StoryEditor

Erdogan zabranio pjesme koje veličaju alkohol i ljubav i razbjesnio gledatelje

Piše D  /  04.03.2018., 09:03h

“Svaku večer votka, rakija i vino, što više pijete, postajete luđi i tužniji”, stih je turske popularne narodne pjesme koja se pjeva na svadbama i proslavama, a sada je protjerana s turske državne televizije TRT. Turski predsjednik Erdoğan zabranio je pjesmu smatrajući je “nemoralnom i neprimjerenom” turskom društvu, piše Večernji.hr.

I tako se novi turski sultan, nakon što je poslao mnoge kritičare, novinare, pisce i intelektualce u zatvor, sada bavi pjesmama. Turskoj državnoj televiziji TRT zbog „neprimjerenog sadržaja” vlada je zabranila emitiranje 202 pjesme što je izazvalo gnjev gledatelja.

Kurdski politički stihovi

Osim pjesama u kojima se spominje alkohol, na popisu zabranjenih našle su se i neke popularne ljubavne pjesme kao što su „Rana na srcu” i „Zagrli me”, pa čak i pjesme posvećene majci kao što je „Zbogom, majko”. Ljubavne pjesme, kažu, izazivaju seksualne osjećaje, a majka je svetinja i ne smije se koristiti u pjesmi.

Na tom se popisu našlo i 66 kurdskih narodnih pjesama koje su kvalificirane kao „političke”.

Sve je izvjesnije da uvođenjem predsjedničkog sustava u Turskoj Erdoğan ne želi promijeniti samo politički sustav već sekularnu pretvoriti u vjersku državu.

Još dok je bio premijer, na brežuljku iznad Bospora sagradio je džamiju, povećao je porez na alkohol i zabranio njegovo posluživanje u blizini džamija. Time je brojnim ugostiteljima, i onima u blizini europski obilježenih četvrti, otežao život. Istodobno je uspio provesti to da žene u državnim institucijama poput sveučilišta, sudova i parlamenta ponovo moraju nositi maramu.

Erdoğan je iz svoje Stranke pravde i razvoja (AKP) izbacio Musfafu Çelebija, jednog od regionalnih lidera AKP-a, jer su se pojavile slike na kojima pije alkohol.

Turska ide u pravcu jače islamizacije društva – to dokazuje i činjenica da je Erdoğan predložio da preljub postane kazneno djelo ističući kako je bilo pogrešno odgoditi tu odluku 2004. zbog pritiska EU s obzirom na to da je to bio jedan od uvjeta za pregovore o ulasku Turske u EU.

– Pravo je vrijeme da raspravimo to pitanje s obzirom na to da naše društvo sada ima drugačiji moralni stav – ističe Erdoğan.

Kriminalizacija preljuba tema je rasprava u Turskoj već desetljećima.

Želi u povijest kao sultan

Ustavni sud 1996. ukinuo je zakon koji je do tada vrijedio jer je više pogodovao muškarcima nego ženama. Prema tom zakonu žene su se smatrale preljubnicama nakon jednog čina preljube, a muškarci samo ako su bili u dugoj izvanbračnoj vezi.

Erdoğan želi ući u povijest kao najvažniji državnik nakon Atatürka. S obzirom na to da se 2023. slavi 100. obljetnica Turske, Erdoğan želi sloviti kao najjači turski državnik i novi sultan, piše Večernji.hr.

Dnevnik.ba

23. travanj 2024 12:49