StoryEditor

OSTAVŠTINA OBAME I SOROŠA: Uloga američkih veleposlanika u balkanskim krizama

Piše Ana Krezo  /  29.07.2021., 22:49h

Delegacija Kongresa (poznata kao kodel) otišla je u na desetodnevnu istragu na Balkan tijekom kongresnog odmora. Premda šest od devet članova koji putuju su republikanci, uključujući konzervativce poput Stevea Kinga, Toma Marinoa i Jasona Smitha, priroda kongresnih inozemnih putovanja čini kodel ovisnim o Ministarstvu vanjskih poslova ; u ovom slučaju, veleposlanici u svakoj zemlji su ostaci Obamine administracije koji nastavljaju prvoditi naslijeđenu politiku.

Teško je zamisliti da će delegacija dobiti nepristrane informacije iz veleposlanstva koja su bila vrlo intervencionistička u lokalnoj politici prema značajnim zajednicama u svakoj zemlji, piše The American Spectator.

 

Glavni tužitelj protiv Veleposlanstva u Tirani

Ove godine se pojavio neugodan spor između ureda albanskog glavnog tužitelja, politički neutralnog nacionalnog entiteta i američkog veleposlanika kineskog porijekla Donalda Lu-a.

„Premijer Edi Rama, veleposlanik kojeg podupire SAD, je uništio neovisnost našeg pravosuđa“, izjavio je tužitelj telefonom iz Tirane za American Spectator. „Pod zastavom reforme pravosuđa, uspjeli su je politizirati“.

Edi Rama, dugogodišnji vođa Socijalističke partije, bliski je prijatelj Georgea Sorosa čija je mreža duboko ukorijenjena u Albaniju, te je uparena sa veleposlanstvom Sjedinjenih Američkih Država na brojnim projektima, uključujući i 8,8 milijuna dolara za USAID projekt o....pogodili ste, reformi pravosuđa.

„Kada smo izrazili neko profesionalno mišljenje koje se razlikuje od američkog veleposlanstva, profesionalna mišljenja o različitim pristupima, Lu se ljutio“, rekla je tužiteljica, koji nije željela biti imenovana.

Tužiteljica je dodala kako je njezin ured pokušao prioritizirati krijumčarenje narkotika i kriminala, glavna pitanja u Albaniji, dok je američko veleposlanstvo ignoriralo masivnu kultivaciju kanabisa misleći da to „nije problem SAD-a“. Različitosti prioriteta albanskih pravnih vlasti i američkog veleposlanstva su potvrđeni od strane neovisne stranice za vijesti Exit.al.

Prema glavnom tužitelju, Adriatiku Llalla-i, Donald Lu kažnjavao je tužitelje i suce koji se nisu slagali s njegovim ukidanjem američkih viza, već odobrenih, nekolicini od 70 sudaca i tužitelja.

Kao odgovor, Lalla je u prezirnom pismu objavljenom na web stranici ureda i na konferenciji za novinare u veljači, napao veleposlanika Lu-a, optuživši ga za manipulaciju i ucjenu.

Llalla je također optužio Lu-a da  pokušava spriječiti njegov ured da istraži koruptivne postupke od strane velike kineskie tvrtke, Bankers Petroleum.

Naslov Washington Timesa je prije tri mjeseca rezimirao ovaj sukob: „Soros-inficirano Ministartvo vanjskih poslova igra igre u Albaniji.“

 

Politička kriza u Makedoniji

Nezadovoljan što je loše upravljao svojom zemljom, Edi Rama je posegnuo i u susjednu Makedoniju, izazivjući duboku nestabilnost u agresivnom naporu da pomogne svojim kolegama socijalistima – i drugim muslimanskim Albancima.

Veleposlanstvo SAD-a naširoko se smatra saveznikom socijalisitčke stranke u Makedoniji kao i u Albaniji.

