StoryEditor

Američki epidemiolog: Razradio sam tri scenarija oko pandemije, jedan je poguban

Piše D  /  01.05.2020., 06:05h

Zdravstvena i ekonomska kriza koju je u SAD-u uzrokovao koronavirus mogla bi trajati i do dvije godine. Riječi su to uglednog tamošnjeg imunologa i liječnika Anthonyja Faucija.

Riječ je o liječniku koji predvodi ekspertni tim za borbu protiv koronavirusa u Bijeloj kući, a u svojem je nedavnom izvješću iznio neke predikcije. Fokus njegovog izvješća je jesen, kada se očekuje drugi val epidemije koji će, kako kaže, biti pogubniji i opasniji od ovoga koji nas je sada snašao.

U izvješću kojeg zajednički potpisuje Fauci sa svojim suradnicima istaknuto je kako karantena i socijalno distanciranje više neće biti prvi stupovi obrane kod drugog vala pandemije. Naime, on nade polaže u "imunitet krda", odnosno metodu koju je prva aktualizirala i provela Švedska. 

"Tek kada se dvije trećine stanovništva zarazi, moguće je da se stvori imunitet koji će biti otporan na COVID-19, a to će značiti i apsolutnu pobjedu nad virusom", stoji u izvješću. 

S druge strane, iz Centra za istraživanje i politiku zaraznih bolesti (CIDRAP) objavili su svoje predikcije s tri razrađena scenarija. I oni sugeriraju kako će pandemija trajati 18 do 24 mjeseca jer se imunitet krda u ljudskoj populaciji razvija postupno.

Autor ovog članka o tri moguća scenarija je dr. Michael Osterholm iz Minnesote, a koji je govoreći za CNN apelirao na čelnike SAD-a da se pripreme za sve potencijalne scenarije, naročito za onaj drugi, pogotovo ako smo svjesni da do tada neće biti cjepiva ni imuniteta krda, a mrtvi bi se mogli brojati u milijunima, prenosi vecernji.hr.

"Za stvaranje ‘imuniteta krda‘ potrebno je uložiti određeno vrijeme. Prema dosadašnjim podacima, relativno je mali dio populacije zaražen kad se brojke stave u korelaciju s geografskim teritorijem. No, s obzirom na prenosivost SAR-CoV-2, oko 60 posto zaraženih će morati biti imuno da bismo mogli pričati o stvaranju kolektivnog imuno sustava", kaže Osterholm.

U prvom scenariju epidemija će se nastaviti kretati krivuljom kakvom se sada kreće i postupno će nestati 2021. godine. 

U drugom scenariju epidemija još nije ni dosegla vrhunac jer će on biti na jesen ili zimu i tada će iza sebe ostaviti nesagledive posljedice poput španjolske gripe iz 1918.

U trećem scenariju dogodit će se ono što znanstvenici nazivaju "sporo izgaranje" pri čemu će virus postupno propadati duljim nizom godinama koje su pred nama. 

Podsjetimo, u SAD-u je za sada koronavirus zarazio više od milijun ljudi dok se smrtni slučajevi bliže brojci od 65.000. 

Dnevnik.ba

26. travanj 2024 00:42