StoryEditor

Kina, Rusija i Kanada vode svijet u katastrofu iz koje nema povratka

Piše D  /  18.11.2018., 09:11h

Trenutne klimatske politike Kine, Rusije i Kanade gurnut će svijet preko katastrofalnih 5 Celzijevih stupnjeva zagrijavanja, smatra studija koja rangira klimatske politike različitih zemalja, piše The Guardian. 

Analize pojedinih zemalja

SAD i Australija su samo malo iza njih jer njihove klimatske politike guraju svijet preko opasnih 4 Celzijevih stupnjeva zagrijanja. Čak i Europska unija koja je promatrana kao lider na tom području na putu je da udvostruči 1,5 stupnjeva za koje znanstvenici tvrde da je umjerena razina zagrijavanja.

Studija, koja je objavljena u časopisu Nature Communications, napravila analize veze svake pojedine zemlje da smanje emisiju i porasta temperature, te što će se dogoditi ukoliko nastave sa sadašnjom politikom.

Kada je riječ o velesilama, Indija predvodi sa ciljem smanjena emisije koji je ponešto veći od zadana dva stupnja. Manje razvijene zemlje tradicionalno imaju više ambicije po ovom pitanju, s obzirom da imaju manje tvornica, elekrana i automobila što znači da ima manje emisije koju moraju smanjiti.

Opasnost za svijet

S druge strane, Kina i drugi veliki izvoznici energije ne čine gotovo ništa kako bi smanjili emisiju ugljičnog dioksida. To uključuje zemlje poput Saudijske Arabije, Rusije i Kine. Lobiji koji se zalažu za korištenje fosilnih goriva u tim zemljama su toliko jaki da su obećanja koje daju vlade tih zemlja slaba, zbog čega ako se ovako nastavi svijet će biti čak 5 Celzijevih stupnjeva topliji do kraja stoljeća.

Ponešto bolje su zemlje čija dosadašnja politika gura svijet preko opasnih 4 stupnja. Među tim zemljama je SAD-e koji ima visoku količinu emisiju od proizvodnje energije, industrije i poljoprivrede usprkos umjerenim smanjenjima emisije i većoj količini obnovljivih izvora energije. Australija koja je veliki uvoznik fosilnih goriva također je u ovoj kategoriji.

Narativ klimatskih promjena

Europska unija ima ponešto bolje rezultate zato što su emisije proizvoda izračunate na mjestu proizvodnje umjesto na mjesto konzumiranja, međutim autorije studije smatraju kako i oni zaostaju na svojim obećanjima.

“Zanimljivo je vidjeti kako ide nekim zemljama, čak i onima koje su smatrane vođama u narativu klimatskih promjena,”izjavio je autor studije Yann Robiou du Pont koji dolazi sa Sveučilišta u Melbourneu.

Kontroverzna studija

Smatra se kako će studija biti kontroverzna. Naime, prema Pariškom sporazumu o klimatskim promjenama ne postoji konsenzus o tome tko je odgovoran za koju količinu emisije. Umjesto toga, svaka zemlja odredila je svoje ciljeve prema određenim faktorima koji uključuju političku volju, razinu indrustrijalizacije, mogućnost financiranja, veličinu populacije, te povijesnu odgovornost za emisiju. Gotovo svaka zemlja, navode autori, odabrala je količinu emisije koja najbolje služi njihovim interesima i koja im omogućuje da postignu ciljeve u odnosu na druge zemlje.

Kako bi se zaobišli različiti koncepti pravičnosti, studija je napravila analizu svake zemlje prema najblažim standardima koje su oni postavili sebi sami i napravili to na razini svijeta. Smatraju da ukoliko želi svijet postići željenih 2 Celzijevih stupnjeva mora se usredotočiti da postigne virtualnih 1,4 Celzijevih stupneva zagrijavanja, piše The Guardian. 

Dnevnik.ba

26. travanj 2024 14:54