StoryEditor

Prijedlog Biskupske konferencije BiH zadnji adut SDA

Piše Gloria Lujanović  /  29.07.2021., 14:56h

"Prijedlog Biskupske konferencije je utopijski, besmislen, u praksi neprovediv, a i kad bi se kojim čudom i implementirao, izrazito je protuhrvatski jer bi u svakoj od navedenih regija Hrvati bili u manjini. Žalosno je što je ispalo kako je jedini smisao tog prijedloga u tome da 2017. bude smokvin list Senadu Hadžifejzoviću i argument Halidu Genjcu za održavanje statusa quo na štetu Hrvata“, rekao je za Dnevnik.ba Nino Raspudić, profesor na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

Piše: Gloria Lujanović, Dnevnik.ba 

Podsjetimo, Biskupska konferencija BiH objavila je „Prijedlog biskupa BiH za društveno-pravno uređenje BiH“, usvojen na 35. redovitom zasjedanju Biskupske konferencije BiH 2005. godine, usmjeren je prije svega na osiguranje ravnopravnosti konstitutivnih naroda. Bit prijedloga Biskupske konferencije je uspostava četiri regije umjesto sadašnjih entiteta i županija. Regije (Sarajevska, Banjolučka, Mostarska i Tuzlanska) bi bile formirane po kriterijima prometne i komunikacijske, ekonomske te geografske naravi a svaki bi od konstitutivnih naroda imao minimalno 30 posto udjela u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti.

Prijedlog BK zadnji adut SDA

Predsjednik Glavnog odbora SDA i predsjedatelj Klub Bošnjaka u Domu naroda Parlamenta FBiH Halid Genjac u nedavnom intervjuu kazao je kako je „za SDA prijedlog Biskupske konferencije prihvatljiv“ i da SDA „neće dopustiti stvaranje entiteta po etnoteritorijalnim kriterijima kojima bi se ostvarili određeni ratni ciljevi“.

Raspudić dodaje kako je prijedlog Biskupske konferencije BiH zadnji preostali adut u rukavu SDA.

„U situaciji gdje Biskupska konferencija BiH piše program za SDA, a njeni eksponenti poput don Ive Tomaševića javno prozivaju ljude koji se protive njihovoj težnji da Hrvati budu jednako neravnoparavni na cijelom prostoru BiH, najavljeno uključivanje Vatikana u ‘spašavanje Hrvata u BiH‘ najprije bi nas trebalo spasiti ovakvog prijedloga koji je zadnji preostali adut u Genjčevoj ruci“, smatra Raspudić.

Kolumnist portala Dnevnik.ba Tvrtko Milović u tekstu naslova „Biskupi probudili Halida Genjca“ naveo je kako je glavni problem prijedlog Biskupske konferencije taj što su protiv njega srpski i hrvatski narod. Smatra i kako ga SDA podržava upravo zato jer je nemoguć.

Milović je tako naveo i kako SDA podržavanjem nemogućih prijedloga zadržava postojeće stanje jer im ide u prilog zbog „brojke od 51 posto Bošnjaka u BiH“.

Tomašević: Hrvati nezadovoljni jer nisu dobili vlasti koliko smatraju da im pripada

Mons. Ivo Tomašević u polemici s Milovićem tvrdi kako je potreba veća zaštita Hrvatima u RS-u jer su više ugroženi nego Hrvatima u FBiH koji nisu dobili onoliko vlasti koliko smatraju da im pripada.

„Komu je u Bosni i Hercegovini potrebna veća zaštita i tko je u svom identitetu više ugrožen: oni koji su u pojedinom dijelu BiH u većini ili oni koji su manjini? Komu je potrebna veća pomoć, potpora, zauzimanje i zaštita: onima koji ne mogu ostvariti ni svoja temeljna ljudska prava i slobode ili onima koji smatraju da nisu dobili onoliko vlasti koliko smatraju pravednim na entitetskoj i državnoj razini iako im ne nedostaju druga ljudska prava i slobode? Zar je u redu da netko želi ostvariti sve, a nije mu nimalo stalo da drugi iz njegova naroda, ali i drugih, ne može ostvariti makar ono osnovno?“, pita se mons. Ivo Tomašević.

A slične teze ponovio je nedavno u izjavi za emisiju Pošteno FTV-a urednice Duške Jurišić kada je rekao kako nitko nema pravo otpisati sjevernu Bosnu, odnosno Republiku Srpsku, u kojoj je nekada živjelo 200 tisuća Hrvata.

„Stvaranje trećeg entiteta samo u Federaciji BiH ne može biti rješenje za cijelu BiH jer, ja osjećam kao čovjek, da nema nitko pravo reći, pola BiH ne pripada i hrvatskom narodu. Dakle, tko ima pravo to otpisati, pogotovo kada znamo da je u sjevernom dijelu BiH živjelo gotovo 200 tisuća Hrvata, tko ima pravo reći da to jednostavno sada ne pripada Hrvatima“, rekao je mons. Ivo Tomašević.

IDPI Mostar:  Prijedlog BK je kvalitetan ali neotporan na unitarističke instrumentalizacije

Prijedlogom Biskupske konferencije BiH bavila se i „Studija preustroja BiH u cilju osiguravanja institucionalne jednakopravnosti konstitutivnih naroda: FEDERALIZAM, RAVNOPRAVNOST, ODRŽIVOST“.

Studiju je prošle godine objavio Institut za društveno-politička istraživanja (IDPI) Mostar. Prijedlog BK jedan je od devet modela preustroja BiH koje su stručnjaci IDPI-ja analizirali prije nego su ponudili svoje prijedloge preustroja BiH.

U Studiji piše kako prijedlog BK može biti kvalitetan temelj za budući preustroj BiH, ali i da prijedlog ima nekoliko bitnih nedostataka. Prvi i najvažniji je kako osigurati da Hrvati biraju svoje zastupnike, budući su u svakoj regiji izrazita manjina, odnosno, kako onemogućiti da pripadnici drugih naroda izaberu hrvatske zastupnike.

Pored toga, navode u IDPI-ju, model producira veliku mogućnost čestih blokada sustava političkog odlučivanja, a pripadnici hrvatskog naroda, zbog ukidanja mogućnosti da u nekoj od regija budu većina, mogu ga s pravom smatrati pokušajem prikrivenog uvođenja unitarnog uređenja. Olakotna okolnost za sastavljače, a otežavajuća za model, leži u činjenici što je Prijedlog napisan prije iskustava koje su Hrvati imali s Platformom i fenomenom Komšić. Da su sastavljači mogli znati na što su sve spremni bošnjačko-bosanski unitaristi, vjerojatno bi bili puno oprezniji i predložili model koji u mnogo većoj mjeri štiti hrvatsku jednakopravnost i načelo legitimnog zastupanja, mišljenja su u IDPI-ju.  

Dnevnik.ba 

20. travanj 2024 15:57