StoryEditor

Neumski je zaljev blago BiH i čitavog Sredozemlja!

Piše Nikolina Lovrić  /  07.03.2018., 04:03h

U medijskom prostoru Bosne I Hercegovine a i šire, htjeli mi to ili ne, većinom smo naučili susretati dvije vrste ljudi. Političare i starlete. Nekada je razlika među njima više, a nekada manje vidljiva, no sve u svemu, najčešće se radi o mediokritetima koji, čast izuzecima, svojom masovnošću bacaju hladnu sjenu na one ljude o kojima bi zaista trebali pričati. I kojima bi se trebali ponositi.

Jedan od takvih je i Andrej Gajić, dvadesetsedmogodišnjak iz čijeg biste životopisa ako bi izostavili ime i prezime vjerojatnije pomislili da dolazi iz Švicarske ili Japana, nego li BiH u kojoj glas ovakvih ljudi u zaglušujućoj jeki uvijek iste sumorne priče, teško dolazi do izražaja. 

Pazite, Andrej je biolog koji se primarno bavi patologijom i ekologijom hrskavičastih riba.  Trenutno vodiSharkTales tim za National GeographicSociety koji se bavi utjecajem gubitka staništa ipolucije na razvoj oboljenja kod morskih pasa i raža u dijelovima Atlantskog oceana.

Kroz dosadašnju karijeru Andrej je publicirao više od 50 znanstvenih radova, jednu knjigu, a dvije ima u izradi. Jesmo li ono rekli da ima 27? Da?

Inače, rukovodio je ovaj mladi znanstvenik i više od 30 terenskih ekspedicija u Europi, Aziji i Africi, a kroz svoj rad susreo se kaže sa preko 45 vrsta morskih pasa i raža. Također, Andrej je autor dokumentarnih emisija o diverzitetu morskih pasa i raža u Mediteranskom moru, a trenutno rukovodi nekoliko iznimno značajnih projekata koji se tiču spomenutih morskih organizama u istočnom dijelu Jadranskog mora.

I ako vam sve ovo nije dovoljno, naš sugovornik vodi i Centar za marinsku i slatkovodnu biologiju “Sharklab ADRIA” čija je vizija unaprijediti standard, znanost i obrazovanje u našoj državi.

 

Neumski zaljev blago BiH i Sredozemlja

Da, Andrej Gajić živi u Bosni I Hercegovini. I da, ne zanimaju ga samo velika mora, već i ono malo Jadrana što zapljuskuje obale Neuma i Bosne i Hercegovine. Znate do kakvog je zaključka došao nakon neumske znanstvene dekade koja zapravo još traje? Pjeskovito-muljevita staništa idiverzitetNeumskog zaljeva pravo su blago ne samo Bosne i Hercegovine nego ičitavog Sredozemlja. Nažalost, i u tu se idilu uvukla spora, troma i nezainteresirana državna administracija, potpomognuta nemarnim građanima koji podjednako ne prepoznaju značaj ovog prirodnog dobra, govori Andrej za Dnevnik.ba. 

To pak ovog dvadesetsedmogodišnjeg istraživača nije spriječilo u njegovom znanstvenom radu, pa tako sa suradnicima trenutno provodi toksikološke analize prisustva teških metala i drugih kontaminata u bioti, sedimentu i vodi.

Kako se jedan mladi čovjek u BiH odlučio za znanstvenu karijeru i to posvećenu izučavanju mora u zemlji koja se velikim plavetnilom i ne može podičiti? Andrej nas i ovdje iznenađuje odgovorom.

“Biologija mora, posebice morskih pasa i raža, nešto je što me zanimalo još od ranog djetinjstva kada sam i odlučio svoj put i buduću karijeru usmjeriti u tom pravcu, dok sam se patologijom počeo profesionalno baviti zahvaljujući velikoj podršci i preporukama HajrudinaBeširovića i NihadaFejzića sa Veterinarskog fakulteta.” – govori Andrej za Dnevnik.ba.
Kao čovjek koji očito živi svoj dječački san, koliko god on neuobičajen bio, naš sugovornik danas gotovo sva svoja istraživanja usmjerava upravo u ovu oblast. Razumijevanje negativnih utjecaja ekosustava na razvoj oboljenja, kaže Gajić, ključno je za uspostavu dugoročne konzervacije i vrsta i staništa.

