StoryEditor

GRAĐANI BIH POD NOVIM UDAROM - Cijene željeza nekontrolirano rastu!

Piše Jurija Milović  /  18.07.2021., 02:07h

Ovisno o proizvodima, cijene željeza i proizvoda od željeza rasla je između 80 i nevjerojatnih 100%!

S obzirom na ograničeno bosanskohercegovačko tržište, izostanak kapitalnih investicija i generalno gledajući skromne građevinske potencijale, jasno je da razloge za poskupljenjima treba tražiti izvan granica BiH.

Profesor ekonomije dr. Matej Živković ističe razloge za poskupljenje

  • „U SAD i Europi je prisutna monetarna ekspanzija koja se ogleda u COVID potporama gospodarstvu i kućanstvima. Dakle, gospodarstva su zasuta novcem, uz niske kamatne stope kod banaka koje su također posljedica politika centralnih banaka a sve s ciljem oporavka gospodarstva od lockdowna.

Ovo utječe na opći porast cijena, odnosno nakon više od 30 godina pojavu inflacije jer je potražnja velika uz obilje novca, a ponuda zaostaje. Time na svjetskim tržištima raste cijena svih sirovina a što se prelijeva i na BiH“

Za razliku od zapadnih zemalja koje su u svoja gospodarstva „upumpala“ ogromne količine novca kako bi potaknuli potrošnju, a time i gospodarsku aktivnost, u BiH se nije dogodilo ništa slično. Građani BiH prepušteni su hirovima svjetske ekonomije, a svako poskupljenje moraju financirati iz vlastitih sredstava bez nade da će netko „upumpati“ nešto novca i u njihove džepove.

Osim poskupljenja goriva i osnovnih životnih namirnica, poskupljenje željeza je najava poskupljenja praktično svih proizvoda koji u sebi sadrže željezo. Prva poskupljenja osjetit će se na stanogradnji i građevinarstvu. O posljedicama rasta cijena čelika i željeza za Dnevnik.ba govorio je i Vjekoslav Vuković, potpredsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH

  • „Gledano po oblastima gospodarstva, ako ove cijene potraju duže, cijelo gospodarstvo će osjetiti ovaj skok, ne samo one industrije koje ga koriste direktno u proizvodnji. 

Željezo i čelik su svuda oko nas kao nezamjenjiv materijal i naši životi u velikoj mjeri ovise od tog materijala. Iako je direktno pogođena metalska prerađivačka industrija, posebno auto industrija, brodogradnja, vojna industrija, građevina i dr. tu su i željeznice, prijevozna sredstva što utječe na cijene prehrambene i drugih industrija. 

Rast cijena je neminovan, zapravo on se već događa i nastavit će se dok se krivulje ponude i potražnje ne ukrste. 

Profesor Matej Živković podvlači trgovinski rat SAD i Kine kao drugi važan razlog porasta cijena

  • „Do poremećaja globalnih lanaca opskrbe došlo je dijelom zbog COVID-a a dijelom i zbog geopolitičkih razmirica zapada i Kine odakle u načelu dolazi većina sirovina. Porast cijena sirovine podiže troškove proizvodnje i time utječe na rast cijena finalnih proizvoda“

Kao i u prethodnim krizama, građani BiH ne mogu očekivati od državnih institucija nikakve mjere koje bi ublažile navedene udare. BiH će kao i do sada biti prepuštena čekanju da se stanje popravi „samo od sebe“ što će građane itekako koštati.

Dnevnik.ba

26. travanj 2024 16:39