StoryEditor

Gareth Bale u Tottenhamu: Mačak u vreći

Piše D  /  28.09.2020., 03:09h

Piše: Filip BILIĆ, Dnevnik.ba

44 riječi. Toliko je bilo dugo službeno obavještenje Real Madrida po odlasku Garetha Balea u Tottenham. U prosjeku bi to značilo samo 3 i pol riječi po osvojenom trofeju za najveći klub na svijetu. To uopće ne čudi, jer dobro znamo da Bale i Real nikada nisu kliknuli onako kako smo očekivali. Real je Balea kupio kao najboljeg igrača Premier lige i prema mnogima u tom trenutku najboljeg igrača svijeta nakon Ronalda i Messija. Za Florentina Pereza Velšanin je bio savršen „Galactico“. Sa svojom snagom, nadljudskom brzinom i sjajnim udarcem izvana, Bale je neodoljivo podsjećao na Ronalda. Njegov marketinški potencijal također je bio bitna stvar zbog koje je Perez zaplesao ples milijuna i Velšanina učinio najskupljim igračem u povijesti nogometa.


(Ne)uspjeh u Madridu

Može se reći da Baleov početak u glavnom gradu Španjolske nije bilo loš. Dapače, gol za vodstvo u finalu Lige prvaka protiv Atletica i „onaj“ pogodak Barceloni u finalu Kupa Kralja bili su potvrda njegove astronomske cijene. Na kraju će se ispostaviti da će mu debitantska sezona statistički biti daleko najbolja. Osim što je zabio odlučujuće golove u osvajanju Lige prvaka i Kupa, Bale je pod palicom Carla Ancelottija te sezone ukupno upisao 22 gola i 19 asistencija. Treba dodati da je Bale dobar dio te sezone proveo ozlijeđen, prva tri mjeseca u Madridu su ga zadesile već dvije ozljede, a taj se trend kao što znamo, nažalost nastavio kroz njegovu cijelu karijeru. Ozljeda stopala, butni mišić desne noge, tetiva koljena, ozljeda mišića lijeve noge, poremećen mišić lista, ozljeda gležnja, istegnuće mišića lista, ozljeda aduktora koljena, bedro, uganuće gležnja i trenutno problemi sa koljenom. Ovo nije sat anatomije, nego lista Baleovih ozljeda od njegovog dolaska u Madrid do danas. Službena brojka je 17 ozljeda, 94 propuštene utakmice i sveukupno 614 (!) dana van stroja.

Kada govorimo o Baleu i njegovom (ne)uspjehu u Realu uvijek moram iskoristiti taj narativ britanskih igrača i njihovo teško privikavanje na Španjolsku. Za Balea su kulturološke razlike između kišnog Cardiffa i Madridskog megapolisa očito bile prevelike. U posljednje vrijeme mediji su možda i previše eksploatirali Baleovu opsesiju golfom zbog koje je prema mnogima Velšanin potpuno zapostavio nogomet . Mnogi suigrači su također spominjali njegovo čudno ponašanje, a činjenica da za 7 godina  života u Madridu Bale još u potpunosti nije savladao španjolski jezik možda najviše ide u prilog.

Osim teške prilagodbe na novu sredinu i prečestih ozljeda, Velšanin odlaskom Don Carla nije uspio pronaći zajednički jezik ni sa jednim trenerom. Sukob njega i Zidanea tek je posebna priča. Njihova komunikacija se praktički već dvije godine najviše odvija preko medija, dok Zidane u pitanje dovodi njegov pristup, Bale tvrdi da ga u Madridu iz nekih razloga ne žele. No, francuski stručnjak imao je i taktičkih razlog zbog izostavljanja Balea. Formula kojom je pokorio Europu i koja je izbacila Balea iz prvih 11 je prelazak na romb. Francuski stručnjak odlučio je igrati bez klasičnih krila, sa Ronaldom i Benzemom u vrhu napada. Baleovo mjesto preuzeo je Isco koji je za potrebe ove formacije prebačen u sredinu, dok su širinu po bokovima osiguravali tada sjajni Marcelo i Carvajal.  .  

Gareth Bale tako je napustio Real Madrid sa 13 trofeja, 105 golova, 68 asistencija, sa pogotkom svakih 150 minuta što je odličan rezultat kada se u obzir uzmu svi uvjeti. Iako većina navijača smatra da Bale zapravo nikada nije bio bitan faktor u Madridu, njegov sprint pored Marca Bartre ili one škarice u finalu protiv Liverpoola su slike koje će teško zaboraviti.

Zanimljiv je podatak da su samo Ferenc Puskás i Ronaldo dali više golova od Balea za Real u finalima. “Solidno“ društvo. Osim toga, Velšanin napušta klub s više golova od Ronalda Nazaria, više asistencija od Beckhama i više Liga prvaka od Raula. Gledajući njegovu statistiku i trofeje koje je osvojio, Baleov boravak u Madridu jednostavno ne smije biti sveden na golf i nesuglasice sa trenerima.

