StoryEditor

PREVENCIJA ČUVA ZDRAVLJE: Uz redovite stomatološke preglede sačuvajte svoje zube

Piše Jurija Milović  /  02.07.2021., 06:07h

Parodontoza je kronična upala parodonta, tj. mekih tkiva i kosti koje podupiru naše zube. Razvije se kada se gingivitis (upala desni) zanemari , ili se ne liječi na odgovarajući način. Može li se spriječiti, kako ju liječiti i kada je prekasno - otkrila nam je dr. Murisa Filipović, spec. paradontologije i oralne medicine.

Dnevnik.ba: U kojem životnom periodu se javlja paradontoza i što ju uzrokuje?

Dr. Filipović: Osnovni etiološki faktori u nastanku gingivitisa i parodontopatija su zubne naslage i zubni kamenac. Prvi znak upale je krvarenje desni tokom četkanja. Ovaj znak treba shvatiti ozbiljno i ne treba ga zanemariti. U ranom stadiju upale gingive karakteristična je crvena, otečena gingiva (zubno meso, desni), koja je sklona krvarenju.

Zubni kamenac je odgovoran za konstantnu upalu i za produbljenje parodontalnih džepova i destrukciju parodontalnog tkiva. S obzirom na to da zubni plak ima ključnu ulogu u nastanku upale gingive, moram reći da je prevencija bolesti njena najbolja terapija. Može se pojaviti u svakom životnom dobu, a nerijetko se simptomi pogoršavaju u  pubertetu.

Dnevnik.ba: Može li preventivno djelovati?

Dr. Filipović: Prevencija u patodontologiji na prvom mjestu podrazumijeva izvrsnu oralnu higijenu koju svaki pojedinac mora postići uz adekvatnu motivaciju i instrukciju u održavanju oralne higijene i uz redovno profesionalno čišćenje zuba, uklanjanjem tvrdih i mekih naslaga sa zuba, poliranjem. Opća preventiva podrazumijeva primjenu svih mjera kojima se čuva zdravlje parodontalnog tkiva. Preventiva podrazumijeva adekvatnu oralnu higijenu uz potpuno uklanjanje zubnog plaka.

Dnevnik.ba: Koje su posljedice uznapredovale i netretirane paradontoze?

Dr. Filipović: Zanemareni gingivits može dovesti do parodontitisa. Za parodontitis je karakteristično krvarenje desni, otok, crvenilo i bol, zubni kamenac, povlačenje desni uz oboljevanje korijena zuba korijena zuba, parodontalni dzepovi, koji pogoduju u rastu i razmnozavanju bakterija, te se pojavljuje neugodan zadah iz usta, promjena polozaja zuba, povećanje međuzubnog prostora, te tako u uznapredovalim slučajevima i dolazi do pomičnosti zuba i njihovog ispadanja.

Dnevnik.ba: Kada djelovati, odnosno koji simptomi nas trebaju zabrinuti?

Dr. Filipović: Prvi znak upale je krvarenje desni tijekom četkanja. Ovaj znak treba shvatiti ozbiljno i ne treba ga zanemariti. Ukoliko djelujete na vrijeme, sve komplikacije možete spriječiti.

Dnevnik.ba

19. travanj 2024 12:00