StoryEditor

Gulen je paravan - Erdogana boli Kurdistan

Piše D  /  29.07.2021., 14:50h

Piše Bojan Šunjić, Dnevnik.ba

Sjedinjene Američke Države upozorile su Tursku zbog "javnih insinuacija" o američkoj uključenosti u pokušaj vojnog udara nazivajući  takove tvrdnje potpuno netočnim i štetnim po njihove odnose. 

Američki državni tajnik John Kerry oglasio se nakon što je turski ministar rada javno sugerirao kako SAD stoje iza propalog pokušaja udara. 


Gulen je trenutna razmirica

Erdogan je pozvao SAD da izruče Turskoj Fethullaha Gulena koji se već niz godina nalazi u toj zemlji, a kojega je Erdogan označio kao onoga koji stoji iza pokušaja udara. 

Gulen je to ubrzo opovrgnuo navodeći kako je protiv nedemokratskih metoda smjene vlasti. Govoreći iz svog doma u Pensilvaniji kazao je kako kao "osoba koja je trpjela pod nekoliko vojnih udara tijekom posljednjih pet desetljeća osobito povrijeđen optužbama o bilo kakovoj vezi s takvim pokušajem".

Erdogan je argumentirajući zahtjev za izručenjem pručio savezniku kako nikada nije odbio američke zahtjeve za izručenjem "terorista".

"Ako smo strateški partneri tada biste trebali odgovoriti na naš zahtjev, kazao je Erdogan u subotu navečer tijekom televizijski prenošenog govora.

Kerry, koji se nalazi u Luksemburgu, odgovorio je kako SAD prihvaća činjenicu kako "će se oko Gulena postavljati pitanja". Američki državni tajnik kazao je kako Turska mora predstaviti "legitimne dokaze" vezane uz svoje tvrdnje koje će SAD potom razmotriti.


Kurdistan je stara rana

No prijepori oko disidenta i dalje zvuče kao privremena razmirica gurnuta u prvi plan. Ona starija, trajnija i zasigurno Erdoganu bolnija, još više je zabolila proteklog tjedna.  

Dva dana prije pokušaja vojnog udara u Turskoj, SAD su potpisale službeni ugovor s kurdskim vlastima u Iraku o izdašnoj pomoći. Pola milijarde dolara. Ugovor je iznimno naljutio iračku vladu i zabrinuo Assadov režim. Iran se neće ni oglasiti jer krije mjesecima obnovljene oružane sukobe s Kurdima na svom teritoriju. Turci sukobe ne kriju, a još manje kriju opravdanu zabrinutost jačanjem za sada samo regionalne autonomije Kurda u Iraku.


De facto država

Kurdska autonomija u Iraku, ma kako je zvali i ma kako priznavali, odavno je poprimila obrise države. Vlada, policija, financije, vanjski poslovi i Pešmerge - oružane snage iznimno obučene i opremljene.

Nedostaje im veliki grad, a američka pomoć odnosi se upravo na opremanje Pešmergi kako bi zauzele Mosul. 

Ukoliko se to dogodi, teško će biti zaustaviti proces koji će se voditi odatle: Kurdi u Iraku zacrtali su i utemeljili državu, u Siriji kontroliraju sjever i skoro cijelu granicu s Turskom. Kako god se završi građanski rat imat će autonomiju. Bar.

Kurdske organizacije u Iraku i Siriji dovoljna su baza za nastaavak borbe u drugim dijelovima Kurdistana - već rasplamsalih u Turskoj
i pred eskalacijom u Iranu.

Kurdi iskorištavaju savezništvo u borbi protiv ISIL-a. Amerikanci ih podržavaju, između ostalog, jer su se pokazali kao najuspješniji i najučinkovitiji saveznik. S Amerikancima i ostali saveznici u koaliciji, osim... Turske naravno.

Turska sada cijelom južnom granicom gleda u obrise kurdske države. Erdoganu je vojska zamjerala što nije reagirao na vrijeme, kako je lošom vanjskom politikom neprijateljstva s Assadom i neuplitanja u iračke sukobe otvorio put Kurdima. 

Nije Gulen glavni neprijatelj Erdoganova režima. Opasniji je Kurdistan. 

( Ovaj tekst napisan je 17.07.2016. godine )

Dnevnik.ba

26. travanj 2024 00:30