Naravno, pod dojmom onoga čime se bavi, nismo mogli a ne postaviti ključno pitanje, kako sve to uspjeva u BiH i koliko je kao istraživač SharkTales tima za National Geographic vezan za matičnu državu.

“Formalno-pravno nisam nikako vezan za Bosnu i Hercegovinu, no moja je velika želja”, otkriva Andrej, “u značajne projekte na kojima radim uključiti više domaćih institucija i stručnjaka, osobito onih koji godinama podržavaju moj rad.”

U tom smislu, mladi znanstvenik morao je istaknuti podršku i razumijevanje Ministarstva znanosti i obrazovanja Federacije BiH, ali i naglasiti kako najveći dio drugih znanstveno-edukativnih institucija, sveučilišta i sl. ili ne prepoznaju značaj znanstvenih istraživanja kojima se njegov tim bavi ili se jednostavno boje ući u takve programe.

Iako tipična domaća priča nezainteresiranosti za javno dobro, ni njegov rad nije zaobišla, Andrej se ipak nada kako će tijekom njegova angažmana u National Geographicu napokon doći do stvaranja nekakvog dugoročnog i čvrstog saveza na području BIH koji će dodatno afirmirati oblasti ihtiologije, genetike i ekologije.

Apsurdno je graditi teretnu luku u Neumu

A kada već govorimo o zaštiti mora u punom smislu te riječi, prava je prilika bila da Andreja onako okvirno zatražimo jedan znanstveni pogled na možebitne teretne kontekste u koje se neumski zaljev često stavlja kada se govori o izlazu ove zemlje na otvoreno more. 

Pa iako smo i sami naslućivali kakav bi odgovor mogao biti, Andrej je i sa svog profesionalnog aspekta potvrdio ono što pretpostavlja i svaki zdravorazumski i ekološko osviješteni um.
“Smatram da je pomalo apsurdno, a i nemoguće graditi teretnu luku u Neumu. To je i tehnički neizvodivo jer nautički normativi nalažu da se sidro broda spušta četiri puta kolika je dubina mora, a da ne govorimo kakav bi spektar fatalnih posljedicapo osjetljive organizme koji se nastanjuju i mrijeste duž zaljeva takav pothvat ostavio.”

U tom kontekstu, mladi znanstvenik i istraživač za Dnevnik naglašava kako općenito urbanizaciji samog zaljeva treba pristupiti jako pažljivo te da svi projekti te vrste moraju biti napravljeni uz konzultacije sa lokalnim stanovništvom i to nakon detaljnih studija izvodljivosti. I, kakvog god sadržaja oni bili, primarno se trebaju zasnivati na mogućnosti ekosustava da prihvati određene ekonomske ciljeve.

Koliko su, i jesu li uopće svjesni toga oni koji sanjaju, jednako kao i oni koji već dopuštaju uzurpaciju jedinog primorskog dobra ove države, možete zaključiti i sami. Mi možemo samo nadodati kako su takvi u najmanju ruku, zanemarili glas znanosti koja je u ovom slučaju najjači ali i najignoriraniji bastion zaštite bogatog neumskog zaljeva.

Nadamo se stoga da će i ovaj tekst te kratko predstavljanje rada mladog znanstvenika svjetske karijere, Andreja Gajića, biti mali doprinos u popularizaciji znanosti u javnom prostoru općenito, ali prvenstveno u slušanju i uvažavanju njezinog glasa kada je riječ o pothvatima i projektima koji se tiču života u svoj njegovoj osebujnosti.

Dnevnik.ba

25. travanj 2024 09:57