StoryEditor
odlazak kvalificiranih

Pedijatri napuštaju zemlju, u nekim gradovima nema tko liječiti djecu

Piše desk  /  12.02.2022., 21:42h
“Ako izgubite godinu-dvije u raspisivanju specijalizacija vi već gubite korak, a to se dogodilo cijelom zdravstvenom sustavu..."

Odlazak liječnika u inozemstvo, strah od činjenice da nas neće imati tko liječiti, odlazak kvalitetnih liječnika u mirovinu samo su neki od brojnih problema koji zabrinjavaju građane Bosne i Hercegovine kada govorimo o zdravstvu. Odjeli pedijatrije u našim zdravstvenim ustanovama bore se s problemom nedostatka kadra. U paljanskom Domu zdravlja na odjelu pedijatrije nema stalnog pedijatra. Rukovodstvo je angažiralo liječnicu koja usluge pruža ponedjeljkom i petkom u prvoj smjeni, a srijedom u drugoj.

Nikolina Batković je majka troje djece i živi u Palama. Ističe da je nedostatak pedijatra problem kako za djecu, tako i za roditelje, donosi BHRT.

“Zaista je veliki problem kad se nemate kome obratiti. Napravljene su neke modifikacije, s vremena na vrijeme se pojavi pedijatar, odnosno u određenim terminima, ali ovo je velika općina i zaista nam treba jedan stalan liječnik koji će biti dostupan jer vjerojatno nema baš svatko novca da se obrati privatno liječnicima.”, kaže Batković.

Prema evidenciji Doma zdravlja Pale, oko 1370-oro djece koristi usluge pedijatra. Pedijatar koji je sada angažiran tri puta tjedno nije trajno rješenje, ističe direktor ove zdravstvene ustanove Ivan Šarac. “U regiji je problem to, ne samo u općini Pale, mi smo išli s jednim natječajem na koji se nitko nije javio, vrlo mali broj pedijatara, gotovo da ih i nema. Ići ćemo možda još jedanput s jednim natječajem i ako ne bude bilo poslat ćemo mladog liječnika na specijalizaciju i to je rješenje za budućnost.”, pojašnjava Šarac.

U općini Pale živi oko 20 tisuća stanovnika. Anketirani građani su zabrinuti. Pitaju – hoće li ih imati tko liječiti? Svi su suglasni u tome da usluge pedijatra tri puta tjedno nisu dovoljne. Iz javne ustanove Dom zdravlja Sarajevske županije, u kojem jedan pedijatar liječi oko 1000 do 1500 djece, ističu kako je problem politika planiranja koja je zakazala prije više od 15 godina. Slično je i u drugim gradovima.

“Ako izgubite godinu-dvije u raspisivanju specijalizacija vi već gubite korak, a to se dogodilo cijelom zdravstvenom sustavu, konkretno u SŽ, na intelektualnom tržištu rada vi jednostavno nemate pedijatara. Dakle, uz najbolju volju ne možete ih zaposliti ako ih nema.”, kaže glasnogovornik JU Dom zdravlja SŽ Arman Šarkić. Na pitanje o situaciji u općini Pale i u Višegradu, gdje su građani prije nekoliko tjedana potpisivali peticiju jer imaju samo jednog pedijatra, iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske kažu da su jedinice lokalne samouprave nadležne za primarnu razinu zdravstvene zaštite.

Građani se s pravom pitaju hoće li nas imati tko liječiti?

Dnevnik.ba

18. travanj 2024 21:39