Rama je sazvao sastanak triju makedonsko-albanskih političkih stranaka (15-20 posto Makedonaca je albanskog porijekla) i sastavio takozvanu "Tiransku platformu", opasan separatistički dokument koji prijeti makedonskom identitetu.

Potom su te albanske stranke ušle u koaliciju s makedonskim socijalistima i tražile pravo na formiranja nove vlade, protiv vladajuće konzervtivne stranke VMRO – DMPNE, koja je do trenutne krize uspjela voditi najuspješnije slobodno tržišno gospodarstvo na Balkanu.

Diljem zemlje, Makedonci prosvjeduju masivno protiv Tiranske platforme i protiv veleposlanice Jess Baily, za koju se smatra da je protiv VMRO-a. Nedavno je izbio i sukob unutar parlamenta.

Opet, većina lokalnih dužnosnika ima različite prioritete od veleposlanstva: Makedonci su pretrpjeli stoljeća ugnjetavanja od susjeda. Oni su uglavnom zabrnuti za sigurnost, dok su Amerikanci hranili nevladine udruge za „mobilizaciju“ i „aktivizam“.

Kako je makednosko-američki čelnik Bill Nicholov napisao krajem travnja, „Američko Ministarstvo vanjskih poslova i veleposlanstvo SAD-a u Makedoniji se... miješaju u unutarnje poslove Makedonije, a to je izazvalao pustošje i perpetuirane napade na etničko porijeklo i suverenost Makedonaca“.

Nicholov moli predsjednika Trumpa da se obrne smjer u maloj zemlji, sjeverno od Grčke.

 

Krizom na krizu u Grčkoj

Upravo kao u Albaniji i Makedoniji, vlada SAD-a otvoreno podrupire mladog ljevičarskog čelnika u Grčkoj koji kao premijer i čelnik stranke Syriza (ljevičarska koalicija radikalnih stranaka) provodi polarizacijsku politiku.

Na svojoj posljednjoj europskoj turneji, predjsjednik Barack Obama posjetio je Atenu kako bi vidio ljevičarskog grčkog premijera Alexa Tsiprasa, koji je bio spreman na bezvremeni, nadomjestak marksizma s kojim se SAD u potpunosti slaže: multilateralne institucije za kreditiranje trebaju biti ljubaznije prema svojoj vladi.

Obama je bio jednako zabrinut i zaštitnički nastrojen prema Tsiprasu kao i Bill Clinton kada je premijer posjetio New York kako bi sudjelovao u Clinton Global Initative u rujnu 2015. godine.

Ipak, trenutna liberalizacija imigracijske politike Syrize kada je preuzela vlast u 2015. godini je najvažniji čimbenik u izvanrednoj izbjegličkoj krizi koja je preplavila i ugrozila Europu.

Mjesecima nakon preuzimanja vlasti, ministar Syrize je najavio da će vlada pretvoriti pritvorne objekte izbjeglica u centre dobrodošlice, te prekinuti agresivnu politiku identificiranja i deportacije ilegalnih migranata.

U četiri mjeseca nakon deklaracije vlade iz travnja 2015. godine kako će sve sirijske izbjeglice primati dokumente za putovanje u Europu, dolasci su porasli za 721 posto.

Čak i sada, migranti i dalje dolaze iz Turske u zemlju koja još uvijek nije dovela svoje financije u red.

Može li se američki veleposlanik pouzdati u sastanak republikanca Goodlattteovog kodela o katastrofalnom oblaku kriza koje obuzimaju Grčku?

Vjerojatno ne. Veleposlanik Geoffrey Pyatt je postavljen prošle godine u Atenu nakon trogodišnjeg mandata u Kijevu, gdje je naširoko smatran ulizicom onih koji promiču državni udar, uklljučujući i Georgea Sorosa.

Možda je Pyatt najpoznatiji, jer je bio na prijemnom kraju telefonskog poziva pomoćne tajnice Victorie Nunland i njene neslavne izjave „Je*o Europu!“.

