StoryEditor

Znaju li studenti gdje ide njihovih 10 KM?

Piše Gabrijela Arapović  /  31.01.2019., 06:01h

Vječito pitanje koje se postavlja u glavama studenata Sveučilišta u Mostaru je gdje ide njihovih 10 KM koje prilikom upisa na fakultet svake godine obvezno uplaćuju na račun Studentskog zbora. Iako predstavnici Studentskog zbora jednom godišnje održe javnu tribinu na kojoj se predstavi proračun i troškovnik kroz čitavu akademsku godinu, većina studenata i dalje ne zna zašto taj novac uplaćuju i gdje se on u stvari troši.

Predsjednik Studentskog zbora Marijan Tustonja izjavio je kako je cilj tribine pod nazivom „Gdje ide mojih  10 KM“ demonstrirati gdje će se novci od članarina za Studentski zbor potrošiti, a kao tri najvažnija  područja za ulaganje financija naveo je kulturu, edukaciju i sport.

„Za projekte u svrhu promoviranja kulture izdvojili smo ove godine tri tisuće KM. Što se tiče edukacije, najznačajniji su projekt kao i svake godine besplatni tečajevi, kojih ćemo pokušati uvesti što više, a za koje ćemo izdvojiti čak 10 tisuća KM. Sportskih će događaja biti mnogo i ove akademske godine, a za njihovu organizaciju pripremili smo 12 tisuća KM“, rekao je Tustonja za Dnevnik.ba.

Prijedlog proračuna za akademsku 2017./2018. iznosi oko 109 tisuća KM. Najveći iznos novca, čak 39 tisuća KM, isplaćuje se Zborovima ustrojbenih jedinica za vlastite projekte. Budući da pojedini fakulteti imaju mnogo manji broj studenata od ostalih, za njih je osnovan fond solidarnosti, koji podrazumijeva dodatnu isplatu sredstava, a u proračunu je navedeno kako ona iznosi 19 tisuća KM.

Studenti koji su nazočili tribini mogli su se upoznati s cjelokupnim radom Studentskog zbora i njegovim članovima, te saznati koji se sve projekti organiziraju i koliko se novca na njih potroši. Na tribini je bila postavljena i Info kutija u koju su se mogli anonimno ubaciti prijedlozi i ideje za poboljšanje rada ove organizacije.

„Upoznat sam s informacijom gdje ide mojih 10 KM. Kako prošle, tako i ove godine, prisustvovao sam na tribini koju organizira Studentski zbor gdje je predstavljen plan i program te troškovnik. Smatram da je pravo svakog studenta znati gdje ide njegov novac, što je Zbor, od prošle godine, transparentno objavio“, naveo je Marko Mlikota, student odnosa s javnošću.

Student politologije Martin Mikulić izjavio je kako se, budući da se 40% uplaćenih sredstava vraća ustrojbenim jedinicama, nijedan fakultet, kao ni student, u tom smislu ne diskriminira. Ta sredstva se, kako je naveo, iskorištavaju za realizaciju studentskih projekata, a ostatak sredstava se koristi za razne edukativne tečajeve te kulturne i sportske manifestacije.

„Naravno da dio sredstava odlazi u naknadu za rad samih predstavnika Studentskog zbora, a sve sa svrhom kako bi ovakav sustav, koji uvelike doprinosi poboljšanju studentskog standarda, opstao te motivirao na još bolje rezultate“,  dodao je Mikulić.

Ipak, velik broj studenata nije uopće zainteresiran znati zašto uplaćuju novce Studentskom zboru, a ne uključuju se ni u aktivnosti kojeZbor organizira niti su o njima uopće informirani.

„Nikada zapravo nisam bio ni zainteresiran gdje taj novac zapravo ide, iako sam ga redovito uplaćivao prilikom upisa u semestre. Primjetio sam da Studentski zbor radi neke dobre projekte, pa pretpostavljam da dio novca ide u tu svrhu“, izjavio je student novinarstva Filozofskog fakulteta Mladen Topić.

Sličnog je mišljenja njegov kolega Filip Kožul, koji je za Dnevnik.ba rekao kako ne zna u detalje gdje bi se novac uplaćen Studentskom zboru mogao trošiti te da se nada kako se koristi u prave svrhe.

„Nisam mnogo informiran o radu Studentskog zbora, a iskreno se nadam da je barem donekle transparentan, za razliku od većine institucija u ovoj državi. Nisam čuo ni za neke značajne projekte, ali uspjeli su ukinuti plaćanje potvrda na fakultetima, što je jedna jako pozitivna stvar. Ipak, mislim da se ne umaraju pretjerano od rada, inače bih vjerojatno više znao“, naveo je Kožul.

Problem u neinformiranosti studenata o radu Studentskog zbora neki vide i u samoj nezainteresiranosti i neaktivnosti njih samih, a tomu svjedoči što velik broj studenata koji ne znaju gdje ide njihovih 10 KM nikad nisu otišli ni na tribinu organiziranu u tu svrhu.

„Sami su studenti do sada većinom bili neaktivni i nezainteresirani. Stoga sam uvjeren da se novci koje uplaćujemo ipak koriste na pozitivan način te da donekle projekti koji se organiziraju razvijaju zanimanje za kulturne događaje i bude svijest kod mladih ljudi“, kazao je student engleskog jezika i književnosti Ilko Bakalar, dodavši kako se ipak nada kako će se ove godine njihovi predstavnici više fokusirati na rad sa studentima i da će se financirati projekti koje direktno doprinose njima.

Iz Ureda za odnose s javnošću Studentskog zbora priopćeno je da se svi podatci i informacije mogu pronaći na njihovoj službenoj stranici. Također, najavljen je i javni natječaj u ožujku na koji će se moći prijaviti svi studenti i sve udruge Sveučilišta u Mostaru, ukoliko im trebaju financije za određene projekte.

Dnevnik.ba

18. travanj 2024 23:30