 

Povratak na mjesto zločina

Nakon 7 godina Bale i Tottenham su ponovo „skupa“, no njihova situacija je nešto drugačija od zadnjeg puta. Tottenham je i dalje klub koji se pokušava ugurati u one „velike“. Iako trofeji i dalje izostaju, sa novim ultra modernim stadionom Tottenham se približava samoj eliti, trener poput Josea Mourinha na klupi i povratak Garetha Balea jasan su dokaz. Sa druge strane, Bale više nije tako mlad i poletan kao što je bio dok je harao na White Hart Laneu. Lanea više nema, Gareth više nije brz kao prije, no u ovoj fazi karijere može doprinijeti na nešto drugačiji način.

Zapravo, njegova taktička evolucija u posljednjih 10 godina je jako zanimljiva stvar. Bale je u Tottenham došao kao mladi talentirani lijevi bek iz Southamptona, brzina, sposobnost ponavljanja i odličan prekid bile su njegove najbolje karakteristike. Dobri stari Harry Redknapp na beku je već imao Assou-Ekotta koji je puno doprinosio naprijed, njegovom ozljedom Bale je dobio šansu i zasijao. Nakon što se Ekotto oporavio, „Arry“ je shvatio da nema taj luksuz da jednog stavi na klupu, Ekotto je ostao na beku, Bale je gurnut na lijevo krilo, a ostalo je povijest. Obrane u Engleskoj bile su terorizirane iz vikenda u vikend, ali utakmica u kojoj se Bale predstavio svijetu je ona na Meazzi protiv tada aktualnog prvaka Europe Intera.

Osim što je zabio hattrick, Bale je napravio da Maicon kao bek svjetske klase pored njega izgleda kao ispod prosječan igrač. Redknapp je na Baleau temeljio igru Tottenhama, od beka ga je prekomandirao u tradicionalno otočko krilo koje će se namještati na lijevu nogu i centaršutom tražiti visoke igrače poput Croucha, Adebayora ili Pavlyuchenka. Dolaskom Villasa-Boasa na klupu Tottenhama Spursi su se prebacili na 4-2-3-1, a Mourinhov učenik Baleu je dao puno slobodniju ulogu. Igrajući iza napadača, na lijevom, a od te sezone i na desnom krilu, Bale je sa 21 golom (bez penala) i 10 asistencija odigrao jednu od najimpresivnijih individualnih sezona u novijoj povijesti Premier lige. Od lijevog beka koji je živio od centaršuteva, Bale je postao igrač koji se sa desnog krila zabija u sredinu i daje golove.

 

Zanimljivo da je Bale u Tottenhamu izabrao broj 9 koji se odlično upotpunjuje priču o u njegovoj taktičkoj evoluciji. Prvo je kao bek nosio broj 3, zatim kao krilo 11, a odabir devetke u ovom stadiju karijere kada je malo izgubio na brzini znači povlačenje prema srcu šesnesterca. Slično onako kako što je njegov bivši suigrač Cristiano Ronaldo uradio u drugom dijelu njegovog boravka u Madridu.

S obzirom da se trenutno muči sa lakšom ozljedom koljena, trebati će proći određeno vrijeme da Spursi Balea uvedu u trenažni proces i natjecateljski ritam. Kada bude zdrav trebao bi zauzeti mjesto Lucasa Moure na desnom krilu. Iako je Brazilac miljenik Mourinha zbog doprinosa u obrani, gol koji je jučer zabio Newcastleu tek je prvi njegov od desetog mjeseca prošle godine.

Zbog čestih ozljeda Harrya Kanea posljednjih sezona, Bale može biti i dobra alternativa najboljem strijelcu  Tottenhama u samom srcu napada, pogotovo zbog toga što Spursi u zamjeni nemaju klasičnog napadača. Sezona je duga, Spursi se bore na više frontova i sigurno je da će ga Mourinho testirati u više taktičkih varijacija. U idealnom scenariju, trio Son, Kane i Bale može procvati u Mourinhovom direktnom stilu igre, posebno kada se Spursi budu otvarali u kontre i polu kontre. No, zbog Baleovog pristupa i upitnog ponašanja van terena, te njegove duge povijesti ozljeda sve ove priče bi vrlo lako mogle pasti u vodu.

Pitanje je može li Bale koji je u Realu osvojio sve što se osvojiti može ponovo pronaći motivaciju u klubu kao što je Tottenham? Može li fizički izdržati tempo Premier lige i sve kupove? Spursi su vratili svoju bivšu zvijezdu, ali daleko od toga da znaju što mogu očekivati. Dobili su „mačka u vreći“.

Dnevnik.ba

15. travanj 2024 11:37