StoryEditor
Mostarski judo klub

Marko Zrimšek: „Najuspješnija godina za Hercegovac u berbi medalja s državnih prvenstava“

Toni RaspudićPiše Toni Raspudić  /  06.09.2021., 10:40h
Iza judo kluba Hercegovac je sezona za pamćenje. Ove godine mostarski klub je imao strašnu berbu medalja.

Dobili su 10 državnih prvaka i osvojili ukupno 36 medalja s državnih prvenstava što je najbolji rezultat u povijesti ovog kluba.

„U judo savezu Herceg-Bosne smo bili najbolja ekipa u svim uzrastima osim u kadetima za muškarce gdje smo osvojili drugo mjesto. Na državnoj razini smo najbolja ekipa u dva uzrasta; U-13 i U-15 dok smo kod U-11 bili na drugom mjestu. Tako da smo ove godine odradili stvarno dobar posao na državnim natjecanjima, a to pokazuje da imamo barem jednu državnu medalju u svi uzrastima, od najmlađih do seniora. A, ono što je nekako najvažnije je tih 10 državnih prvaka, što nam je drugi najbolji rezultat u povijesti (jednom smo imali 11), ali je 36 državnih medalja najbolji u povijesti“, kazao je trener M.Z. te nastavio:

„Što se tiče turnira općenito, ove godine smo išli na 9 turnira, uključujući i ta državna, te smo uzeli 209 medalja; 74 zlata, 57 srebrenih i 78 brončanih. Također s ovih devet turnira smo uzeli i 14 pehara za najbolju ekipu na natjecanju.“

Polaganja za pojas

„Također imali smo polaganja za pojas, to radimo dva puta godišnje što je neki sustav napredovanja. Treba tu dosta treninga i znoja da bi se došlo do razine kada ti trener kaže da možeš polagati za veći pojas. Na proljeće smo imali prvi ciklus i tu je 29 članova položilo, a oko Božića će biti drugi ciklus.“

Judo klub Hercegovac trenutno broji 150-160 djece, a trenutno su i upisi te iz kluba ističu kako ove godine imaju odličnu zainteresiranost.

Također pozivaju svu djecu da se za upise mogu javiti putem Facebook stranice, Instagrama ili brojeva telefona trenera (Marko Zrimšek 063 451 744, Mile Brkić 063 676 959).

Treba spomenuti kako su polaznici u homogenim grupama tj. djeca su raspoređena isključivo po uzrastu i ne može se dogoditi da dijete od 4 godine trenira s onim od 12 godina.

Sljedeći turnir

„Početkom kolovoza smo se počeli spremati s U-15 generacijom za Balkansko prvenstvo koje se trebalo održati u rujnu, ali je odgođeno zbog ove situacije s koronavirusom. No, nećemo mirovati, iskoristit ćemo to odlaganje da odemo na turnir u Bijeljini koji nije neki preveliki turnir, ali opet bude ekipa iz sedam zemalja i dobra je prilika da provjerimo svoju kvalitetu. Do kraja godine ćemo morati dosta improvizirati jer ovaj kalendar natjecanja koji smo imali dosta se mije zbog situacije s pandemijom te ne znamo koji će se turniri uopće održavati, a koji ne.

JK Hercegovac je pretprošle godine odradio 50 turnira u godinu dana i kako kaže Zrimšek dosta su s djecom proputovali po Europi i Balkanu. Tako da nije samo sportski dio taj koji radi s djecom već dosta vremena provode i na putovanjima.

„Dvojica trenera su u klubu Mile Brkić i ja, ali za sada stižemo odrađivati sve treninge. Imamo puno treninga, ali to nam je posao, to je moj poziv i nije nam teško. Od početka , kada smo preuzeli klub 2013. godine, imali smo viziju. Tada smo imali devetero djece, a evo sada ih je već oko 160. No, kako nam sve više djece dolazi, razmišljamo i o dovođenju trećeg trenera, ali jako nam je bitno da to bude provjeren i kvalitetan trener koji će se prihvatiti ovog rada“

S trenerom Zrimšekom smo se osvrnuli i na Olimpijske igre te ga pitali za komentar o nastupima judaša iz regije.

„Predstavnica BiH Larisa Cerić je na Olimpijadi poražena u osmini finala i to je prava šteta. Prije ove korone, 2019. ona je biola u top formi i sa svakog turnira je donosila medalje. Ali, dogodila joj se nezgodna ozljeda i poslije toga nije mogla naći pravu formu. Žao mi je jer je bila među favoritima za medalju i sve te judašice koje je pobjeđivala na prethodnim turnirima su joj bile protivnice na Olimpijadi“

„Što se tiče Hrvatice Barbare Matić mislim kako je njoj, a i treneru razočarenje što nisu uspjeli uzeti medalju. Bila je peta, na korak od medalje. Ona je na Olimpijadu došla kao aktualni svjetski prvak i to osvojivši turnir u Budimpešti mjesec dana prije Tokija. Tako da je imala pravo nadati se medalji, ali eto, ne znam što da kažem, izgubila je u tijesnoj borbi.“

„Kosovo je velesila u judu. Oni imaju do sada tri olimpijske medalje, sve tri su zlatne i sve tri iz juda. Na prošloj Olimpijadi u Riju Majlinda Kelmendi je uzela zlato, a na ovoj u Tokiju isti uspjeh su napravile Distrija Krasniqi i Nora Gjakova. Za Kosovo se stvarno može reći da su judaška velesila, ne samo zbog ovih olimpijskih medalja već su oni konstantni na tom svjetskom judo turu vrhunskih turnira. Imaju sjajnu ekipu žena, a imaju i u muškoj konkurenciji prvaka Europe. Odlična škola juda i mislim da se na Kosovu dosta djece bavi ovim sportom. To je sport koji im je donio svjetsku slavu. Relativno nepoznata država, koju pola svijeta nije ni priznalo, a imaju tri olimpijska zlata. Japan je bio najbolja reprezentacija koja je od 14 kategorija osvojila 9 zlata, a Kosovo je drugo s dvije medalje. Velike zasluge na tome pripadaju Dritonu Kuki koji je po meni najbolji trener na svijetu. Na tako maloj sredini s tako malo sredstava uspio je izvući maksimum i stvarno mu svaka čast.

„Što se Srbije tiče ona je imala dva muška predstavnika i veliki je uspjeh bio taj sam plasman na Olimpijadu. Jer izboriti normu u judu je jako teško i zahtjeva konstantno dobre rezultate. Nešto slično kao u tenisu gdje ima rang lista i svake godine se briše pola bodova, a nakon dvije svi bodovi.“

Dnevnik.ba

22. travanj 2024 04:22