Iako je Nuland podnijela ostavku nakon izbora predsjednika Donalda Trumpa, zamjenik pomoćnika tajnika za europske i euroazijske poslove Hoyt Brian Yee i dalje je na visokoj poziciji i zadužen je za politiku Ministarstva vanjskih poslova na Balkanu.

On i dalje putuje često na Balkan, iako je prije samo nekoliko tjedana makedonski presjednik odbio sastati se s njim, uznemiren američkim manipulacijama u njegovoj zemlji.

 

Kosovo

Yee je etuzijastičnije pozdravljen od dužnosnika na Kosovu, gdje su američki pritisak i  eksplozivna kampanja pripisani stvaranju male nacije od 1,8 milijuna ljudi. (Balkanska ratna reporterka Masha Gessen ima snažnu argumentaciju da je NATO bombardirao Srbiju 1999. godine bez konzultacije s Rusijom, te tako, u umu ruske vlade, stvorio presedan za intervenciju Rusije na Krimu.)

Ipak, čak i na Kosovu, lokalni dužnosnici se sklanjaju američkim direktivima, koji, čini se da se dosljedno provode u javnosti, a ne diskretno ili diplomatski.

Na primjer, Yee je otišao u Prištinu krajm ožujka kako bi naređivao nacionalnim vođama, razmatrajući odluku da pretvori državnu sigurnosnu silu u formalnu vojsku, da „makne zakon sa stola“.

Ako SAD nije htio da Priština stvori vojsku, zašto ih je, dovraga, godinama trenirala i ohrabrivala?

Američki veleposlanik Greg Delawie može lako objavljivati neugodne videozapise po Youtubeu-u u kojima on žonglira kao klaun dok razgovara o antikorupcijskim projektima, ali sigurnost nije šala za ljude koji žive na Balkanu.

 

Nesposobni u Bosni i Hercegovini

Još jedan američki veleposlanik koji izgleda kao da preferira amatersku diplomaciju #hashtag kroz društvene medije i javne sukobe s dužnosnicima na državnoj razini je američka velposlanica u Bosni i Hercegovini Maureen Cormack. BiH je druga zemlja koju je SAD pomogla stvoriti i gdje su američki porezni obveznici platili 1,6 milijardi dolara u obliku inozeme pomoći.

U roku od tjedan dana od dolaska u zemlju 2015. godine Cormack je objavila blog napadajući  obrazovni program BiH, optužujući ga da je diskriminatoran i etnički podiljeljen.

Oprostite, veleposlanice Cormack, ali američka vlada je stvorila naciju koja se temelji na etničkoj podjeli u Daytonskom sporazumu tako da.....dobodošli u svoj položaj.

Ove godine njezino eskalirajuće bespotrebno prepucavanje sa čelnikom bh. Srba Miloardom Dodikom predsjednikom Republike Srpske, problematičnom republikom u okviru jedne zemlje, dosegla je nove razine: natjerala je  Ministarstvo financija SAD-a da "ošamari"  predsjednika sankcijama zbog slavljenja srpskog pravoslavnog praznika sv. Stjepana, 9.siječnja. Kao odgovor, on je nju proglasio „neprijateljem Srba, koji nisu dobrodošli u Republici Srpskoj.“

Dobar posao.

Općenito govoreći, veleposlanici u Obamino doba uspjeli su podržati etničke napetosti (pogotovo u Makeodniiji i BiH), promicanjem političkih favorita preuzetih iz prošlosti, prvenstveno socijalista i članova mreže George Sorosa (Albanija, Grčka, Makedonija), otuđivši službenike koji se osjećaju kao da znaju što je najbolje za njihvou državu (Albanija, BiH, Kosovo, Makedonija).

Državni tajnik Rex Tillerson priopćio je prošlog tjedna kako Sjedinjene Države više neće nalagati drugim državama da usvoje američke vrijednosti.

Američka veleposlanstva na Balkanu očito nisu dobila taj dopis.

Dnevnik.ba

16. travanj 2024 07:57