StoryEditor

Tko su zvijezde sirijskog rata i treba li ih se Bashar Al Assad bojati

Piše Tvrtko Milović  /  30.07.2017., 09:07h

Mlađi od njih, Suheil Al Hassan poznatiji je pod nadimkom Tigar i zapovjednik je jedinice koja je tijekom sirijskog rata postala elitna – Tigrovi. Ovaj osebujni zapovjednik apsolutna je zvijezda sirijskog rata zbog nekoliko zanimljivih činjenica. Prva i najvažnija, Al Hassan nikad nije izgubio ni jednu bitku. A bilo ih je.

Zbog svoje specifične taktike Al Hassan uglavnom operira na sjevernim sirijskim bojišnicama, na kojima se bori i najviše njegovih sunarodnjaka Alavita. U nizu bitaka koje je pobijedio, najvažnija je oslobađanje Aleppa od Al Kaidinih i drugih terorista, koji su držali grad u okruženju skoro četiri godine.

Druga pobjeda je deblokada zračne luke Kuweires, istočno od Aleppa, koju su ISIL-ovci bezuspješno pokušali osvojiti više od dvije godine. Posebna motivacija za nekoliko stotina branitelja baze bila je spoznaja da će im ISIL svima odsjeći glave ako padnu u njihove ruke, kao što su to učinili njihovim kolegama u još istočnijoj bazi Tabka gdje je ISIL nemilice pobio 600 branitelja baze nakon godinu dana borbi.

Al Hassan je deblokirao bazu, a onda nastavio potjeru za ISIL-ovcima stotinama kilometara istočno.

Druga zanimljiva činjenica jeste da Al Hassan voli poeziju, koju piše a zatim čita svojim neprijateljima preko megafona. Zanimljiv odgovor za Al Kaidu i ISIL koji preko megafona znaju govoriti samo Tekkbir.

Treća zanimljiva činjenica oko Al Hassana jeste da je ranije odbio čin generala kako bi mogao biti na terenu s vojnicima. Kasnije je ipak dobio čin, i tako postao jedan od najmlađih sirijskih generala i zapovjednika jedne od najaktivnijih ofenzivnih jedinica u sirijskom ratu.

Druga zvijezda sirijskog rata je nešto stariji Issam Zahreddine. Issam prirodno pripada južnom frontu, a 2013. je trebao biti zapovjednik jedne od akcija u Aleppu kada je poginuo zapovjednik obrane Dair Ezzora.

Dair Ezzor je veliki pustinjski grad na samom istoku Sirije koji ima značajnu kršćansku (armensku i asirijsku) manjinu. Grad se našao prvo u okruženju FSA i Al Kaidinih terorista da bi ih zamijenili ISIL-ovi sjekači glava. Od tada je grad u potpunom okruženju sa stotinama kilometara neprijateljske teritorije uokolo.

Iako je grad u beznadežnoj situaciji, jedino sa osjetljivom zračnom linijom koja ga veže sa životom, Issam prihvaća preuzeti zapovjedništvo nad obranom nesretnog grada čiju polovicu je ISIL već zauzeo.

General Issam, sa živopisnim brkovima karakterističnim za narod Druza sa juga Sirije, uspio je postaviti malobrojnu sirijsku vojsku na obrambene položaje i zaštitit živote civila, vojnika pa i svoj, od ISIL-ovih koljača.

U tri godine opsade, najduže u modernoj povijesti što bi rekle Sarajlije, ISIL je izveo  više od stotinu ofenziva na grad. Da stvari za branitelje budu gore, u rujnu 2016. američke zračne snage navodno zabunom bombarduju strateški važno brdo iznad gradske zračne luke ubijajući više od 60 sirijskih branitelja. Odmah nakon ovoga uslijedila je ofenziva ISIL-a koji presjecaju Dair Ezzorsku enklavu na dva dijela dovodeći branitelje u još težu poziciju.

Nakon ovoga, sirijske vlasti prisiljene su hraniti i naoružavati 200.000 civila i oko 10.000 vojnika isključivo paketima s padobranima.

Kako je enklava mala, paketi često završe u rukama ISIL-a koji takvim paketama ojačava svoju blokadu.

U ovim nemogućim uvjetima ključan je moral i pozicija vojske, te hladnokrvnost generala Issama.

Zanimljivo, generalu Issamu, koji se bori za živote sirijskih kršćana protiv ISIL-a, pod svakodnevnim raketiranjima, snajperima i napadima, bez mogućnosti da napusti grad, Europska unija nedavno je uvela sankcije! 

Ipak, nakon godina blokade, Issamu Zahreddinu bi u pomoć mogao priteći upravo Suheil Al Hassan koji je ovih dana sa svojim Tigrovima ušao na teritorij regije Dair Ezzor iz smjera regije Rakka.

Između njih dvojice još uvijek se nalazi oko 50 kilometara ceste uz korito rijeke Tigris, krcate ISIL-ovcima, koji su se već odavno prestali povlačiti i ginu do zadnjeg.

Nema sumnje da će susret dviju najvećih zvijezda sirijskog rata Suheila Al Hassana i Issama Zahreddina biti veliki dan za Sirijce. Taj dan će se slaviti i u Damasku.

Zanimljivo će biti kako će ovaj susret doživjeti sirijski predsjenik Bashar Al Assad. U povijesti je prečesto zabilježeno da se vladari uplaše popularnosti svojih uspješnih generala pa ih smjene, ili čak i smaknu.

Bashar će se teško odlučiti za takvo što, ali sigurno će s oprezom gledati na euforiju oko svojih zvijezda. Tim više što on sam vrlo rijetko, skoro nikako, obilazi front i vojsku, čime najbolji PR prepušta svojim generalima.

Dnevnik.ba

 

26. travanj 2024 02:02