StoryEditor

Crnjac za HMS: HDZ ne smije popustiti u traženju izmjena Izbornoga zakona

Piše D  /  16.10.2018., 02:10h

Pokušali su izmjeniti Izborni zakon, navode u bošnjačkim strankama, koje su imale svoje prijedloge. Međutim, ne pristaju na ucjene i isključivosti prema kojima bi se išlo ka daljnjoj etnoteritorijalizaciji BiH, rečeno je u Dnevniku Federalne televizije.

Bošnjačke stranke time uporno odbijaju prihvatiti presudu Ustavnog suda u predmetu Ljubić koja izričito govori da  Dom naroda FBiH nije dom kantona (županija) već je koncipiran da štiti interese konstitutivnih naroda.

“Moguće je pronaći rješenje, ali mislim da svi mi, pa i gospodin Čović, treba imati u vidu i nužnost kompromisa i potrebu političke volje i nadasve poštivanje Europske konvencije o ljudskim pravima i poštivanja ustava u BiH”, kaže Halid Genjac, generalni tajnik SDA.

“Mi svakako ne možemo po ovom izbornom zakonu implementirati izborni rezultat. Znači, mi ćemo morati vrlo jasno kroz institucije BiH – a zna se tko su institucije BiH, Ustavni je sud vrlo precizno definirao te institucije, to je Parlamentarna skupština BiH – naći rješenje za to prethodno pitanje”, kazao je Čović.

Crnjac kaže da je Čović je konačno shvatio što treba reći i na čemu ustrajati. „Iako mu je trebalo predugo, izjava je sama po sebi odlična ako izazove akciju koja joj je potrebna. Ako odstupi od ovih načela koja je, čini se, shvatio kao prioritet, Čović bi svima pokazao i potvrdio da je HDZ BiH stranka koju zanimaju fotelje, a Hrvatima poslao poruku da osim majorizacije imaju i veliki problem s foteljizacijom“, ističe Crnjac u izjavi za Hrvatski Medijski Servis.

“Čisto sumnjam da će naći sugovornika u tzv. političkom Sarajevu s tim zahtjevima”, ističe Dženan Đonlagić, potpredsjednik DF-a komentirajući Čovićeve najave da će izmjene Izbornog zakona biti uvjet za formiranje vlasti u BiH.

„Iako je prošlo gotovo 30 godina od nastanka HDZ-a BiH, ova stranka ponovno ima priliku pokazati povijesnu odgovornost i ne odstupati od ideje da se promijeni nakaradni izborni zakon. U suprotnom, Hrvati bi kao politički narod mogli slobodno istaknuti bijelu zastavu koju Bošnjaci godinama željno čekaju“, zaključuje Crnjac.

Inače, tek nakon što SIP BiH potvrdi izborne rezultate, trebalo bi naći rješenje za popunu Doma naroda Parlamenta FBiH po apelaciji Bože ljubića, a s obzirom na to da se bošnjačke stranke drže unitarno-građanske matrice vrlo teško će se doći do rješenja. Svaka sarajevska stranka, bila ona nacionalne ili pseudo-građanske provenijencije, boji se etikete izdajnika ukoliko bi prihvatila bilo kakav kompromis koji bi omogućio da većinski narod ne bira Hrvatima političke predstavnike

Dnevnik.ba

26. travanj 2024 17:34