kuće Sergija Ivanovića.

Iako su Bandićevi prijatelji tvrdili da su pozvali Hitnu, iz dobro upućenog izvora doznali smo da su zvali direktno ravnatelja zagrebačkog Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Žarka Rašića te da je on odmah nazvao dispečerski centar da upute vozila Hitne pomoći. Zašto nije direktno pozvana Hitna, nego je poziv išao prema ravnatelju Hitne, s kim je zapravo Bandić proveo zadnje sate, je li Hitna mogla doći prije i pružiti Bandiću pomoć na vrijeme - sve su to pitanja na koja i dalje nema preciznih odgovora.

Podsjetili smo i da je nepružanje pomoći osobi u životnoj opasnosti kazneno djelo. Članak 123 Kaznenog zakona glasi: "Tko ne pruži pomoć osobi u životnoj opasnosti, iako je to mogao učiniti bez veće opasnosti za sebe ili drugoga, kaznit će se kaznom zatvora do jedne godine."

Perko je pak danas u svojoj kaznenoj prijavi naveo: "Nastavno na sve navedeno nedvojbeno smatram kako postoji dovoljno javnodostupnih informacija koje upućuju na sumnju o postojanju kaznenog djela ne pružanja pomoći iz članka 123. Kaznenog zakona, ali i kaznenog djela nepružanja medicinske pomoći u hitnim slučajevima iz članka 183. Kaznenog zakona".

Liječnica Hitne: Ako laici krenu na vrijeme oživljavanje i Hitna dođe u roku od 10 minuta, postoje šanse

Index je razgovarao s liječnicom koja je dugi niz godina radila u Hitnoj i reanimirala pacijente. Kakav je postupak u slučaju kad se osoba sruši i posumnja na infarkt.

"Istog trena se poziva 112 ili 194 jer se unesrećenom svakom minutom čekanja smanjuju šanse za preživljavanje. Izuzetno je bitno započeti reanimaciju odmah nakon što se osoba sruši. Ako laici krenu na vrijeme oživljavanje i Hitna dođe u roku od 10 minuta, postoje velike šanse za uspješnu reanimaciju", objasnila nam je liječnica.

Ako liječnik kreće s reanimacijom, on unesrećenom, navodi, tako može osigurati dotok krvi i kisika u mozak.

"Protiv svih pravila struke je da se krenu zvati ostali brojevi, a ne Hitna kad osoba doživi infarkt", kazala je liječnica.

Bandićev prijatelj liječnik kaže da je odmah priskočio u pomoć

Podsjetimo, Bandićev prijatelj dr. Gzim Redžepi rekao je da je on bio s Bandićem kod Sergija Ivanovića i da mu je upravo on odmah priskočio u pomoć kad se Bandić srušio.

"Ja kao njegov prijatelj sam izuzetno tužan i nesretan što sam baš ja trebao započeti reanimaciju koju su kasnije nastavili kolege iz Hitne", izjavio je Redžepi.

Index je poslao i upite KB-u Sveti Duh kad je Bandić stigao u bolnicu i kad je proglašena smrt, odgovor nismo dobili. Poslali smo upit i Nastavnom zavodu za hitnu medicinu grada Zagreba. Pitali smo ih kad je pozvana Hitna, tko ju je pozvao, kad je Hitna došla po Bandića i je li on u tom trenu još bio živ. Stigao je samo odgovor da je upit Indexa proslijeđen Službi za informiranje Grada Zagreba, koji nam je pak odgovorio da nam ne može ništa odgovoriti.

Grad Zagreb: Nismo u mogućnosti odgovarati na pitanja

"Poštujući dostojanstvo svakog pokojnika i njegove obitelji pa tako i gradonačelnika gospodina Milana Bandića, kao i javno iznesen zahtjev obitelji Bandić nismo u mogućnosti odgovarati na pitanja i istupati o pokojnikovom zdravstvenom stanju i njegovoj smrti", odgovorili su Indexu iz Službe za informiranje Grada Zagreba.

Uz to su nam poslali priopćenje Bandićeve obitelji.

Javila se Bandićeva obitelj, spominju medijski linč

"Poštovani, obraćam Vam se kao punomoćnik obitelji pokojnog gradonačelnika Grada Zagreba Milana Bandića u vezi medijskih natpisa o okolnostima i smrti pokojnika te molim sveopću javnost da ih se poštedi medijskog linča", navodi se u priopćenju.

"Neposredno nakon smrti pokojnog gradonačelnika Grada Zagreba Milana Bandića razni mediji su počeli objavljivati i prenositi uvredljive i klevetničke navode o pokojniku zbog čega su prodrli u privatnost pokojnika, ali i u privatni život njegove obitelji. Naime, obitelj pokojnika je za vrijeme dok je pokojnik obnašao funkciju gradonačelnika Grada Zagreba izbjegavala javni život i medije, te to namjerava i u budućnosti", stoji u priopćenju.

"Uvredljivim i klevetničkim objavama o pokojniku mediji su prekršili pravila humanosti i pijeteta, povrijedili su pravo osobnosti, čast, ugled, dostojanstvo, privatnu i intimnu sferu pokojnika i njegove obitelji, čime su nanijeli veliku duševnu bol obitelji pokojnika. Svaka obitelj, pa tako i obitelj pokojnog Milana Bandića, ima se pravo dostojanstveno oprostiti od svog voljenog pokojnika, a što uvredljivi i klevetnički navodi u medijima ne dozvoljavaju", navodi se u priopćenju.

Grad ne daje dozvolu šefu Hitne da odgovara na upite

Podsjetimo kako smo prije par dana razgovarali s ravnateljem Nastavnog zavoda za hitnu pomoć grada Zagreba prof. dr. Žarkom Rašićem, koji nas je uputio da upit o noći u kojoj je Bandić umro pošaljemo na mail adresu Hitne jer ga oni potom moraju proslijediti Uredu za informiranje Grada Zagreba. To smo i učinili i ubrzo nam je stigao mail od Hitne da su naš upit proslijedili Gradu.

Budući da su mediji već slali isti upit, pitali smo ga je li mu Grad Zagreb dao dozvolu da odgovori na postavljeni upit.

"Ured za informiranje meni daje dozvolu smijem li ili ne smijem odgovarati na upit. Dosad mi nisu dali dozvolu da odgovorim na to pitanje. Inače prije godinu dana je došla odluka iz Grada da se ne dozvoljava samostalno istupanje u javnost", rekao nam je Rašić.

Dnevnik.ba

23. travanj 2024 18:31