Čak je i veliki Zlatan ostao u sjeni Hrvata: Sada je jasno - Ante Rebić je preporodio Milan!

Piše Toni Raspudić  /  29.01.2020., 02:01h

No, jednog čovjeka treba izdvojiti za Milanove pobjede u posljednje vrijeme. Znamo, došao je Zlatan Ibrahimović i to je jedan razlog boljih rezultata, ali nije ključan. Ključnim se pokazalo igranje Ante Rebića.

Napokon je Hrvat dočekao veću minutažu u Milanu. Čitava polusezona je trebala proći da treneri Milana shvate kakvog igrača drže na klupi. Giampaolo mu gotovo nikako nije davao šansu, a Pioli je to učinio tek 15. siječnja. Taj datum bi navijači Milana trebali upamtiti jer je tada po prvi put otkako je obukao dres rossonera, Ante Rebić odigrao cijeli susret. Bila je to utakmica talijanskog kupa protiv SPAL-a. Milan je pobijedio glatko s 3:0, a Rebić se nije upisao u strijelce niti asistente, ali je bio najbolje ocijenjeni igrač koji nije zabio gol. I zasluženo jer je svojim prodorima namjestio nekoliko prilika poljskom napadaču Piateku, ali ih ovaj nije iskoristio.

Onda je došla utakmica s Udineseom u Seriji A na San Siru. Sve su oči bile uprte u Ibrahimovića koji će od povratka po prvi put startati pred domaćim navijačima. I onda već u 6. minuti šok, velika greška Donnarumme i gosti vode s 0:1. Već na poluvremenu Pioli uvodi Rebića, a Hrvat par minuta kasnije, u svom prvom kontaktu s loptom trese mrežu i donosi izjednačenje. U 90. minuti rezultat je bio 2:2, a onda je ponovno na scenu stupio Ante Rebić koji duboko u sudačkoj nadoknadi donosi pobjedu Milanu. San Siro je poludio, dobili su novog junaka, u vremenu kada ga nisu očekivali. Rebić je tada bio bliže povratku u Frankfurt nego li prvoj momčadi Milana. No, utakmica s Udineseom je sve promijenila, Hrvat je zaslužio mjestu u prvih 11, to je svima bilo jasno.

Osim Stefanu Pioliju koji hrvatskog ofenzivca u sljedećoj utakmici s Bresciom ponovno ostavlja na klupi. Ponovno Milana ne ide, čak je i Brescia bila bolji protivnik i Donnarumma je spašavao rossonere. Uvidio je i Pioli kako ne mogu do pobjede i konačno daje šansu Rebiću. Ušao je u 58‘, a u 71‘ je zabio za 0:1 što je bio i konačan rezultat te Milan ponovno zahvaljujući Hrvatu dolazi do nova tri boda.

Milan ove sezone može doći do samo jednog trofeja, a to je Kup Italije te je ova posljednja utakmica s Torinom bila od izuzetne važnosti. Shvatio je to i Pioli te je Rebić od početka bio na terenu. U 12. minuti nova majstorija Hrvata, lijep dribling i prolaz po lijevoj strani te pronalaženje usamljenog Bonaventure kojem nije teško da pošalje loptu u praznu mrežu za vodstvo Milana.

Rebić je bio posebno raspoložen u prvom poluvremenu, ali čini se da je bio jedini od igrača Milana. I u ovom susretu, kao i u onim prijašnjim, obrana rossonera je bila katastrofalna, pogotovo stoperski dvojac Kjaer i Romagnoli. Torino preokreće na 1:2 i činilo se da je sve gotovo. Ušao je Ibrahimović i nekako usporio Milanov napad, ali ulaskom svježih igrača, prvenstveno Calhanoglua, domaćini ponovno preuzimaju konce igre, a u 91‘ golom Turčina dolaze do produžetaka.

Rebić se cijelo vrijeme nije štedio, a početkom drugog produžetka Pioli ga je izveo zbog umora. Uveo je Kessiea koji se kao i Calhanoglu u posljednje vrijeme nalazio na udaru navijača zbog loših partija. Ali, u ovom susretu su se obojica iskupili. U svom prvom kontaktu s loptom Kessie pronalazi Calhanoglua za 3:2, a par minuta kasnije veznjak iz Obale Bjelokosti dodaje i Ibrahimoviću za konačnih 4:2 i prolaz u polufinale gdje idu na noge Juventusu.

U svim ovim utakmicama Milan kao momčad nije nešto posebno prikazao. Može se reći kako su ga pojedinci spašavali. Protiv Udinesea i Brescie bili su to Donnarumma i Rebić, a protiv Torina Calhanoglu i Kessie. Trener Stefano Pioli u apsolutno ničemu nije pridonio ovim pobjedama, jedino svojim izmjenama.

Ali, malo tko može reći kako je genijalan potez bio ubacivanje Rebića u igru, kada je svima bilo jasno da Hrvat zaslužuje biti u prvih 11. Samo dvije utakmice, ustvari samo dva poluvremena su bila potrebna Rebiću da pokaže više nego svi ofenzivci Milana u čitavoj ovoj sezoni.

Sve ove pobjede sigurno su utjecale na poljuljano samopouzdanje rossonera i atmosfera u svlačionici se značajno popravila. Može se reći kako je dolazak Zlatana Ibrahimovića probudio Milan, ali istina je kako je i veliki Šveđanin ostao u sjeni Ante Rebića jer je Hrvat ipak najzaslužniji za ovaj poker pobjeda.