StoryEditor

Može li Željko Komšić "obraniti Bosnu" od napada iz Amerike?!

Piše Jurija Milović  /  05.07.2021., 10:07h

Danas, izaslanik SAD za Zapadni Balkan Matthew Palmer dolazi u BiH osigurati izmjene Izbornog zakona koje bi onemogućile izbacivanje Hrvata iz izvršne vlasti. 

U međuvremenu se dogodilo svašta. Između ostalog, bošnjačka elita danas je daleko upornija da se Hrvatima ne samo onemogući participacija u izvršnoj vlasti, nego i da im se oduzme status konstitutivnog naroda. 

Palmer je, uvažavajući realni odnos političkih snaga, prvo razgovarao sa dva stranačka lidera, SDA i HDZ. S obzirom da lider SDA kronično nema hrabrosti ni za kakve suštinske odluke, zamolio je Palmera da uradi njegov posao i nagovori ukupnu opoziciju da prihvati ono što bi on rado prihvatio ali ne smije od njih. 

E onda je Palmer razgovarao sa svim relevantnim liderima bošnjačke oporbe. Oni su susret iskoristili kako bi sebi digli rejting pa onda lupali po SDA. Istakla se Sabina Ćudić koja je zaključila da „Čović i Izetbegović dijele BiH“ a da im SAD asistira u tome. Naša stranka će tome, dabome, stati u kraj. 

Podjele Bosne sjetila se i jedina stranka koju nitko ništa nije pitao – DF. I oni smatraju da je u pripremi neka podjela Bosne. Jer za njih ne postoji Bosna ako joj na čelu nije Željko Komšić. 

O važnosti Željka Komšića i njegove tvrdnje da je presuda Ljubić već implementirana, najbolje govori činjenica da će se Matthew Palmer sastati s njim tek nakon što se sastane sa svima drugima, uključujući i parlamentarnu interresornu grupu čiji je zadatak – implementacija presude Ljubić. 

Odgovornijeg političara bi možda bilo sramota koliko je nebitan u stranačkim pregovorima i susretima sa međunarodnim zvaničnicima, te do koje mjere se ignoriraju njegovi „argumenti“. Ali ne i Komšića. 

I upravo činjenica da je američki izaslanik razgovarao s Draganom Čovićem kao predstavnikom Hrvata u BiH, a sa Komšićem iz obične diplomatske kurtoazije, najbolje objašnjava što je to legitimno predstavljanje. 

Legitimno predstavljanje može biti „takozvano“ samo onima koji ne razumiju značenje pojma, ali u političkim odnosima ono itekako ima značenje. 

I na kraju, Palmerov dolazak nipošto ne znači da će uslijediti promjene Izbornog zakona. Ali njegovo dolazak znači da su se međunarodne okolnosti itekako promijenile. Onoliko koliko se američka politika promijenila od Moona do Palmera. 

Dnevnik.ba

25. travanj 2024 11:13